Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 8)

Останати спортови

ЖКК Вардар М12 со “бронза” на Ф4

0406-вардар-крива паланка-м14-трето место

Во натпреварот за третото место на завршниот турнир, Вардар беше подобар од домаќинот на овој турнир, Крива Паланка… ЗА ТРЕТО МЕСТО КРИВА ПАЛАНКА – ВАРДАР       55:83 (14-10; 15-22; 11-22; 15-29) КРИВА ПАЛАНКА: Грчевска 25, Стојановска, Цветковска 8, М. Велковска 6, Стојчевска 3, Ѓорѓиевска 2, Митовска, Б. Велковска 2, Стојановска 4, Бошковска 2, Николовска, Павловска 3; ВАРДАР: Ристеска, Димитровска 5, Начевска 8, Пислевска ... Read More »

Ф-4: ЖКК Вардар М12, викендов во К.Паланка по трофеј

Screenshot_20230602_020920

Завршницата во пионерската лига ќе се игра овој викенд, во Крива Паланка… Женскиот кошаркарски клуб „Крива Паланка“ ја доби организацијата на финалниот турнир од М14 лигата-жени. Понудија најдобри услови за организирање на турнирот кој следува на 3. и на 4. јуни, а ќе се игра во спортската сала „Бранители 2001“ во Крива Паланка. Првото полуфинале, кое ќе се игра на ... Read More »

Шампиони… КК Вардар М18 дојде до пехарот

viber_image_2023-05-29_00-05-24-099

Кошаркарите на Вардар се освојувачи на М18 лигата во машка конкуренција за сезоната 2022/2023. Во финалниот натпревар, пред полни трибини во малата сала на СЦ „Јане Сандански“, по голема, и неизвесна битка до последната минута, беа подобри од Водно Санс. ВАРДАР – ВОДНО САНС 85:77 Воведните минути од големото финале поминаа во знакот на младите кошаркари на Вардар. Доста брзо ... Read More »

Ф-4: ЖКК Вардар М12 ќе брка пехар на домашен терен

2605-baner-M-12-zeni-landscape

Овој викенд на ред е и финалниот турнир во М12 лигата во женска конкуренција. Скопски Вардар ја доби организацијата на турнирот, кој во сабота и во недела ќе се игра во малата сала на СРЦ „Кале“ во Скопје, каде „вардарки“ ги играат своите натпревари. Првото полуфинале во кое ќе играат екипите на Вардар и Баскрт Кам 2011 од Македонска Каменица ... Read More »

КК Вардар М18 се пласираше на Ф-4

logo-mladinski ligi-1

Екипите на Работнички, Вардар, Водно Санс и на Феникс 2010 се финалистите, односно учесници на завршниот турнир од младинските лига во М18 конкуренцијата од машкиот сегмент, и во викендот кој следува ќе се борат за шампионскиот трофеј. Јуниорите на Работнички делуваа и повеќе од убедливо во серијата против Црн Дрим. Победија на свој терен со (106:80), но и на гостински, ... Read More »

КК Вардар е второлигашки шампион

2105-вардар-шампиони -втора лига

Кошаркарите на Вардар се победници во натпреварите од Втората лига-мажи. Во натпреварот за трофејот, вечерва во салата на СРЦ „Кале“, „црвено-црните“ беа подобри од ГКК Охрид. Славеа со убедливи (89:74), само како потврда на првата позиција пред баражот за пополнување на двете места кои водат во највисокиот ранг на натпреварување. Во последниот меч од сезоната, „вардарци“ беа доминантни во втората ... Read More »

Нуров со злато во Русија, Лазаревска “бронзена” во Белград

received_1308076446585607

Македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров со 4 победи се избори за Финале до 97кг на силниот Меѓународен турнир во борење „Али Алиев“ во Касписјк, Дагестан-Русија. Денес настапи со успех во истото. За противник го имаше Тажудинов од Русија, победник на Хасајуртовскиот турнир, кој во последните секунди го победи европскиот и светскиот првак Балтукаев од Чеченија, Русија. Нашиот борач стигна до злато со ... Read More »

(ФОТО) Реал Аикидо Вардар со поддршка за фудбалерите

IMG-63009b2a5d2e7b04164f21f97d46f03f-V

Клубот за реално аикидо Вардар,  денешниот тренинг го посвети за да искаже поддршка за ФК Вардар кој го очекува важен бараж во недела. Тие испратија порака до момците: Храбро до првата лига, црвено-црни браќа, имате поддршка од нас. Среќно во недела. Read More »

КК Вардар против Охрид во дуелот за Пехар

kk vardar

Двата нови прволигаши  КК Вардар и Охрид кој по победите во полуфиналето од плеј-офот обезбијс промоција во најсилната кошаркарска лига ќе играат дуел за пласман. Двата тима ќе одиграат еден натпревар кој ќе го даде шампион во 2.лига. Мечот е закажан за задутре, 21.мај во 18:30 во салата Кале. Read More »

Шкупи ривал на Вардар во Регионалната лига

1684481307963

„Петлињата“ на Вардар ген.2009 и 2008 година ќе играат против Шкупи, во рамките на 20.коло во Регионалната Скопска Лига. Во сабота, на теренот во Кадино, натпревари во Регионалната Лига ќе одиграат генерациите 2008 и 2009 кои се домаќини на Шкупи. Натпреварите ќе започнат од 10:00 и 12:00 часот. Read More »