Monday ,22 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови (page 6)

Останати спортови

Фудбалерките на Вардар редат победи

381466512_122128025900016481_3106406246527592337_n

Вардарки стигнаа и до втората првенствена победа во рамките на втората женска фудбалска лига.   На натпревар кој се одигра на стадионот „Цементарница“, ЖФК Вардар со убедливи 4:0 го победи тимот на Плачковица. Доминација во текот на целиот натпревар, на кој покрај постигнатите голови, имавме уште неколку добри прилики за зголемување на предноста. Добар натпревар за избраничките на Теодора Димитровска, ... Read More »

Познати распоредите за првата лига на КК и ЖКК Вардар

zkk

Оваа сезона КК и ЖКК Вардар ќе се натпреваруваат во првата лига, познати се првите дуели, момците започнуваат на крајот на септември, дамите идниот месец. КК Вардар по две сезони се враќа во првата лига, во воведното коло на 30.септември ќе ја пречекаме екипата на Охрид на домашен терен. Познат е  Распоредот  за оваа сезона. Дамите во првото коло ги очекува дерби ... Read More »

На отварање на сезоната, КК Вардар е домаќин на Охрид

327277383_528979399332965_7316471858113606632_n

Денес во просториите на кошарскарската федерација на Македонија беше извлечена ждрепката за првото коло во новата натпреварувачка сезона. Стартот на сезоната е предвиден за 27.септември, а Вардар во првото коло на домашен терен ќе го пречека тимот на Охрид. Вардар повторно се враќа во најсилната кошаркарска македонска лига, откако минатата сезона ја помина во втората лига. Двојки за првото коло: ... Read More »

Младите кошаркари на Вардар до 15 години ќе играат на силен меѓународен турнир

308505695_551479396781423_2699788626851583063_n

Младите кошаркари на Вардар У15 во периодот од 15-17.сепември во С.Ц.Јане Сандански ќе бидат дел од интернациналниот турнир „Драган Василов-Цевка“, кој трета година по ред ќе се одржи во чест на легендарниот кошаркарски  стратег. Вардар ќе биде во група со екипите на Интер Братислава, Партизан и Ал Стар. Во другата друга се наоѓаат екипите на МЗТ Скопје, Перник, Триумф и Клуж. Екипите кои ... Read More »

Завировски: “Подготвен сум, одиме повторно”

20230830_113643

Верниот на Вардар, човекот кој цела кариера ја мина во црвено-црните, Петре Завировски на 3 септември во градот на најлутите Вардарови ривали Битола ќе го започне својот поход во вториот дел на сезоната. Со дресот на Вардар со амблемот и името на Комити ја продолжуа својата 14 професионална сезона. Во првиот дел на сезоната поради проблеми со повредите и долгата ... Read More »

ЖФК Вардар врши упис на нови членови, станете дел од новата фудбалска приказна

367708338_862411378845164_3673065929846283900_n

Женскиот фудбалски клуб Вардар започна со тренинзи и подготовки за новата натпреварувачка сезона, во која ќе се натпреваруваме во втората фудбалска лига. ЖФК Вардар врши уписи на девојчиња, нови играчи кои би пристигнале во овој новоформиран женски фудбалски тим. Клубот нуди одлични услови за работа и тренинг, а секако името „Вардар’ е магнет за сите кои сакаат да бидат дел ... Read More »

ЖФК Вардар го означи новиот почеток, на промоцијата присуствуваа и дел од играчите на ФК Вардар

1

Женскиот фудбалски клуб Вардар денес со коктел го означи новиот почеток. Вардар во иднина ќе има и свој женски фудбалски тим. На денешната промоција на ЖФК Вардар, присуствуваа и дел од играчите на ФК Вардар. Заедно, сплотени, под едно име „Вардар“ се дружеа и ја одбележаа новата фудбалска приказна во нашата земја. Read More »

Познат распоредот за МКЛ! Вардар гостин во дербито од 1.коло кај Пелистер

22222222

Идниот месец започнува кугларската македонска лига, МКЛ во првото коло црвено-црните ги очекува дерби.  Познат е распоредот на натпреварите за новата сезона, почнуваме против Пелистер во првото коло. Read More »

Среќен роденден претседателе, проф. Пешко (БК Вардар)

363867518_624400439797915_4116215574608771488_n

Денес својот 55.роденден го прославува еден од најнеуморните работници во црвено-црното семејство. Претседателот на БК Вардар, професорот Љубиша Пешко.  Вреден спортски работник, поранешен успешен борач и тренер. Во последните неколку години целосно се посвети на Вардар како раководител од председателската позиција. Тоа веднаш вроди со плод, за исклучително кратко време создадовме кадетски, младински и сениорски репрезентативци на Македонија. Тие земаа ... Read More »

Куглање: Вардар ќе ја претставува Македонија во „Европа Куп“

55555555555555555

Кугларскиот клуб Вардар кој како вице-првак во МКЛ и Купот на РМ обезбеди место во европските натпреварувања веќе се пријави за учество во еден од куповите. Црвено-црните ќе ја претстауваат Република Македонија на „Европа Купот“ во куглање. Истиов оваа есен ќе се игра во Брчко, Босна и Херцеговина. Како што вчера објавивме, дирекорот и најдобар нас играч, Димитар Димитровски мина ... Read More »