Tuesday ,23 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Реално Аикидо /Борење > Нуров со злато во Русија, Лазаревска “бронзена” во Белград
Нуров со злато во Русија, Лазаревска “бронзена” во Белград

Нуров со злато во Русија, Лазаревска “бронзена” во Белград

Македонскиот репрезентативец Могамедгаџи Нуров со 4 победи се избори за Финале до 97кг на силниот Меѓународен турнир во борење „Али Алиев“ во Касписјк, Дагестан-Русија. Денес настапи со успех во истото.

Screenshot_20230520_234617

За противник го имаше Тажудинов од Русија, победник на Хасајуртовскиот турнир, кој во последните секунди го победи европскиот и светскиот првак Балтукаев од Чеченија, Русија. Нашиот борач стигна до злато со победа 6-1 во оваа категорија (97кг).

Во меѓувреме во Белград, на Президен Купот нашата Бојана Лазаревска дојде до бронза т.е го освои 3.место.

Screenshot_20230520_234327