Wednesday ,17 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 13)

Останати спортови

Преглед 18.коло! КК Вардар лидерски, ривалите држат чекор

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x330

Само уште четири  кола од регуларниот дел се пред екипите од втората лига. Доста извесно е дека плеј-офот, и доигрувањето за местата (две) кои водат во првата лига, екипата на Вардар ќе го дочека од најдоброто стартно место-првото. Во ова коло „вардарци“ го декласираа составот на Црн Дрим (116:62), и го задржаа чекорот во однос на конкуренцијата.По ова коло, неа ... Read More »

Преглед 13.коло! ЖКК Вардар поразен од Бадел, паднавме на 4.позиција

zkk-2-660x330

Кошаркарките на Баскет Кам 2011 ќе тргнат од првата стартна позиција во плеј-офот во Првата лига-жени. Ја потврдија „единицата“ девојките од Македонска Каменица со победа против МЗТ Скопје Аеродром со резултат (69:63). Па на коло пред крајот имаат две победи повеќе во однос на својот голем ривал во изминатиот период – Бадел 1862. Во дуелот на финалистите во Купот на ... Read More »

КК Вардар со 116.поена против Црн Дрим

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330

Во рамки на 18.коло од втората лига имаше дуел помеѓу лидерот на табелата, нашиот КК Вардар и „фенерџијата“ во лигата тимот на КК Црн Дрим 007. На оваа средба која ја одигравме како домаќини дојдовме до победа, сега со скор 15-03 сме лидери на табелата со 33.бода. На вчерашниот натпревар во малата сала „Кале“ црвено-црните уште на почетокот почнаа да ... Read More »

ЖКК Вардар во дербито гостин на Бадел 1862

zkk-zkk

Кај дамите во сениорската кошаркарска лига овој викенд на прогрмата е 13.коло, во рамки на истото црвено-црните ќе играат дерби. ЖКК Вардар во оваа рунда е гостин, ние задутре, сабота (11.март) ќе гостуваме кај тимот на Бадел 1862.  Дуелот ќе се игра во салата „Независна Македонија“ во Скопје со почеток во 16 часот и 30 минути. На оваа средба за ... Read More »

Преглед 12.коло! ЖКК Вардар со убедлива победа, Начевска со дабл-дабл

111111111111111111111

Поразот на освојувачот на Купот на Македонија, екипата на МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен од полуфиналистот во ова натпреварување и актуелен шампион, Бадел 1862 (63:65) го одбележа 12 коло од Првата лига-жени. По изедначената прва четвртина, со минимално водство на „аеродромки“, Бадел 1862 ја направи клучната предност во втората. До полувремето „баделки“ поведоа со (35:27). И таа разлика успеаа ... Read More »

Преглед 17.коло! „Киксна“ Вардар ама и тимот зад нас Соколи, остануваме лидери

2222222222222222222222222

Коло кое може да се окарактеризира како изненадувачко, посебно ако се земе в предвид дека лидерот на табелата екипата на Вардар, ја прекина победносната серија која и ги оостави на првото место на табелата. „Падна“ и еден од нивните конкуренти за најдобрата стартна позиција, екипата на Соколи 1933. Киксот на двете водечки екипи го искористи екипата на Работнички 2018, која ... Read More »

Лидерот, КК Вардар гостува кај Шкупи

kk vardar

На програмата во втората сениорска кошаркарска машка лига викендов е 17.рунда, во истата црвено-црните се гости. КК Вардар во ова коло како лидер на табелата гостува кај тимот на КК Шкупи, мечот се игра задутре, сабота (4ти март). Натпреварот во салата “И.Х.Николов” е закажан напладне во 12-00 часот. Судии за оваа средба се делегирани: С.Митев, А.Ѓорески  и В.Крстевски.   Read More »

Куглање: Македонскиот КУП ќе се одржи на 8-ми април во Мусандра

kugla3-660x330

Извршниот одбор на КФСМ на својата Седница одржана на 25.02.2023 година го дефинира форматот и датумот на одржување на македонскиот КУП во куглање. Имено, КУП натпреварувањето ќе биде одржано на кугланата Мусандра во Скопје на 08.04.2023 (сабота) со почеток во 10 часот. Ќе се игра еден натпревар 6х120, каде што екипата која ќе има соборено највеќе кегли ќе биде победник. ... Read More »

ЖКК Вардар домаќин на „фенерџијата“ Пробаскет

zkk-660x330

Следната рунда која престои во женската кошаркарска лига е 12-тата, во ова коло црвено-црните дами ќе бидат домаќини. Вардарки ќе ја пречекаат екипата на Пробаскет во малата сала при Спортскиот центар “Кале“, дуелот е закажан за задутре, петок (3.март) со почеток во 18-00 часот. На табелата вардарки се на позицијата број два со 19.бода, пред нас е Баскеткам со 20.бодови, ... Read More »

Преглед 16.коло! Нова победа на лидерот КК Вардар

kk-vardar-660x330-660x3301-660x330-660x330-660x330-660x330

ГКК Охрид славеше убедливо против Црн Дрим (73:55), лидерот Вардар сигурен против Борец Баскет (104:79) Овој викенд се одигра некомплетното 16. коло од Втората лига, кое и не донесе некои особено важни промени во изгледот на табелата. Водечките екипи запишаа сигурни победи. Вардар на свој терен беше многу подобар противник од Борец Баскет, славеа „црвено-црните“ со повеќе од убедливи (104:79), ... Read More »