Thursday ,21 November 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 50)

ЖРК Вардар

Младинките на Вардар со 34+ го совлада Шампион, црвено-црните дојдоа до 3/3 во лигата

41299967_1329101130559754_5138749355427102720_n

Попладнево, во дуел од 3.коло од женската младинска лига тимот на Вардар во Спортскиот центар “Јане Сандански“ ја пречека екипата на ЖРК Шампион од Скопје. Црвено-црните девојки дојдоа до лесна победа, третта во низа во оваа конкуренција. Тие триумфираа со убедлив резултат  48 -14 (22-6). На почетокот ние отворивме со 2-0, противникот се обиде да парира и намали на еден ... Read More »

Распоред за 1.коло во “Вардар Јуниор лигата“ која ќе се игра во недела

junior-liga

Како што вчерва ве известивме, најдобрата ракометна лига за млади категории во организација на Ракометната академија Вардар стартува в недела, 28 октомври во СЦ „Јане Сандански”. Вардар Јуниор лигата прерасна во традиција која годинава се одржува по четврти пат. И годинава ќе се игра во повеќе градови низ Македонија, од каде потекнуваат и дел од екипите кои учествуваат во натпреварите. ... Read More »

Вардаровата “ЈУНИОР ЛИГА“ повторно стартува, во недела прво коло од 4-та сезона

1119-660x330

Големиот проект на Ракометниот клуб Вардар, ракометната вардарова “Јуниор лига“ зад себе има успешни три сезони. Во истата настапуваат екипите од регионалните школи на црвено-црните низ земјава. Овој викенд поточно, во недела, на 28.октомври запонува новата четтврта сезона од истата. Првото коло ќе се игра во малата сала при Спортскиот центар “Јане Сандански“ во Скопје. На програмата ќе бидат шест ... Read More »

Ни претстојат два дуела во женска и еден во машка ракометна конкуренција за нашите надежи

dd

Утре и во недела три млади ракометни екипи на РК Вардар,  во машка и женска конкуренција ќе одиграат нови кола во своите лиги.  Во продолжение ви ги носиме термините, противниците и локациите на овие натпревари на црвено-црните надежи. Кај дамите имаме две средби, една кадетска и една младинска за одигрување. *Младинки: ВАРДАР-Шампион, 26/10/2018, петок, 16-00ч. (СЦ“Ј.Сандански“) *Кадетки: РК Илинеден-ВАРДАР, 28/10/2018, ... Read More »

ЖРК Вардар го напаѓа врвот на табелата, в сабота гостуваме на Спартак

44743056_1394820797317211_6914940455146749952_n

За многумина изненадување се резултатите на младиот ЖРК Вардар во сениорската лига, по 8.кола сме на делба на втората позиција во лигата и на само два бода зад лидерот, ЖРК Металург. Сино-белите девојки имаат 21.бод, нашите девојки и ЖРК Куманово имаат по 19.бода. Да не беше несреќното изедначување со кумановчанки ние во моментов ќе ја делевме првата позициија. “Отпишаните“ се ... Read More »

Наследничките брзо ги освоија срцата на навивачите, младиот состав на ЖРК Вардар е “откритие„ во Супер лигата

33t

Многу малку очекуваа дека “наследничките“ на ѕвездите од првиот тим на ЖРК Вардар високо ќе котираат на табелата во најсилната Супер лига. Иако се се тоа ракометарки кои се родени “2002„ година и за кои супер лигата беше сосема ново и непознато искуство како и силен предизвик, младиот состав на Вардар и после одиграни осум кола покажува дека ниту еден ... Read More »

Александра Коловска: Позицијата пикер е мојот животен повик

f4

Младата пионерска  екипа на ЖРК Вардар  предводена од Анжела Платон и Марија Папуџиева покрај во својата лига настапува и во повозрасната, кадетската. Во пионерската лига  веќе ги одигра есенските кола со 100% успех, па на зимската пауза заминуваме како “есенски првак“ во нашата група. Во кадетската лига исто така сме екипа која атакува на врвот и резултатите истото го наговестуваат ... Read More »

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Девојките кои го одбележаа денот, “хероините„ на Вардар го победија Пелистер

39

Девојките од првиот тим на ЖРК Вардар го одбележаа денот. Тие во рамките на 8.коло од Супер-лигата во С.Ц. Јане Сандански ја совладаа екипата на Пелистер (24:22) и стигнаа до шестиот сезонски триумф. Младите Вардарки имаа “експлозивен„ финиш кога успеаа да анулираат четири гола негатива и со серија од 7:0 да го свртат мечот во своја корист. Нашиот медиум како ... Read More »

НЕОПИСЛИВО! МЛАДИТЕ ДЕВОЈКИ ОД ЖРК ВАРДАР БЕА НА МИНУС 4, СО “ЛАВОВСКА“ БОРБА ВО ФИНИШОТ ГО СОВЛАДАА ИСКУСНИОТ ПЕЛИСТЕР

4

Денес во ‘Јане Сандански“  во ракометното дерби се сретнаа ЖРК Вардар, најмладиот тим во лигата и искусниот тим на битолски Пелистер. Зелено-белите влегоа како фаворити, но тимот предводен од клупата од Симовски, Ристова и Чарчев покажа дека на нив треба да смета македонскиот ракомет. Гостинот водеше цело време најчесто со плус четири се до средината на вториот дел, но тогаш ... Read More »

(Фотогалерија) Убедлива победа за кадетките на Вардар во дуелот со Лихнид

1

Кадетките на Вардар стигнаа до петтата победа во лигата, откако на домашен терен убедливо ја совладаа екипата на Лихнид (35:23). Во текот на целиот меч, вардарки беа во предност, така да ниту во еден момент не беше доведена во прашање победа за избраничките на Платон. Погледнете ја фотогалеријата од овој натпревар. Read More »