Monday ,25 June 2018
Последни:
Home > Останати спортови (page 3)

Останати спортови

“Брозна“ за КК Вардар М16, совладан МЗТ во “малото финале“

w3

На вчерашниот натпревар  во “малото“ финале на Ф4 турнирот кој се игаше во малата сала “Кале“ Вардар играше против екипата на МЗТ Скопје Аеродром. На овој дуел  нашите момци победија убедливо со конечен резултат 85:68 со што се закитија со “бронза“ во оваа категорија. Во текот на целиот натпревар водството беше на наша страна , лесно доаѓавме до поени и ... Read More »

Кошарка: Вардар М16 денес во мечот за “бронза“ ќе игра против МЗТ Скопје

34561827_397645630750299_2126583014287736832_n-750x330

Младинската  кошаркарска лига М16,  години ќе има нов шампион. Екипата на Вардар која ја бранеше таа тутула беше совладана  во полуфиналето од завршниот турнир, на домашен терен во малата сала “ Кале”. Подобри од нас вчера беа момците од Партизан Мултишпед предводени од Тони Симиќ , кои со подобра игра во текот на целиот натпревар,  стигнаа до голем триумф (87:74), ... Read More »

Вчера во “Борис Трајковски“ Ибрагимов донираше осум боречки струњачи

hh3

Вчера во СЦ “Борис Трајковски“ во Скопје, г-н Мaгoмед  Ибрагимов, последниот медалист од олимпијада во земјава донираше осум боречки струњачи. Нa прoмoцијaтa присуствувaa легендите нa Мaкедoнскoтo бoрење, Oлимпискиoт шaмпиoн г-дин Шaбaн Трстенa, дoaјенoт нa Мaкедoнскoтo бoрење Бoјaн Рaнгелoв, директoрoт нa Агенцијaтa зa млaди и спoрт г-дин Дaркo Кaевски, нaјуспешниoт тренер и селектoр вo Мaкедoнијa г-дин Нaсе Нaсев и мнoгу претстaвници ... Read More »

Четири играчи од KK Вардар дел од селекциите М-14 и М15 за турнирот во Турција

28887720180520-660x330

Македонските машки кошаркарски национални селекции до 14 и до 15 години од 9ти до 13ти јуни ќе земат учество на турнир во Измир. Селекторите на овие две национални селекции ги изготвија списоците на кошаркари кои се повикани за овој турнир во Турција. На истите се најдоа четири играчи од црвено-црниот кошаркарски тим. Вардар ќе има еден играч во селекцијата до ... Read More »

Кошарка: Вардар М16 домаќин на Ф4, Партизан Мулти Шпед ривал во 1/2-финалето

yy

Нашиот клуб, КК Вардар е организатор на Ф4 турнирот за генерација до 16 години. Денес и утре (06.06-07.06.2018) ќе бидеме домаќини на овие завршни натпревари, а она што го посакуваме секако е да ја одбраниме титулата. Натпреварите ќе се играат во салата на КК Вардар, односно С.Ц “Кале“ (мала сала). Останати противници се: Партизан Мулти Шпед – треторангиран ланската сезона, ... Read More »

Атлетика: Тројца вардарци учестуваа на маратонот во Врање, Мартиновски “сребрен“ на пеколните 42км, Петров и Јакимовски настапија на 21км

a2

Тројца атлетичари на Вардар  учестуваа на атлетската манифестација “Втор   Врањски маратон“ кој се трчаше во Србија во градот Врање. На истиот на најдолгата дистанца, односно 42км, маратонот учество зема искусниот  Мартиновски, апак  Јакимовски и Петков трчаа полумаратонска трка (21 километар). Искусниот Трпе Мартиновски и на овие години се бори со километрите, тој иако е навлезен длабоко во шестата деценија истрча ... Read More »

Кошарка: “Сребро“ за Вардар М15 во лигата

kk15

Вчера, КК Вардар М15 беше дел од финалето на Ф4, во истото играше  против КК Феникс 2010. На нашите момци   ништо да не ни идеше од рака. Тежок натпревар одигаа црвено-црните, никако не успеавме да влеземе во ритам за да се доближиме резултатски до противникот и да направиме пресврт. На мечот одигран во салата “Јане Сандански“ во Скопје бевме поразени ... Read More »

Се раѓа нова надеж за македонското борење, последниот олимписки медалист Ибрагимов со одлична иницијатива

77

Последниот македонски олимписки медалист, Могамед Моги Ибрагимов, сериозно се завзема и прави напори да му помогне на македонското борење. Тој има намера да помогне на македонските клубови кои од поодамна се запоставени, занемарени и оставени на милост, подобро речено на немилист на Федерацијата за борачки спортови на земјава. Тој потпомогнат од своите истомисленици дојде до идеја да создаде фондација “Нима Спорт“  ... Read More »

Финале за Вардар М15, противник тимот на Феникс

dsc_0028-750x330

Нашите млади кошаркари до 15 години вчера одиграа одличен меч против екипата на МЗТ Скопје Аеродром и обезбедија пласман во големото финале. Дуелот “црвено – црните” го добија со убедливи 79-66. Противникот на Вардарци во денешното финале ќе биде тимот на Феникс 2010 кој пак го победи тимот на Партизан Мулти Шпед со резултат 85-64. Финалето се игра вечерва (Понеделник) со почеток во 20:30 часот во ... Read More »

Куглање: Од петокот до 20.јуни е летниот преоден рок во МКЛ, Вардар го задржува целиот ростер

kugla

Kaко што известија  од Кугларска федерација на Македонија за клубовите учесници во Македонската кугларска лига, летниот преоден рок почна на 01.06.2018, а завршува на 20.06.2018 во 12часот. Истиот ден во 13-00 часот регистрациона комисија ќе оддржи состанок, каде ќе ги верификува примените материјали. Во црвено-црниот табор се очекува задржување на целиот моментален росер кој го има на располагање кормиларот Драги Димитровски и со кој ... Read More »