Thursday ,28 May 2020
Последни:
Home > ФК Вардар (page 5)

ФК Вардар

Преглед на шампионската сезона 2012/13, Јован Костовски ги полнеше противничките мрежи и беше најдобар стрелец во ПМФЛ

vardarfans-istorija

Во сезоната 2012/13 , фудбалскиот клуб Вардар стигна до својата осма шампионска титула во клупската историја, односно седма во Првата македонска лига.Составот кој беше предводен од Илчо Ѓорѓиоски и Благоја Милевски заврши на првото место со 68 освоени бодови, или пет повеќе од екипата на Металург која финишираше на втората позиција. Имавме извонреден напад со 71 постигнат гол и само 21 ... Read More »

УЕФА доделува средства на клубовите чии играчи настапуваа за репрезентациите

fkv-vardar-avramovski-juninho

Европската куќа на фудбалот (УЕФА), денеска на својот видео-конференциски состанок донесе одлука да подели и дополнителни 70 милиони евра за фудбалските клубови кои имаат фудбалери кои настапиле за репрезентациите во квалификациите за ЕП и во Лигата на нациите. Од македонските клубови покрај Работнички и Шкендија, секако тука е и лидерот Вардар. Нашиот тим ,,даде” тројца играчи во Лигата на нациите, а тоа се: ... Read More »

Нова одлука на УЕФА во врска со остатокот од тековната сезона

fkv

Нова одлука на УЕФА во врска со остатокот од тековната сезона. Неофицијално, европската куќа на фудбалот ќе ја важи актуелната состојба на табелите при решавањето кои екипи ќе играат во нејзините натпреварувања. Според главниот уредник на англиски „Тајмс“, Мартин Циглер, тоа значи дека ќе се извади просек на поени по натпревар, освоени оваа сезона во националните првенства. Во конкретниов случај со ... Read More »

Историја: Поранешниот фудбалер на Вардар Здравков е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт

15977845_1396133590427961_3495953962512548558_n

ГОРДАН ЗДРАВКОВ – Поранешниот фудбалер на Вардар е запаметен како човекот кој му „пресуди“ на романскиот Динамо од Букурешт во меѓусебниот двомеч од рамките на Купот на УЕФА, во сезоната 1985/1986. По поразот од 2:1 на првиот натпревар одигран на гостински терен, Вардар на реваншот во Скопје токму со погодокот на Здравков успеа да дојде до минимален но доволен триумф од ... Read More »

Ристовски: Ќе се усреќи со македонскиот пасош Новак

novak-fkv

Поранешниот играч на ФК Вардар, Стефан Ристовски кој во периодот од 2008 до 2010 година го носеше ,,црвено – црниот” дрес, заедно со Илија Несторовски кој игра за Удинезе во Италија, преку „лајв“ на Инстаграм одговараа на прашања на фановите. Меѓу прашањата беше мислење за нашиот дефанзивец Новак, а Ристовски на ова прашање одговори: „Не го познавам лично Новак и не би сакал ... Read More »

Историја: Како голман на Вардар, Зекир во својата професионална кариера има освоено пет шампионски титули и три куп титули

zeko3

Муарем Зекир – На 26 август 1973 година во Скопје е роден Муарем Зекир, еден од најдобрите чувари на вардаровата мрежа во годините по осамостојувањето на Република Македонија.Како голман на Вардар, Зекир во својата професионална кариера има освоено пет шампионски титули во државното првенство (1992/1993, 1993/1994, 1994/1995, 2001/2002 и 2002/2003), како и три трофеи во националниот куп (1992/1993, 1994/1995 и 1998/1999). ... Read More »

Прекин на доминацијата во сезоната 2017/18, Тигран Барсегјан ја предводеше листата на стрелци кај Вардар

vardarfans-fk-vardar1-660x330

Продолжуваме со преглед на изминатите сезони за фудбалскиот клуб Вардар. После три последователни шампиони титули, во сезоната 2017/18, црвено-црните не успеаа да го повторат успехот и завршија зад екипата на Шкендија. Таа сезона одигравме лошо, на 36 одиграни натпревари, имавме само 16 победи, 8 нерешени резултати и дури 12 порази. Имавме втор најдобар напад со 53 постигнати голови, а најдобар ... Read More »

(ВИДЕО) Прва сезона, прво коло и прво дерби во Прилеп, Победа – Вардар

fkv

1.Коло во 1.сезона на 1.МФЛ во сезоната 1992/93, а воедно и прво дерби во историјата на македонскиот фудбал помеѓу ривалите Победа од Прилеп и Вардар од Скопје заврши без победник 1:1 на стадионот ,,Гоце Делчев″ каде околу 10.000 гледачи го гледаа натпреварот. ВАРДАР: Зекир, Наумовски, Спасески, Костов, Бабунски, Марковски, Урошевиќ, (Ефтимов), Тодоровски, Најдоски (Петрески), Ќириќ и Милошевски. Тренер: Хаџиевски. Погледнете ... Read More »

Историја: Вишњевац во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар

15941249_1395959327112054_430532283299759004_n

ВУКАШИН ВИШЊЕВАЦ – Истакнaтиот југословенски стратег во два наврати во периодот од 1983 до 1986 година го водеше стручниот штаб на Вардар. Под негово водство во дресот со „црвено-црните“ бои во првата лига на Југославија дебитираа играчите кои подоцна ќе ја освојат и шампионската титула во југословенското првенство како Панчев, Сетинов, Јаневски и другите. Тој создаде основа за она што се случи ... Read More »

Трета сезона по ред, ФК Вардар ја одбрани Шампионската титула, Балотели и Блажевски го делеа врвот

vardarfans-baloteli-kojasevic-ljamce-660x330

Трета сезона по ред, Вардар успеа да стане Шампион на Македонија, откако истиов успех го повторија и во натпреварувачката сезона 2016/17. Црвено-црните на убедлив начин ја освоија титулата, со оглед дека завршија со 13 бода повеќе пред екипата на Шкендија. Избраниците на Гоце Седлоски остварија 25 победи, 8 нерешени резултати и само 3 порази. Имавме и најдобар напад со 75 ... Read More »