Monday ,20 January 2020
Последни:
Home > Останати спортови (page 11)

Останати спортови

Вардар го совлада ЖКК ГТЦ, Згонц во идеалниот тим на колото

kugla

Вчера во кугларницата “Мусандра“ во Гратскиот трговски центар во Скопје тимот на, ЖКК ГТЦ Мусандра ја пречека екипата на КК Вардар. Очекувано, вардарци дојдоа до победа, сепак дамите на ГТЦ одиграа еден одличен удел. Победата дојде со резултат 7-1, во сетови триумфиравме 19 спрема 5. Вардарци имаа 3121 „соборено дрво“, ривалките дојдоа до бројката 2937. Кај нас искусниот Марјан Згонц ... Read More »

Вардар гостува кај КК Куманово

kkk

Викендов во најквалитетната машка кошаркарска конкуренција, Првата лига ќе се одигра новото, петто коло. Во истото црвено-црните момци на Радуловиќ ќе гостуваат во Куманово кај истоимениот машки кошаркарски тим од тој град.  Натпреварот кој ќе се игра во салата „Перо Наков”- Куманово е закажан за во сабота,(09/11/2019) со почеток од 17-00 часот. Судиската правда ќе ја делат: Златевски А, Митровски З. ... Read More »

(ФОТО) Ѓоровиќ „прозиваше“, дузина вардарки во сениорската А-селекција

10036520191105

Нашата женска сениорска репрезентација идната седмица ќе одигра два натпревара, први во рамки на квалификацискиот циклус за Европското првенство закажано за 2021 година. Селекторот на црено-жолите дами,  Владимир Ѓоровиќ заедно со Срѓан Дамњановски, ги прозиваше сениорките кои одговорија на повикот. Сениорската репрезентација ќе биде комплетирана викендот што следи по приклучување на кошаркарките кои се натпреваруваат надвор од рамките на државата. ... Read More »

Кошарка: Три гостински победи на младите вардарови екипи

aaaaaaaaaaaaa

Викендов ширум земјава стартуваа младинските кошаркарски шампионати. Вардаровите екипи одигаа неколку дуели во ова прво коло од сезоната 2019/2020 година.  Дојдовме до три триумфа на почетокот, две машки екипи и една женска забележаа успех во соочувањето со противниците. Интересен факт е дека сите три дуели кои ги добивме ги одигравме како гости. Постигнатите резултати се следни: М-15(м) ФМП- ВАРДАР 78 ... Read More »

Куглање: Вардар гостува кај ЖКК ГТЦ Мусандра

kugla-660x330

Во рамки на шестото коло од Македонската кугларска лига, МКЛ, екипата на ЖКК ГТЦ Мусандра  ќе го пречека нашиот  КК Вардар. Дуелот е закажан за денес, среда (6.ноември) во 17-00 часот. Вардарци ќе се соочат со дамите од тимот на КК ГТЦ, натпреварот ќе се одигра во кугларницата „Мусандра“ при Градскиот трговски центар во Скопје. Ние тргнавме добро оваа сезона, ... Read More »

Одбојкарите на Вардар рутинирано, Симовски незадржлив

okvardar-odbojka

Одбојкарите на Вардар очекувано го совладаа УГД Студент со 3:0 (25:15, 25:6 и 25:8) во последниот натпревар од второто коло во Првата машка лига. Во салата на спортско-рекреативниот центар “Кале” во Скопје, одбојкарите на Вардар покажаа моќ и заслужено се радуваа на втората победа сезонава од исто толку натпревари. Јовица Симовски уште еднаш покажа дека оваа сезона ќе биде главниот ... Read More »

ЖКК Вардар се „прошета“ низ Делчево, висока победа со 64 поена кај Клубски П.

zkk

Вчера во рамки на 3.коло од Првата лига, женскиот кошаркарски тим Вардар гостуваше во Делчево. Девојките на Жаклина Стојановска ја совладаа екипата на Клубски Патриот 2016 со високи 64.поени предност, победата дојде со резултат 26-90. Веќе по првата четвртина црвено-црните дами најавија дека единствено прашање на вчерашниот меч е колкава ќе биде разликата на крајот. По првите 10.минути водевме со 6-22, ... Read More »

Шест девојки од ЖКК Вардар повикани за сениорската селекција

simona2-660x330

Нашата женска сениорска репрезентација претстојниот понеделник (4.11.2019) ќе означи почеток на подготвителниот период за квалификациите за Европското првенство 2021. На списокот повикани за Македонија има дури шест вардарки, кои повеќе од заслужено се најдоа на истиот. Репрезентативките ќе тренираат во големата сала на Кале сè до 13. ноември кога ќе заминат за Германија каде и против кого ќе го одиграат ... Read More »

КК Вардар домаќин на Гостивар

kk-vardar

На програмата во Првата македонска кошаркарска лига овој викенд е новото, четврто коло. KK Вардар по двата воведни домашни порази успеа во 3.коло како гостин да го совлада тимот на МЗТ УНИ Банка со резултат  75:95. Во ова викенд коло ние сме домаќини по третти пат во четири кола, на гости ни доаѓа тимот на КК Гостивар од истоимениот град. ... Read More »

По повод денот на тренерите, БК Вардар со посебна порака за Рангелов и Пешко

dd

По повод ДЕНОТ НА ТРЕНЕРИТЕ , колективот на БК ВАРДАР ги поздравува и им пожелува здравје и долг живот на професионалните тренери Бојан Рангелов и Љубиша Пешко! Тренер – важна и не проста професија . Во чест на спортските наставници е утврден специален праздник, кој активно се празнува во светот. 30 ноември 2019 г. е меѓународен ден на тренерот. Професионален ... Read More »