Thursday ,25 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање: Вардар одличен на „Европскиот куп“, пласман во топ-8 и клубски рекорд
Куглање: Вардар одличен на „Европскиот куп“, пласман во топ-8 и клубски рекорд

Куглање: Вардар одличен на „Европскиот куп“, пласман во топ-8 и клубски рекорд

Кугларскиот клуб Вардар ја преставуваше Република Македонија на Европскиот куп кој оваа сезона се одигра во  Брчко, Босна и Херцеговина. Вардарци имаа одличен настап особено во првите два дена кога беа во врвот на табелата, на крајот завршија во топ-8 екипите, што е секако одличен успех за еден македонски тим на ваков собир.

55

Веќе првиот ден почнавме фуриозно, брилјираше Пецо Димовски со личен рекорд од 629, Саша Јанковиќ со повеќе од солидни 596. И на вториот натпреварувачки ден продолжи вардаровата бајка со одличните настапи на Милош Миливојевиќ со 623 и Коста Ристевски со 616. Екипен просек по 4 играчи во тој момент беше  616.

386547077_659177189524994_8534915041485149922_n 385062106_659526296156750_1775971832262413917_n 386512484_659177192858327_9192026369878647031_n

На оследниот ден, настапија Коста Манев и Дарко Димитровски не успеаа да го одржат високиот ритам на екипата од првите 2 дена (576 и 572), но доволно одиграа за клупски рекорд 3612 и просек 602 по играч, како и најдобар пласман на европските купови во кратката клупска историја.

0