Home > Останати спортови > Кошарка > Кожув подобар од КК Вардар
Кожув подобар од КК Вардар

Веројатно најдоброто прво полувреме за екипата од Гевгелија од почетокот на сезоната. Го одиграа гевгеличани особено ефикасно, но беа максимално добри и во одбраната.

На „вардарци“ им дозволија да реализираат само 28. поени, од кои девет беа во првата четвртина. Сосема доволно за Кожув да има повеќе од убедливи (45:28) по 20.минути игра, а двоецот Хукиќ и Кришнан реализираа скоро колку комплетниот состав на гостите – вкупно 26. поени (по 13 двајцата).

Второто полувреме се оддолжи повеќе од потребното време, од причина што во последната делница, се случи дефект на семафорот во салата „26.април“. А откако проблемот беше надминат, играта продолжи, но без некои особени промени.

Кожув стигна до вториот триумф во седум одиграни кола, предводен од Кришнан кој реализираше 21.поен, Хукиќ кој имапе 15, и пандеев, кој собра 12.поени и 5.скока.

Во гостинската екипа. Американецот Пауел реализираше 17.поени, Митков даде 14, а Атанасов имаше 11. реализации.