Friday ,01 December 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Фудбалерките на Вардар редат победи
Фудбалерките на Вардар редат победи

Фудбалерките на Вардар редат победи

Вардарки стигнаа и до втората првенствена победа во рамките на втората женска фудбалска лига.

382729237_122128030172016481_4997595302578030626_n

 

На натпревар кој се одигра на стадионот „Цементарница“, ЖФК Вардар со убедливи 4:0 го победи тимот на Плачковица. Доминација во текот на целиот натпревар, на кој покрај постигнатите голови, имавме уште неколку добри прилики за зголемување на предноста.

382731809_122128028552016481_2574331261635120896_n

Добар натпревар за избраничките на Теодора Димитровска, кој на крајот беше крунисан со висок триумф. На полувреме имавме предност од 1:0 со голот на Драгана Гегова.

Во вториот дел, со погодокот на Сања Чубриновска во 59.минута зголемивме на 2:0, додека во 60 и 76.мунута противничката мрежа ја тресеше Данче Карпузовска.

382757927_122128029416016481_3751551089666558763_n 382822880_122128029308016481_5684841505552145558_n

Вардар: Верица Колевска, Амире Азизи, Драгана Гегова, Сања Чубриновска, Данче Карпузовска, Викторија Игњатовска (К), Мила Наумовска, Миа Закева, Теодора Јанковска, Јована Максимовска, Сара Хот.

Играа уште и Анамарија Трпевска и Сара Сточевска.