Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 12)

Останати спортови

Преглед 20.коло! КК Вардар „по старо“, реди победи

kk var

По 20 одиграни коло, само уште две непознати во Втората лига. Кои две екипи ќе ги пополнат последните две места кои водат кон доигрувањето за место во Првата лига. Лидерот во првенството, екипата на Вардар, го доби локалното дерби против вториот тим на Работнички со резултат (90:84), и остана два чекори пред првиот следбеник на табелата, екипата на Соколи 1933. ... Read More »

Борење: Успешен настап за вардарци на Изборното државно првенство У20

received_1268618374070464

ИЗБОРНО ДРЖАВНО ПРВЕНСТВО у20 Радовиш, 25.03.2023 Вардар на Изборното Првенство за јуниори настапи со одбрана малубројна , но силна екипа . Неколку првотимци беа болни и вирусно заразени , така да го пропуштија првенството . Најпријатно беше што сите наши учесници освоија солиден пласман: – Марко Андонов 1 место до 70кг сл.стил , – Рубен Модосјан 1 место до 79кг ... Read More »

Куглање: Вардар со победа ја заврши МКЛ на „вицешампионската“ позиција

11111111111111111111111111111111111111111111111

Вчера тимот на КК Вардар-А го доигра последното, 10то коло во Македонската кугларска лига, МКЛ во истото дојде до победа. Сезоната ќе ја завршиме како второпласирани веднаш зад тимот на шампиот КК Макпетрол, најбогатиот тим во земјава ја одбрани титулата оваа сезона. Во последното коло игравме со дамите од ЖКК ГТЦ Мусандра, на оваа средба дојдовме до победа со максимални ... Read More »

КК Вардар ја потврдува лидерската позиција на дуелот со Работнички

kk-vardar-660x3302-660x330-660x3301-660x330

Во втората кошаркарска сениорска лига за одигрување има уште три кола од регуларниот дел, овој викенд на програмата е 20.рунда од сезоната 2022/2023 година. Лидерот на табелата во ова коло, нашиот КК Вардар со победа на две кола до крај ќе ја обезбеди првата позиција предвремено и ќе има најдобра стартна позииција за плеј-офот. Црвено-црните се домаќини на КК Работнички ... Read More »

ЖКК Вардар го заврши регулариот дел на 4.позиција, противник во плеј-офот ни е Аеродром

zkk

Екипата на Баскет Кам 2011, една од најдобрите во изминатите неколку сезони, ги дочекува натпреварите од плеј-офот, од најдобрата, од првата стартна позиција. Кошаркарките од Македонска Каменица го добија дерби дуелот од 14, и последно коло од регуларниот дел од сезоната. Беа подобри од Вардар, на гостувањето во „Кале“ славеа со (73:65). И тоа со голем пресврт кој го направија ... Read More »

КК Вардар триумфално и кај Баскет Кам, остануваме први на табелата

kk-660x330-660x330

На програмата во втората кошаркарска сениорска лига минатиот викенд беше  19.рунда, во ова коло црвено-црните беа гости во Македонска Каменица. КК Вардар како лидер на табелата гостуваше кај екипата на Баскет Кам,  на дуелот во во салата „Кирил и Методиј“ во Македонска Каменица бевме подобар противник и дојдовме до победа. Веќе од самиот старт најавивме дека атакуваме на зачувување на ... Read More »

Куглање: Димитровски со неверојатни во 638 во братскиот дуел

5555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555

Во рамки на 11.коло во македонската кугларска лига во 11.коло своите сили ги одмерија двата тима на кугарскиот тим Вардар, сосема очекувано тимот „А“ беше подобар на резултатски план од Вардар-Б. Вардарци одиграа интересен меѓусебен натпревар во кој  го доби А-тимот со максимални 8-0 во поени,  во сетови 20-04, а во “дрва“ беше 3356 наспроти 3011. На овој натпревар се ... Read More »

ЖКК Вардар домаќин на лидерот, тимот на Баскет Кам

zkk-zkk

Вардаровите девојки како и машкиот тим за противник во викенд колото ја имаат екипата од Македонска Каменица, црвено-црните дами во рамки на 14.коло од женската сениорска лига се домаќини на Баскет Кам. Тимот на, ЖКК Вардар во дуел од групата-А ќе го пречека лидерот на табелата и актуелниот шампион на Република Македонија. Ние ќе ги пречекаме ривалките  на домашен терен ... Read More »

Лидерот, КК Вардар гостува кај Баскет Кам

kk vardar

На програмата во втората кошаркарска сениорска лига овој викенд е 19.рунда, во ова коло црвено-црните ќе бидат гости во Македонска Каменица. КК Вардар како лидер на табелата гостува кај екипата на Баскет Кам, ние сме фавориити на оваа средба кај тимот кој е предпоследен на табелата во втората лига. Дуелот ќе се игра утре, сабота (17.март) во салата „Кирил и ... Read More »

Денес, дел од БК Вардар патува на ЕП во борење за У-23

adam-i-ruben-modosjan-696x537

БК Вардар најави дека денес, четврток (16/03/2023) дел од нивниот тим патува на Европското превенство во борење за У-23 во Букурешт, Романија, односно во составот на македонската репрезентација во слободен стил биле повикани 57 кг Аид Салихаси и 86 кг Адам Модосјан. „Можеа да настапат уште двајца вардарци до 70 кг Марко Андонов и 79 кг Марко Поповиќ, но поради ... Read More »