Monday ,16 July 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 10)

Атлетика

Атлетика! Завировски го напаѓа врвот на “Gazi Baba XC Challenge `17“

yu1-640x330

Викендов поточно во недела, на датум 5-ти март со почеток во 11:00 часот ќе се одржи VII традиционална атлетска крос кантри трка ‘Gazi Baba XC Challenge `17’. Таа ќе се има почеток во 11:00 часот и ќе се трча низ  Парк-шума Гази Баба Оваа манифестација е во организација на Endurance.mk – Скопје (АК Индјуренс) . Според планот за тркава должина на патеките се ... Read More »

Продолжение (8).. МИЛОШ БУЦЕВСКИ – ДОБИТНИК НА НАГРАДАТА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО….пишува: Проф.М.Бошковиќ

 Милош Буцевски стартува на 400 метри на Градскиот стадион во Скопје

Денес  продолжуваме со ново продолжение од историјата на атлетскиот клуб Вардар.  На ред е осмотто продолжение во кое еден легендарен атлетичар на црвено-црните Милош Буцевски. Професорот Мирослав Бошковиќ во своите пензионерски денови неуморно не води низ историјата на Вардар.                 Авторот: Пред извесно време, Милош Буцевски ги прими високото признание од Атлетската федерација на ... Read More »

АТЛЕТИКА! Завировски тргна фуриозно во 2017, истрча најбрзи 5км во кариерата

nn

Атлетичарот на Вардар младиот Петре Завировски тргна одлично во новата 2017 година. На 18-ти фебруари, сабота на кејот на реката Вардар се одржа првата  трка оваа сезона од Најк лигата во трчање. Стартот беше “Кај жабарот“ се трчаше до хотелот Александар Палас и назад до Жабарот кај што беше финишот. Нашиот вардарец истрча феноменално на оваа трка. Тој покажа дека ... Read More »

АТЛЕТИКА! Завировски во сабота со прв настап во 2017 година

p2

Полека завршува зимската пауза во повеќето од спортовите, атлетиката наскоро од овој викенд ќе биде повторно актуелна. Атлетичарот на Вардар младиот Петре Завировски во сабота на 18-ти февруари ќе го има дебито во новата 2017 година. Тој ќе трча на патека долга 5000 метра во Скопје. Во сабота на кејот на реката Вардар  ќе се оддржи  трка од Најк лигата во ... Read More »

Продолжение (7).. АК “ВАРДАР” КОН КРАЈОТ НА 70-ТЕ И ПОЧЕТОКОТ НА 80–ТЕ ГОДИНИ….пишува: Проф.М.Бошковиќ

zz

Денес како што ветивме продолжуваме со ново продолжение од историјата на атлетскиот клуб Вардар.  На ред е седмото продолжение во кое се опфатени крајот на 70-тите и почетокот на 80-сетите години од минатиот век. Професорот Мирослав Бошковиќ во своите пензионерски денови неуморно не води низ историјата на Вардар. И во втората половина на 70-те години, АК “Вардар” беше водечка екипа ... Read More »

Прилог кон продолжението (6) од историјата на АК Вардар! ЛИВОРНО 1968 – ГОЛЕМО ПРИЗНАНИЕ ЗА АТЛЕТИЧАРИТЕ НА ВАРДАР…пишува Проф.М.Бошковиќ

ak

Авторот на серијалот продолженија и прилози за историјата на АК Вардар кој досега ни презенираше шест мега продолженија и два прилози проф.Мирослав Бошковиќ со ново дело. Тој е поранешен член на АК Вардар, жив сведок на историјата на оваа секција од С.Д Вардар. Минатиот понеделник можевте да го прочитате шесттиот дел со наслов “ИСТОРИЈА НА AK “ВАРДАР” (6) ЕКСКЛУЗИВНО: СО ... Read More »

Атлетика! Вардарецот Завировски според АФМ со два топ-5 и еден топ-10 резултат во 2016

petre-zaviroski

Атлетичарот на АК Вардар Петре Завировски одлично трчаше во изминатата година, со многу труд и преданост тој ја подобри формата и постигна скалило повеќе во својата кариера. Тоа не мина незабележано и во официјалните бројки кои беа сумирани за 2016 година. На ранг листата на АФМ-Атлетската федерација на Македонија дури  три негови  резултати се меѓу најдобрите во Македонија за 2016 ... Read More »

Прилог од историјата на АК Вардар! Ангеловски Александар и Партизанската Олимпијада во Фоча…пишува проф.М.Бошковиќ

Дефиле на учесниците на Олимпијадата низ улиците во Фоча, 1985 г

Во следниот текст ќе ве запознаеме со еден фрагмент од  големата историја на  атлетски клуб. Станува збор за партизнаската Олимпијада во Фоча и учеството на Ангеловски Александар.  Авторот на овој прилог е  долгогодишен атлетски работник и член на АК Вардар. Станува збор за проф. Мирослав Бошковиќ кој во Вардар фанс веќе има сработено шест продолженија од историјата на АК Вардар. ... Read More »

АТЛЕТИКА! Завировски самурајски тренира на “сибирски” услови цела зима

pett2

Зимскиот период не е пријател на атлетиката, за време на изминатите месеци има пауза во сите атлетски дисциплини. Сепак момците од АК Вардар неуморно се подготвуваат за она што наскоро следува. Зимово кое е посурово и поладно од претходните со долготрајна снежна покривка е голем проблем за подготовки и трчање на долги стази за Завировски Петре. Сепак младиот вардарец е ... Read More »

ИСТОРИЈА НА AK “ВАРДАР” (6) ЕКСКЛУЗИВНО: СО И ЗА ТАСЕВСКИ ЗОРАН – АТЛЕТСКИ ШАМПИОН И РЕКОРДЕР…пишува: проф. М.Бошковиќ

Старт на 100 метри. Циривири Ѓорѓи (лево), Тасевски Зоран (десно)

Авторот: Многу години поминале откако не сме се виделе. Откако се слушнавме на телефон, ме покани на гости кај него. Уште при самото влегување бев импресиониран од прекрасната слика која произлегуваше од бројните пехари, медаљи, дипломи, признанија, плакети и други награди. Бев пријатно изненаден со колкава педантност ги чува своите фотографии и други документи, кои зборуваат за еден атлетичар на ... Read More »