Sunday ,22 May 2022
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Преглед 11коло! ЖРК Вардар доминантен лидер во Групата-Б, Ѓ.Петров го шокираше Металург
Преглед 11коло! ЖРК Вардар доминантен лидер во Групата-Б, Ѓ.Петров го шокираше Металург

Преглед 11коло! ЖРК Вардар доминантен лидер во Групата-Б, Ѓ.Петров го шокираше Металург

Зад нас е 11.коло во Групата-Б во сениорската женска лига, во ова коло се одиграа два интересни дуели, најпрвин во Свети Николе тимот на Стружанка победи кај конкурентот за 4.позиција која води во следната фаза, тимот на Овче Поле. Ѓорче Петров прв пат на чело со Симе Симовски успеа да го совлада Металург и тоа во Автокоманда со високи пет гола повеќе. Вардар имаше улога на фавориот и ја оправда на гостувањето во Штип, лесна победа на тимот кој оваа есен е без пораз на домашна сцена со една доминантна игра од првата до последната минута.

Вардар доминира на табелата со шест бодови повеќе од сино-белите од Автокоманда, плус сме ние со еден дуел помалку од нив досега во лигата. Голема борба е од 3та до 5-та позиција за тоа кој два тима заедно со нас на пролет ќе играат во новоформираната плеј-оф група со најдобрите четири тима од Групата-А.

Паровите за идното, 12-то коло се следни:

2w

Во продолжение резултатите и табелата во групата-А каде тимот на ЖРК Куманово исто така има доминантна улога и лидер со максимален број на освени бодови по 11.кола.

Табела: