Monday ,16 July 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 3)

Атлетика

Атлетика: Завировски ја стартува сезоната со својот 19-ти полумаратон во кариерата!

0808

Вардарецот, Петре Завировски својата премиера оваа сезона ќе ја има на 31.март на традиционалниот полумаратон “Трчаме Кон Целта” кој годинава ке го има своето 13 издание. Завировски оваа зима одработи добри припреми и најавува дека е во одлична форма. Интензитетот на неговите тренинзи беше многу силен. Со право Вардарецот најавува атак и соборување на неговиот најдобар резултат на оваа делница од ... Read More »

Интервју со Завировски: Задоволен сум од интензитетот на тренинзите

petre-2

Зимата полека минува наскоро доаѓа пролетна и засилената активност во атлетиката каде ќе има серија настани, трки, маратони. Најактивниот атлетичар на Вардар, младиот Петре Завировски имаше тешка сезона зад себе во минатата 2017 година со неколку повреди и пехови, но и покрај тоа одржуваше континуитет. Се очекува од него во новата 2018 да “блесне“ повторно и да биде на високо ... Read More »

Борење: Владимир Егоров победи убедливо во финалето на Бундес лигата

99999999

Владимир Егоров борачот на Вардар кој настапува како позајмен во најсилниот шампионат во Европа, Бундес лигата вчера настапи во финалето на истата. Тој триумфираше убедливо во полуфиналeто, тој настапи на првиoт меч oд гoлемoтo финaле во кој неговиот  СВ Бургхaусен  се сретна со Кoллербaх. Егоров настапи во категоријата до 57кг, тој се сретна со Виктoр Виктoрoвич и го совлада со “технички ... Read More »

(ВИДЕО) Настапите на Петре Завировски за АК Вардар

petre-660x330

Во продолжение ви носиме одлично видео од кариерата на младиот атлетичар на АК Вардар, Петре Завировски. Опфатени се настаните од неговите почетоци 2010 година до 2017 година, тој е млад надежен атлетичар кој од почетокот па се до денес е дел од Вардар, тој и во иднина планира да стане во тимот со црвено-црни бои. Погледнете го видеото во продолжение. Read More »

Атлетика: Завировски според АФМ има 6-ти најбрз резултат на 3.000м во 2017

petre

Изминатава сезона еден резултат на нашиот атлетичар, Петре Завировски се најде меѓу најдобрите 10 во сезонава. Поточно резултатот 9:38 на 3.000 метри истрчан на 23 април, на митингот “Отварање на сезоната“ е 6-ти најбрз резултат сезонава во таа дисциплина. Инаку вреди да се напомене дека Завировски го има најдобриот резултат сезонава во Најк лигата во трчање. Неговите 17:00 истрчани на ... Read More »

Среќен роденден Петре Завировски (А.К. Вардар)

pz-660x330-660x330

Денес својот роденден го слави еден од членовите на големото црвено – црно семејство, атлетичарот Петре Завировски. Тој е член на Атлетскиот клуб Вардар и ги брани неговите бои цела своја кариера. Редакцијата на Вардар Фанс му поскаува успех во оваа година и  среќен роденден  на нашиот Завировски! Read More »

(ВИДЕО) Завировски со низа настапи во 2017 година

petre-660x330

Атлетската сезона во 2017 година веќе е затворена,  “на сила“ е зимската пауза за време на која Завировски Петре, атлетичарот на АК Вардар вредно се подготвува за идната сезона. Ви носиме кратко видео од дел од настапите во оваа измината година. Тој почна одлично оваа година некаде во април и мај имаше пех, кога дури и не финишираше на Скопскиот ... Read More »

Атлетика! Завировски има добра подлога во пресрет на новата сезона

petre2

Во овој период од годината на релативно тешки временски услови изложен на атмосферски влијаниа на екстремно ниски температури Вардарецот, Петре Завировски ги одработува своите подготовки за новата сезона. Но сето тоа како да е дополнителен мотив за Завировски. Во ниту еден момент не е доведена во прашање мотивацијата кај младиот Вардарец. Ако на неговата одлична психичка подготовка се додадат и ... Read More »

Атлетика! Вардарецот, Игор Димитровски ќе земе учество на “Дедомразовска трка-2017“

d2

Оваа година повторно во нашиот град Скопје ќе се оддржи “Дедомразовска“ трка во која ќе земе учество и еден член на Атлетскиот клуб “Вардар“. Станува збор за Игор Димитровски,  ова ќе биде негово третто учество на Дедомразовската трка на која настапи во 2015 и лани, 2016 година. Посебна “магија“ на оваа трка е тоа што учесниците се во костими на ... Read More »

Атлетика! Завировски релаксирано и безгрижно се подготвува за новата сезона

petre

Сезоната која веќе практично е завршена може да се оцени како брановита за Вардарецот, Петре Завировски. Но делумно успешна со неколку најдобри резултати во кариерата на 5км, 10км и 6км улични трки. Како и најдобро истрчана крос-кантри трка во кариерата.  . Во пресред на новата сезона конкуренцијата сериозно се заострува и најавува високи амбиции. Што воопшто не влијае на нашиот атлетичар. ... Read More »