Friday ,14 August 2020
Последни:
Home > Останати спортови (page 11)

Останати спортови

Добри вести! Пешко полека го совладува корона вирусот, пуштен дома со значајно подобрување

67786036_366875307561106_3513707255889395712_n-660x330

Вардарецот, Љубиша Пешко е прв позитивен  на коронавирусот меѓу спортистите во Македонија. Љубиша Пешко e поранешен македонски и југословенски репрезентативец во борење, а сега селектор на македонската репрезентација во грчко-римски стил, но и претседател на боречкиот клуб Вардар. Откако мина неколку денови во болница и го преброди најтешкиот дел пристигнаат убави вести. Поради одличното опоравување, добриот степен на напредок истиот е ... Read More »

Регистриран и прв случај на позитивен на коронавирусот меѓу спортистите во Македонија

92355355_2689992734648500_2250969557852225536_o

Денеска е регистриран и прв случај на позитивен  на коронавирусот меѓу спортистите во Македонија. Љубиша Пешко e поранешен македонски и југословенски репрезентативец во борење, а сега селектор на македонската репрезентација во грчко-римски стил, но и претседател на боречкиот клуб Вардар. Во својата кариера како борач Пешко настапуваше за Спартак Руен од Кочани и Бучим Јака од Радовиш. Во Спартак од ... Read More »

(Видео) Одбојкарите на Вардар демонстрираат вежби во домашни услови за учениците од основно образование

ok-2

Одбојкарите на ОК  Вардар демонстрираат вежби во домашни услови за учениците од основно образование. Клубот ги постави на официјалната страница во текот на вчерашниот ден, истите  видеа погледнете ги во продолжение.   Read More »

ОК Вардар е најуспешниот црвено-црн клуб во ЕХ ЈУ

istorija-odbojka-vardarfans

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешниот клуб од нашето спортско друштво за време на Југославија. Постојан учесник на првата Југословенска лига од 1967 година се до распадот на Југославија (со исклучок на сезоната 1967/1968). Шампион на Југославија во сезоната 1975/76, освојувач на купот во сезоната 1979/80, како и освојувач на четвртото место во одбојкарската лига на шампиони во сезоната 1976/77. Одбојкарскиот клуб Вардар во почетокот на 60-тите години почнува со селекција ... Read More »

(ВИДЕО) КК Вардар во 2007 дојде до единствениот сениорски пехар, Куп финалето

untitled-1

Кошаркарскиот клуб Вардар заедно со фудбалскиот се формирани далечната 1947 година. Во 2007 нашиот тим го крена пехарот Купот на Македонија. Тоа е прв и единствен сениорски пехар, вреден за потсетување во ова време на изолација.  На патот до историскиот успех на фај­нал­ејт турнирот во Битола најпрвин ги совладавме Фени индустри и Работнички, за во големото финале да славиме над ... Read More »

САЧЕВСКИ СОКОЛ- Вардаров атлетски “бисер“ и југословенски репрезентативец-пишува: Проф.М.Бошковиќ

cccc1-1

Денес продолжуваме со ново продолжение од историјата на атлетскиот клуб Вардар. На ред продолжениеро во кое еден легендарен атлетичар на црвено-црните Сокол Сачевски. Професорот Мирослав Бошковиќ во своите пензионерски денови неуморно не води низ историјата на Вардар. Авторот: Во втората половина на 70-те години, во редовите на АК Вардар се појави уште една атлетска звезда, младиот атлетичар, Сачевски Сокол. За ... Read More »

АК Вардар во 90сетите години и обновата на клубот- пишува проф.Бошковиќ

Михајло Здравковски и Александар Тасевски, во Штип, 1995 година

Во ова време на пандемија, професорот Мирослав Бошковиќ  долгогодишен спортски работник во АК Вардар,  своите пензионерски денови ги користи за писанија поврзани со црвено-црниот клуб. Тој денес на својот фб-профил се осврна на 90сетите години. Во продолжение ви го донесуваме неговиот текст: Општесвените промени во почетокот на 90-те години, покрај останатите сегменти од општеството, го зафатија и спортот, а во ... Read More »

САЧЕВСКИ СОКОЛ- Вардаров атлетски “бисер“ и југословенски репрезентативец

cccc1

Авторот: Во втората половина на 70-те години, во редовите на АК Вардар се појави уште една атлетска звезда, младиот атлетичар, Сачевски Сокол. За право, тој е само еден од една цела група талентирани младинци, предводени од наставникот по физичко воспитување во ОУ “Браство”, во населбата Драчево Апостолски Љупчо. Покрај Сачевски, во таа група се наоѓаа и Видмар Марјан, Коколански Славе, ... Read More »

ЛИВОРНО 1968 – ГОЛЕМО ПРИЗНАНИЕ ЗА АТЛЕТИЧАРИТЕ НА ВАРДАР…пишува Проф.М.Бошковиќ

ak1-660x330-660x330

Во текстот  со наслов “ИСТОРИЈА НА AK “ВАРДАР” (6): СО И ЗА ТАСЕВСКИ ЗОРАН – АТЛЕТСКИ ШАМПИОН И РЕКОРДЕР…“ кое може да го прочитате на нашиот сајт ОВДЕ, авторот сметаше дека мора истото да се надополни со еден значаен дел “Ливорно, 1968 година“ кое нетреба да се пропушти.      Авторот:            Во  продолжение број-6, ненамерно испуштив да го истакнам ... Read More »

(ФОТО) Шампиони на Република Македонија 1994, ОК Вардар

90814999_10216992773951822_1727059517121757184_n

Одбојкарскиот клуб Вардар е најуспешен црвено-црн колектив во поранешната СФРЈ, по осамостојувањето исто така доаѓаше до трофеи. Вчера на нивната страница потсетија на една шампионска генерација. Шампиони на Република Македонија 1994 Стојат од лево на десно: Миле Младеновиќ (тренер),Владо Ѓорчевски(капитен), Владимир Коциќ,Дејан Димоски, Александар Витанов и  Глигур Добривојевски. Клечат од лево на десно:Небојша Младеновиќ, Марјан Трајковски,  Горан Алексов, Митко Стојанов и ... Read More »