Friday ,01 December 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Димитровски се враќа во Хрватска, Вардар со еден тим сезонава во МКЛ
Димитровски се враќа во Хрватска, Вардар со еден тим сезонава во МКЛ

Димитровски се враќа во Хрватска, Вардар со еден тим сезонава во МКЛ

Кугларскиот тим Вардар донесе неколку одлучки за следната сезона, една од нив е дека ќе настапува со еден тим во Македонската кугларска лига. Покрај тоа има две заминувања од ростерот.

Претседателот, воедно најдобриот играч на Вардар и  најдобриот во лигата, Димитар Димитовски повторно ќе игра во Хрватска. Неговиот квалитет е на далеку познат, мак.репрезентативецот во следната сезона ќе биде дел од Метројак. Тимот кој лани беше вице-првак во силната хрватска кугларска лига,  кај нив Димитовски е старо-ново име со кој сезонава ќе го напаѓаат трофејот на домашен терен и ќе бараат успех во европските купови.

Во 2021 веќе беше член на нивниот тим тоа беше најуспешна нивна сезона кога беа двојни шампиони во европа и во домашната конкуренција.

Влатко Гиевски ќе биде позајмен идната сезона на тимот на КК ГТЦ Мусандра од Скопје.