Sunday ,21 October 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Атлетика (page 2)

Атлетика

Атлетичарот Петре Завировски влегува во ритам

petre2

Петре Завировски, 24 годишниот атлетичар на Атлетскиот Клуб Вардар и повремен репрезентативец на Македонија започна со лесни тренинзи. Тој веќе околу една недела Затренира лесно. По проблемите со повредата кои го спречија Завировски да одржи силен континуитет на тренинзи тој повторно е во погон, здравствените тегоби веќе се надминати во поголем дел. Тоа се одрази на неговите перформанси и “изгоре“ на Скопскиот маратон-2018 одржан во ... Read More »

(ФОТО) Мартиновски на пиедесталот во Врање

d3

Тројца атлетичари на Вардар  учестуваа на“Втор   Врањски маратон“ кој се одржа во Србија, во градот Врање. На истиот на најдолгата дистанца, односно 42км, маратонот учество зема искусниот  Мартиновски, апак  Јакимовски и Петков трчаа полумаратонска трка (21 километар). Искусниот Трпе Мартиновски и на овие години се бори со километрите, тој иако е навлезен длабоко во шестата деценија истрча маратон. На истата трка тој заврши како ... Read More »

Атлетика: Тројца вардарци учестуваа на маратонот во Врање, Мартиновски “сребрен“ на пеколните 42км, Петров и Јакимовски настапија на 21км

a2

Тројца атлетичари на Вардар  учестуваа на атлетската манифестација “Втор   Врањски маратон“ кој се трчаше во Србија во градот Врање. На истиот на најдолгата дистанца, односно 42км, маратонот учество зема искусниот  Мартиновски, апак  Јакимовски и Петков трчаа полумаратонска трка (21 километар). Искусниот Трпе Мартиновски и на овие години се бори со километрите, тој иако е навлезен длабоко во шестата деценија истрча ... Read More »

Мартиновски со одличен резултат на Скопскиот маратон, се натпреваруваа уште шест Вардарци

32076093_1826942514029665_105676278748676096_n

Скопските улици во неделата беа место на кое се најдоа преку 10.000 тркачи, секој со своја приказна. Меѓу големиот број атлетичари секако и оваа година имаше претставници од АК Вардар. Најзабележителен настап на Скопскиот маратон имаше Трпе Мартиновски. Искусниот Трпе маратонот од 42 километри го заврши на одличното 18 место со време од 3:12:11. Покрај Мартиновски, Вардар на 42 километри имаше ... Read More »

Атлетика! Завировски: Ќе изгинам утре на Скопски маратон и резултатот мора да дојде

d10

Утре,6-ти мај (недела) не очекува  вистински празник за долгото трчање не само во нашата земја туку и во регионот. 10.000 тркачи од околу 60 земји од целиот свет. Река од луге низ Скопските улици. Битка со километрите, битка самиот со себе, битка со ривалите. Низ директен пренос на МТВ1 со почеток во 8:20 часот. Иако стартот во маратонот ништо незначи, ... Read More »

Атлетика! Завировски: 6-ти Мај ќе биде голем ден за маратонското трчање во Македонија!

petre

Се наближува  6 мај (недела) ден кога својот втор настап сезонава ќе го има нашиот атлетичар, Петре Завировски  на полумаратонската трка во рамките на Скопскиот Маратон.  Тој ќе биде дел од најмасовиниот и најдобро огранизираната атлетска манифестација во земјава.  Скопскиот маратон прерасна низ годините од домашен и во регионален настан, а годинава ќе биде дополнет и со атлетичари од Африка. Токму ... Read More »

Атлетика: Две недели “огнено крштевање” за Завировски во пресред на Скопски маратон

petre4

Својот втор настап сезонава нашиот атлетичар, Петре Завировски ќе го има на 6 мај (недела) на полумаратонската трка во рамките на Скопскиот Маратон.  Тој ќе биде дел од најмасовиниот и најдобро огранизираната атлетска манифестација во земјава. За нашето црвено-црно момче веќе  е познато е дека  сезоната ја започна на 31.март на полумаратонот “Трчаме кон целта“ каде истрча резултат од 1:22:26. ... Read More »

(ВИДЕО) Кариерата на Завировски во АК Вардар 2010-2017

13 Ноември 2011г. Негова трета трка, прв подиум!

Одлично видео од кариерата на младиот атлетичар на АК Вардар, Петре Завировски. Опфатени се настаните од неговите почетоци 2010 година до 2017 година, тој е млад надежен атлетичар кој од почетокот па се до денес е дел од Вардар, тој и во иднина планира да стане во тимот со црвено-црни бои. Погледнете го видеото во продолжение. Read More »

Атлетика: Завировски го истрча својот 19-ти полумаратон во кариерата (ФОТО)

naslov

Вардарецот, Петре Завировски го истрча својот 19-ти полумаратон во кариерата изминатиот викенд. Тој истиот го финишираше со резултат кој е под неговите можности, на целта мина со време  1:22:26 минути. Како што ни тој, тоа е максимумот во овој момент со што се пласираше на 9-тото место на 13-тото издание на традиционалниот полумаратон “Трчаме кон целта“.   Read More »

Петре Завировски: Задоволен сум од настапот на “Трчаме кон целта”, следен таргет е “Скопски маратон“

2

Најмадиот и перспективен вардарец, Петре Завировски изминатиот викенд го истрча својот 19-ти полумаратон во кариерата. Членот на црвено-црниот атлетски колектив  истиот го финишираше со резултат кој е под неговите можности, на целта мина со време  1:22:26 минути.  Сепак поради одредени проблеми во подготвителниот период со болеста тоа е максимумот во овој момент.  Со ова време  Завировски се  пласираше на 9-тото место на ... Read More »