Thursday ,25 July 2024
Последни:
Home > ФК Вардар > У-19 > Убедлива победа за младинците на ФК Вардар, за крај на есенскиот дел во Супер лигата
Убедлива победа за младинците на ФК Вардар, за крај на есенскиот дел во Супер лигата

Убедлива победа за младинците на ФК Вардар, за крај на есенскиот дел во Супер лигата

МЛАДИНЦИТЕ ГО “ПОТОПИЈА” ФК СКОПЈЕ СО 16:1

Младинците ја оправдаа фаворитската улога на средбата со ФК Скопје. Остваривме убедлива победа како домаќин со резултат 16:1 (8-0)

Младинците тргнаа офанзивно и веќе погодија за 1-0 по само 4.минута игра преку Гаштаров Матеј. Само еден тим играше на оваа средба дури осум гола постигнавме од 4 до 35.минута. Овој прв дел од последното коло оваа есен беше права голеада. Стрелецот на воведниот погодок, Гаштаров стрелаше и во 17 и 33.минута. Кузмановски Михаил погоди во 5.минута. Два убави гола беа дело на Туша Агрон. По еден гол впишаа капитенот, Цветков Горјан и Фидановски Зоран кој погоди ефективно. На одмор се замина со резултат 8-0 за црвено-црните младинци.

405333691_331013319685761_8197716281049432182_n

Во вториот дел кормиларот на младинците, Стојковски Трајче даде шанса на сите измени од клупата веќе на самиот старт на овој период. Сепак ритамот и понатака беше висок, доминацијата на црвено-црните остана и во ова последно полувреме од есенскиот дел од супер лигата. Ние погодивме уште осум пати, ривалот даде еден почесен погодок за конечни 16-1. Три пати погоди во овој период Николовски Марко (63′, 80′, 81′) покрај него стрелаа и Туша Агрон 85.минута, Стојановски Димитар 47.минута. Крстевски Антонијо 53.минута, Радевски Филип (60.минута).

Вардар: Филевски Никола, Фидановски Зоран, Спасиќ Тино, Спасовски Милош, Гаштаров Матеј, Јакимовски Лука, Туша Агрон, Цветков Горјан (К) Стефановиќ Виктор, Кузмановски Михаил и Дошев Ѓорѓи.

Играа уште: Јаневски Бојан, Стојановски Димитар, Николовски Марко, Крстевски Антонијо, Радевски Филип и Цветановски Матеј.