Thursday ,19 April 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 3)

Атлетика

Атлетика! Нова трка денес за Завировски

petre

Атлетичарот на Вардар Петре Завировски нема намера да ја заврши сезоната. Тој го потврди своето учество на уште една ноќна атлетска трка. Овој пат низ улиците на Скопје. Стартот на трката е закажан за денес 12 ноември, недела со почеток во 16:35 часот. Трката ќе се одржи во централното градско подрачје. Стартот на трката ќе биде на плоштад Македонија во ... Read More »

Атлетика! Одлични перформанси на Завировски во Куманово

gore

По повод „11 Ноември-ден на ослободувањето на град Куманово„ низ улиците во централното градско подрачје се одржа улична трка. На петека нешто пократка од 5км (4.750 метри) Вардарецот оствари одличен резултат 15:53 минути. Или тоа е ритам од 3:20 минути по километар. Во многу силна конкуренција составена од моментално најдобрите атлетичари во Македонија и гостинот од Бугарија Иво Балабанов кој ... Read More »

Атлетика: Завировски утре ќе настапи на ноќната атлетска трка во Куманово

petre-0

Утре на 10-ти ноември во градот Куманово ќе се одржи ноќна атлетска трка по повод „11 Ноември-ден на  ослободувањето на градКуманово„. Стартот на трката е закажан за 18:30 часот. Ќе се трчаат три круга во централното градско подрачје. Еден круг е 1650 метри. Патеката ке биде на следниве улици Доне Божинов, плоштад Нова Југославија, булевар 3-та МУБ Народна Револуција, Ленинова. ... Read More »

Атлетика! Ивановски “бронзен“ на “Велешки Полумаратон”, тој постави нов личен рекорд

1377540_648391208607277_6805749315668766699_n

Нашиот атлетичар Марко Ивановски го освои 3-то место на вториот по ред “Велешки Полумаратон” кој се одржа заввчера во Градот Велес. Покрај место на пиедесталот вардарецот  може да биде задоволен  и со фактот што оствари  со нов личен рекорд на делницата од 21км со време од 01:17;03 (претх.01:18;45 – Виена 2017). На оваа трка втор беше Ненад Живковиќ од АРК ... Read More »

Атлетика!Завировски не помислува да ја заврши сезоната ќе трча и на Ноќната атлетска трка во Скопје

petre

 Атлетичарот на Вардар Петре Завировски нема намера да ја заврши сезоната. Тој го потврди своето учество на уште една ноќна атлетска трка. Овој пат низ улиците на Скопје. Стартот на трката е закажан за 12 ноември, недела со почеток во 16:35 часот. Трката ќе се одржи во централното градско подрачје. Стартот на трката ќе биде на плоштад Македонија во близина ... Read More »

Атлетика! Тројца вардарци со настап на “Подгоричкиот маратон“, Завировски највпечатлив

Јакимовски Влатко

Во недела на 29-ти октомври   во Подгорица (Црна Гора)  се оддржа   по 24 пат  Подгоричкиот маратон. Речиси цела деценија наназад во соработка со Скопскиот маратон се организира бесплатен превоз и сместување за 50-тина маратонци од Македонија. На оваа манифестација имаше три  учесници од Атлетскиот клуб Вардар.  На пеколната 42 километарска, маратонска трка  настапивме со двајца црвено-црни момци. Легендата на македонската и вардаровата атлетика ветеранот Трпе Мартиновски кој и ... Read More »

Атлетика! Завировски задоволен од настапот во Подгорица, тој истрча одличен полумаратон

07

Вчера, недела 29.октомври по 24 пат се одржи Подгоричкиот маратон. Речиси цела деценија наназад во соработка со Скопскиот маратон се организира бесплатен превоз и сместување за 50тина маратонци од Македонија. Четврта година по ред свој настап на истата манифестација имаше и  Вардарецот, Петре Завировски. Тој вчера истрча онака како што посакуваше со време под 1час и 20 минути. Тој секогаш ... Read More »

Атлетика! Влатко Јакимовски прв на трката од 5км низ шумата во Гази Баба

ku

Во понеделникот на празникот на македонската револуционерна борба, 23-ти октомври се одржа по тој повод трка низ парк шумата во скопска Гази Баба. На истата присуствуваше еден црвено-црн атлетичар, Влатко Јакимовски. Тој зема учество и оствари триумф на истата. На трката во должина од пет клилометри учество земаа над педесетина натпреварувачи, на крајот од истата нашиот вардарец беше на највисокото ... Read More »

Атлетика! Викендов тројца вардарци на маратонот во Подгорица, еден во Љубљана

vu-660x330

Во недела на 29-ти октомври на улиците  во Подгорица (Црна Гора) и Љубљана (Словенија) ќе се одржат атлетски манифестации. На двата маратона ќе има учесници од Атлетскиот клуб Вардар, тројца во Црна Гора и еден во Словенија. Оваа година по 24 пат ке се одржи Подгоричкиот маратон. Речиси цела деценија наназад во соработка со Скопскиот маратон се организира бесплатен превоз и сместување ... Read More »

Атлетика! 18-тиот полумаратон во кариерата Завировски ке го трча во Подгорица

petre-09

 Во Недела 29 Октомври по 24 пат ке се одржи Подгоричкиот маратон. Речиси цела деценија наназад во соработка со Скопскиот маратон се организира бесплатен превоз и сместување за 50тина маратонци од Македонија. Четврта година по ред свој настап ке има Вардарецот Петре Завировски. Како краток рекапитулар на неговите претходни настапи. Во 2014г Завировски истрча 1:23:10. Во 2015г Завировски 21 километарската ... Read More »