Saturday ,01 April 2023
Последни:
Home > Останати спортови (page 7)

Останати спортови

Преглед 10.коло! КК Вардар останува лидер, Соколи го следат во чекор

kk vardar

Десеттото коло не донесе некои сериозни промени во изгледот на табелата во Втората лига. Двете екипи кои важат за лидерски, успешно ги минаа своите пречки кон потврдата на најдобрата стартна позиција во доигрувањето за места кои водат во Првата лига. Вардар беше убедлив против Водно Санс. На свој терен „вардарци“ славеа со високи (97:61), за скор од осум победи и ... Read More »

ЖКК Вардар со гостинска победа во Струга

zkk-zkk

ЖКК Вардар гостуваше викендов кај Струга 2009, на меч на кој ние бевме подобар противник остваривме победа со 13.поена повеќе. Вардарки остварија предност од шест поена по првите 10.минути, на крајот на првата четвртина беше 17-23 за нас. На одмор заминавме со двоцифрена предност, односно со 11.поена повеќе, на пауза на семафорот во салата „Нико Нестор“ беше 26-37 за нас. ... Read More »

КК Вардар се врати на победите, високо совладан Водно Санс

kk2

По  поразот од тимот на Работнички 2018  во 9.коло со кој беше прекината нашата низа од 8.победи по ред, КК Вардар се врати на победите овој викенд. Вардар во дуел од 10.коло во Втората кошаркарска машка сениорска лига  беше домаќин во малата сала при спортскиот центар „Кале“. На нас ни гостуваше екипата на КК Партизан Водно Санс. Црвено-црните го имаа ... Read More »

КК Вардар во 10.рунда домаќин на Водно Санс

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x330

Во минатото коло, црвено-црните претрпеа еден непријатен пораз од тимот на Работнички 2018 со кој беше прекината нашата низа од 8.победи по ред. Сепак поради поразот на ривалот за првото место останавме лидери, овој викенд не очекува нов натпревар. КК Вардар во дуел од 10.коло во Втората кошаркарска машка сениорска лига ќе биде домаќин во малата сала при спортскиот центар ... Read More »

Димитар Димитровски со неверојатен резултат во Бачка Топол на „Гран при 2022“

317474504_490084336434281_4641474274063880097_n

Кугларскиот клуб Вардар 2014,  настапуваше  во Војводина,  Република Србија, во кугланата во  Бачка Топола каде се одигрува   „Гран при 2022“ турнирот. Убедливо најдобар настап од екипата на црвено-црните на овој поединечен турнир имаше претседателот и најдобриот куглар на вардарци, Димитар Димитровски. Македонскиот репрезентативец, впиша неверојатни 660 „соборени дрва“. Официјалната страница на кугларницата во кој се одигрува овој силен меѓународен поединечен ... Read More »

ЖКК Вардар гостин на Струга 2009 во првиот дуел од 2.круг

simona2-660x330

Во групата-А каде што се натпреварува тимот на ЖКК Вардар овој викенд се игра 8.коло, односно првиот дуел од вториот круг. Зад нас е првиот круг од 7.коло во кој вардарки имаат скор 6-1 и се на втората позиција на табелата. Во оваа 8.рунда црвено-црните дами ќе гостуваат кај тимот на ЖКК Струга 2009 во истоимениот град. Вардарки се фаворит ... Read More »

Преглед 7.коло! Прв пораз за ЖКК Вардар, Баскет Кам лидер на табелата

77777

По завршувањето на првиот круг од натпреварите, односно седум одиграни кола, екипата на Баскет Кам 2011 остана единствената со максимален ефект во нашата најдобра женска сениорска конкуренција. Во дерби-дуелот на две екипи кои имаа максималне ефект во шест кола, на свој терен, во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица, го победија Вардар со (65:62). Мечот беше крајно неизвесен во ... Read More »

Пионерките на Вардар ЕМ со две победи и овој викенд

8888888888888888888888

Пионерскиот состав на ЖОК Вардар ЕМ изминатиот викенд имаше два дуели, на двете средби црвено-црните дами дојдоа до победи. За овоие натпревари тие на официјалната страница објавија: Две победи на нашите ПИОНЕРКИ на третиот турнир по групи ЖОК ВАРДАР ЕМ – ОК Пробиштип 2:1   ОК Синалко-ЖОК ВАРДАР ЕМ 0:2   Read More »

Преглед 9коло! „Кикс“ на Вардар, но и на Соколи, црвено-црните останаа лидери

00000000000004

Коло на изненадувања беше деветтото одиграно во Втората лига. Двете водечки екипи во оваа конкуренција, Вардар и Соколи 1933 запишаа порази, со што се отвори „простор за напредок“ на екипите кои се конкуренција во трката за првите две места кои водат во елитната. Младиот тим на Работнички 2018 стигна до победа во локалниот скопски дерби-дуел против Вардар (91:86), за скор ... Read More »