Friday ,23 February 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 9)

Останати спортови

КК Вардар утре го игра првиот 1/2-финален дуел

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330-660x330

Викендов започнува полуфиналето во плеј-офот во втората кошаркарска лига. Во оваа прва рунда, КК Вардар ќе биде домаќин на Ангели. Првиот натпревар во серијата се игра во нашата сала Кале. Натпреварот е закажан за утре, недела (7.мај) со почеток во 18-00 часот. Read More »

Завировски ќе настапи на Skopje Run 10k

petre-639x330

Во недела, 7 мај низ скопските улици ќе се одржи најголемата атлетска трка во Македонија за првиот дел на сезоната Skopje Run 10k. Свое учество имаат потврдено безмалку сите асови на долги патеки од Македонија помеѓу нив и нашиот Петре Завировски. Патеката е во должина од 10км стартот е закажан во 9 часот на Илинденска кај школка. На Завировски ова ... Read More »

Екипата на КК Ангели ривал на Вардар во 1/2-финалето од плеј-офот

kk var

Вчера екипите на ГКК Охрид односно Соколи 1933 обезбедија место во полуфиналните серии,по победата во “мајсторите” тие се во топ4 заедно со Вардар и Ангели.  Познат е ривалот на црвено-црните тоа е тимот на Ангели. ДВОЈКИ – ПОЛУФИНАЛЕ Вардар – Ангели Соколи 1933 – ГКК Охрид Read More »

КК Вардар обезбеди 1/2-финале во плеј-офот

2604-ВАРДАР-МЗТ-2-2

Славеа „вардарци“ и во вториот натпревар против МЗТ Скопје Уни Банка (90:82) и обезбедија полуфинале во плеј-офот. Гостите од „соседната сала“ одиграа многу подобро во првото полувреме. Го решија во своја корист со двоцифрена предност (48:37). Само како „надградба“ на водството кое „црвено-црните“ го има и по десет минути од играта (21:18). На средина на третиот дел домашната екипа се ... Read More »

Денес се игра мечот број 2,од плеј-оф серија Вардар-МЗТ

kk vardar

Првиот круг од бараж-натпреварите во Втората лига, донесе доста интересни моменти, и во исто време ја покажа изедначеноста на овој сегмент од натпреварувањата. Го покажаа тоа, на пример, младите кошаркари на МЗТ Скопје Уни Банка, кои му дадоа силен отпор на лидерскиот тим во регуларниот дел во сезоната – Вардар. Денеска, од 16. часот, само десетина метри подалеку, во големата ... Read More »

КК Вардар отвори со победа во 1/4-финалната плеј-оф серија

2304-вардар-мзт-11

Мошне драматичен натпревар, прв во четвртфиналната серија од плеј-офот во Втората лига-мажи одиграа екипите на Вардар и МЗТ Скопје Уни Банка. Победникот беше решен буквално во последната секунда. Односно кога Спасовски не погоди (од добра позиција во рекетот) за победа на гостинската екипа. Победата остана за Вардар , макар и минимална (75:74), ни доволно за почетни (1-0) во серијата која ... Read More »

Познат терминот за првиот дуел во плеј-офот на Вардар

kk var

Како што е познато, по крајот на регуларниот дел во 2.лига, КК Вардар беше лидер. Па со тоа бо плеј-офот  ќе играме против МЗТ Уни Банка, познат е терминот за првиот дуел. Како подобро пласирани ја имаме предноста на домашниот терен во оваа серија. Дуелот број еден се игра задутре, недела 24.април. Натпреварот во малата сала при Спортскиот центар Кале е ... Read More »

ЖКК Вардар поразен во “мајсторката”

zkk2

Кошаркарките на МЗТ Скопје ќе играат во полуфиналето на плеј-офот во женската Прва лига откако вечерва „Под Кале“, во третиот и решавачки натпревар, беа подобри од Вардар. ВАРДАР – МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ     63:82 На гостински терен девојките во „сино-бела“ комбинација славеа со убедливи (82:63), и со резултат (2-1) ја затворија четвртфиналната серија која ги промовира во последен учесник во ... Read More »

Куглање сезона 2022/23 заврши, вардарци со најдобар куглар, најдобар “пар” и две “сребра”

340004461_884646812604849_5128376330152696106_n

Кугларската сезона заврши минатиот викенд со дуелите од Купот каде што вардарци освои “сребро”. Вардаровите кугларски  успеси за сезоната 2022/2023 се следни: 1. Прво место на паровно државно првенство Димитар и Дарко Димитровски 2. Трето место на паровно државно првенство Пецо Димовски и Коста Манев 3. Второ место екипно во МКЛ за сезона 2022/2023 4. Второ место екипно на Купот ... Read More »

“Мајсторката” ЖКК Вардар-МЗТ се игра утре

zkk-660x330-660x330

По победата на девојка на МЗТ Скопје на гости кај вардарки, црвено-црните дами успеа на нивни терен да победат убедливо и да дојдат до “мајсторка”. Третиот дуел од 1/4 финалето во плеј-офот го играме дома, во малата сала при Спортскиот центар “Кале”. Дуелот  кој ќе го даде патникот во топ-4 тимови се игра утре, четврток (13.април) со почеток во 18 ... Read More »