Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 14)

Останати спортови

Добар старт на сезоната за Завировски

000000000000000000000000

 Нашиот, Петре Завировски ја започна својата 14 сезона во дресот на Вардар на United Runner Skopje. Завировски имаше добар настап на патеката долга 5 километри забележа резултат од 18-20 минути и го освои 5 место. Ова е добар старт на сезоната за Вардарецот. Во моментов има добра форма на почетокот на сезоната со напорна работа можеме да очркуваме добри резултати. ... Read More »

ЖКК Вардар со победа кај Гризли, нови изненадување за водечките

zkk2

Ниту паузата во домашниот шампионат „предизвикана“ со мечевите на сениорскиот национален тим, како и завршницата во Купот на Македонија, не донесоа промени на подобро за лидерот во Првата лига. Екипатга на Баскет Кам 2011 запиша уште еден пораз, втор по ред, сега и на домашен терен. Во Македонска Каменица, подобри од нив за два поени (55:53), беа младите кошаркарки на Крива ... Read More »

Борење: Кадетот, Трендов со настап во Загреб

vardarfans bk

Вчера во Загреб заврши кадетскиот УВВ меѓународен турнир “Кроација Опен” на кој што учествуваа 67 борачи од 10 држави. Во тежинската категорија до 65кг Милан Трендов го освои само 7 место во конкуренција од 9 борачи . Во 1/4 финале Милан изгуби на поени 9:2 ,во една неизвесно изедначена борба од Унгарскиот репрезентативец Сзембери. Тренерот Благој Трендов задоволен од покажаната ... Read More »

Завировски утре ја започнува новата сезона

petre-639x330

 Нашиот, Петре Завировски утре, во сабота ќе го има својот прв настап оваа сезона. Ова ќе биде 14-та сезона во дресот на АК Вардар. Сезоната ќе ја започне на трка на 5 километри “United Runners Skopje”. Станува збор за шампионат на улични трки во должина од 5км. Стартот е закажан во 8-30 часот „Kај жабарот“. Патеката е добро позната, се ... Read More »

КК Вардар домаќин на Борец Баскет

kk

Лидерот на втората кошаркарска лига, КК Вардар во рамки на 16.коло кое е на програмата овој викенд ќе биде домаќин во малата сала „Кале“. Црвено-црните ќе ја пречекаат екипата од градот Велес, тимот на КК Борец Баскет. Дуелот е закажан за утре, сабота (25/01/2023)   со почеток во 18-00 часот.  За судии на оваа средба се делегирани  следните делители на кошаркарската ... Read More »

Преглед 15.коло! КК Вардар со нова победа, останува лидер

7777777777

„Црвено-црните“ славеа победа на тешкото гостување (75:69), победија и пратителите како Соколи 1933 и Работнички 2018 Без промени на врвот на табелата по одиграното 15 коло од Втората лига. Екипите кои се во горниот дел од табелата запишаа победи, па разликата која ја има лидерот, екипата на Вардар, останува иста.„Вардарци“ имаа нималку лесно гостување во Куманово, на крајот стигнаа до ... Read More »

Деловска: Во Купот се надевам ќе ги оствариме целите

000000000000000

Пладневните термини од финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“, оние на 17 февруари (петок), се резервирани за полуфиналните натпревари во женска конкуренција, Во вториот полуфинален натпревар (14.30 часот), ќе се сретнат екипите на Вардар и на МЗТ Скопје Аеродром. Предводникот на „вардарки“ , капитенот Симона Деловска вели: „Годинава нема непоразени екипи во Првата лига и се надевам на интересни натпревари. Верувам ... Read More »

(Фото) БК Вардар повторно со награди, овој пат за успехот на борачите на Државното првенство за У-23

s

Вардар ги награди борачите кои направија успех на Државното првенство за млади сениори У-23 во Радовиш. Да потсетиме, златни медали освоија Аид Салихаси (57 кг), Адам Модосјан (86 кг) и Бојана Лазаревска (-72 кг), сребрен медал Марко Поповиќ (79 кг), а со бронза се закитија Марко Андонов (70 кг) и Љупче Митев (79 кг). Салихаси и Модосјан се наградени со по ... Read More »

КК Вардар реди победи во низа, „падна“ и Охрид

kk var

Кошаркарите на Вардар ја продолжија серијата на победи и успешно го бранат првото место на табелата во второлигашката конкуренција.Во 14 коло „црвено-црните“ беа убедливо на свој терен во дуелот со ГКК Охрид (99:71), и ја оддржаа предноста од две победи во однос на второ пласираниот состав на Соколи 1933. Штипјани имаа нималку лесно гостување во Куманово, но на крајот успеаја ... Read More »

“Жетва“ на медали за БК Вардар на сениорското У-23

00

Одличен настап на Државното првенство за сениори У23 имаа црвено-црните борачи. Вардарци се бореа во дури четири финалиња. Први места од членовите на БК Бардар   убедливо до златен медал дојдовме  во неколку категории и тоа: -57кг Аид Салиаси -86кг Адам Модосјан -72 кг (ж) Бојана Лазаревска  До второ место и до сребрен медал дојдовме во категоријата, 79кг каде што “сребен“ ... Read More »