Wednesday ,11 December 2019
Последни:
Home > Останати спортови (page 2)

Останати спортови

Куглање: Згонц на местото број.4 на ранг-листата во МКЛ, во топ-10 уште и Поп-Крстев

zgonc

Во македонската кугларска лига окончан е есенскиот дел, на сила е зимската пауза во која се играат државните поединечни првенства. По крајот на есенста етапа од сезоната 2019/2020 година на страницата на федерацијата поставени се просеци на играчите. Највисоко рангиран од Вардар е Згонц Марјан, тој е на позицијата број четири. Искусниот вардарец дефинитивно е најдобар наш поединец оваа есен. ... Read More »

Сениорските екипи на КК Вардар ќе играат домашни мечеви

zkk-seniorki

Двете сениорски кошаркарски екипи на Вардар викеднов ги очекуваат нови натпревари. Дамите и момците се домаќини во двата меча. Ние ривалите ќе ги пречекаме во нашиот дом, малата сала при Спортско рекреативниот центар „Кале„ во Скопје. Ова се термините и ривалите за вардароците екипи: -КК ВАРДАР-Работнички 30/11/2019 18-00 часот -ЖКК ВАРДАР-Студент 30/11/2019 14-00 часот Read More »

ЖКК Вардар „гази“ сигурно во лигата, стигнавме до 5/5 по победата над Пробаскет Академија

00000000-2

Вардар повторно е лидер на Првата женска кошаркарска лига. Вчера девојките на Жаклина Стојаноска во „Кале ја пречекаа и совладаа екипата на Пробаскет Академија. ЖКК Вардар ги совлада кавадарчанки со резултат 86-34. По првата четвртина бевме помалку израмнети, ние постигнавме 21 поен наспроти 17 на ривалот. Тие беа само на минус четири по 10.минути игра, втората четвртина веќе беше она нашето, ... Read More »

ЖКК Вардар денес го игра заостаниот меч со Пробаскет Академија

zkk

Во Првата Женска кошаркарска лига викендов се одигра 5.коло, но црвено-црните дами на Жаклина Стојановска имаат еден неодигран дуел. Станува збор за мечот од изминатото, 4.коло кој не е одигран поради репрезентативни обврски на дел од вардарките. Денес ќе бидеме домаќини на екипата на Пробаскет Академија. Ние сме убедлив фаворит на оваа средба, ривалот има половичен успех досега односно две ... Read More »

Кошарка: Голема гостинска победа за КК Вардар М18 кај МЗТ, триумфи впишаа и помалите

j8a

Вчера во малата сала при СЦ „Јане Сандански“ во Скопје, највозрасната момци од КК Вардар, селекцијата М18 гостуваше кај МЗТ.  На овој меч момците на Александар Јованчев во дербито дојдоа до голема победа. Црвено-црните настапија без четири стандардни играчи кои се повредени, но сепак одигравме поквалитетно од домаќинот.  Успеавме да дојдеме до победа со резултат 67 : 76 на овој натпревар. ... Read More »

Куглање: На Митиќ Мартин за „влакно“ му избега првото место, кадетскиот шампион со „сребро“ на младинскиот шампионат

61406488_1854119894689938_6576955743319097344_n1

Викендов се одигра втората, финална рунда на државното поединечно првенство за куглари У23. На него учество земаа двајца вардарци. Кадетскиот шампион од нашите редови, Мартин Митиќ дојде до „сребро“ во оваа категорија. Работата во црвено-црниот тим со младите надежи вродува со плод, тренерот на Вардар, Драги Димитровски со голема љубов младите вардарци ги внесе во овој спорт.  Митиќ освии кадетско ... Read More »

Денес започнува младинската кошаркарска “Вардар лига” (распоред)

thumbnail-2-660x330

Денес, после две успешни сезони,  КК Вардар продолжува и со трета сезона од младинската кошаркарска приказна “Вардар лига”. Со проширен асортиман на генерации и натпревари,  во Спортската сала “Вардар” ќе се одигра првиот дел од 1. коло, а следниот викенд ќе се одигра и вториот дел. Ова е распоредот за 1.коло: Read More »

ЖКК Вардар остана единствена екипа со 100% ефект, „падна“ и Баскет Кам

73504893_1406970772786092_2817640623694151680_n

Во рамки на 5.коло од Првата кошаркарска лига се сретнаа двата тима без пораз, тимот на Баскет Кам од Македонска Каменица беше „домаќин“ во салата Кале на ЖКК Вардар. Се разбира  по овој дуел, девојките на Жаклина Стојановска, нашите вардарки останаа единствен тим кој не впишал пораз во лигата. Во меч во кој ние не одигравме на наше ниво, голем ... Read More »

Кошаркарските надежи на Вардар ги очекуваат четири натпревари

kk-vardar-m16

Четири  дуела ги очекуваат момците од Кошаркарскиот клуб „Вардар“ овој викенд. Највозрасните се гости во СЦ “Јане Сандански“, трите помлади екипи ќе бидат домаќини во малата сала при СРЦ “Кале“. Дамите од екипата М18 се слободни ова коло. Вака изгледа распоредот и саатниците на дуелите: М18: МЗТ-Вардар (Ј.Сандански) 24/11/19 18-15ч. М16: Вардар-ФМП Акаденија (Кале) 23/11/19 15-00ч. М15: Вардар-ТМФ (Кале) 23/11/19 11-00ч. М14: Вардар-Ролинг 08  (Кале) 23/11/19 ... Read More »

ЖКК Вардар утре на мегдан со Баскет Кам, двата тима се единствени без пораз досега

zkk2

ЖКК Вардар во петто коло од Првата лига на женската кошаркарска сениорска конкуренција ќе одигра натпревар со тимот на Баскет КАМ од Македонска Каменица. Во ова коло „гостуваме“ во малата сала при СРЦ „Кале“, поточно ќе бидеме гости во нашиот дом на ривалот. Дуелот се игра утре, сабота (23/11/2019), на мечот со почеток во 18:30 часот судиската правда ќе ја ... Read More »