Sunday ,14 April 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > КАРАКТЕР НА ШАМПИОН! ЖРК ВАРДАР ГО СОВЛАДА МЕТАЛУРГ ВО ДЕРБИТО И ПОКРАЈ „ЦРНАТА ДУПКА“ ОД 15.МИН БЕЗ ГОЛ КОЈА ЈА ИМАШЕ
КАРАКТЕР НА ШАМПИОН! ЖРК ВАРДАР ГО СОВЛАДА МЕТАЛУРГ ВО ДЕРБИТО И ПОКРАЈ „ЦРНАТА ДУПКА“ ОД 15.МИН БЕЗ ГОЛ КОЈА ЈА ИМАШЕ

КАРАКТЕР НА ШАМПИОН! ЖРК ВАРДАР ГО СОВЛАДА МЕТАЛУРГ ВО ДЕРБИТО И ПОКРАЈ „ЦРНАТА ДУПКА“ ОД 15.МИН БЕЗ ГОЛ КОЈА ЈА ИМАШЕ

ЖРК Вардар денес го доби Металург во дербито кое се одигра во Јане Сандански. Вардарки одигааа неверојатна одбрана, вистинска модерна ракометна одбрана, па така и покрај „црната дупка“ од 19.минути со само еден гол победија со 25-23, што е одлика на голем тим. Честитки до девојките на Ристова, Платон и Папуџиева за оваа средба.

242770932_10220262994187210_841097854714514875_n
Сите девојки беа перфектни, од првата до последната даваа максимум особено во моментите кога не одеше во нападот тие најдоа ментална сила да играат на ниво во одбраната и да го конпезираат истото.

242981786_10220262989707098_4120896504574854335_n
По пет минути игра беше реми, 2-2 на семафорот во Јане Сандански. Прв се одлепи нашиот тим на 4-2 со головите на Џатевска и Трпевска од пенал. Во 11.минута Јуле Црвенковска побара тајм-аут откако поведовме со голот на Трпевска со 6-3. Во 13.минута веќе водевме со високи пет гола (9-4), најпрвин Трајкоска ја впиша својата 4-та одбрана, па Диневска погоди по една контра. Ривалот се врати во игра, тргна да ја намали нашата предност и успеа. Во 21.минута дојдоа на само два гола негатива (12-10), со оваа разлика влеговме во последните две минути кога водевме со 17-15, а нашиот тренер Ристова побара минута одмор. Металург имаше напад за реми на 40.секунди до крајот и шанса да изедначи, сепак успеавме да одземеме во контра со пожртвуван пад при ударот Трпевска ги постави конечните 18-16 за првите 30.минути. Првиот дел со по дури пет гола кај нас го завршија Трпевска и Стојановска која повторно имаше 100% од пенал (3/3).

242893344_10220262993227186_4186382559608041146_n 242854454_10220262990627121_2942487126697014070_n 242819889_10220262990827126_144928118343987122_n
Во вториот дел почнавме „јалово“ во нападот, девојките од Автокоманда тоа го искористија и поведоа со 18-1209, тие не беа најефикасни во нападите, но искористија бар една третина од истите. Илиќ впиша две одбрани на почетокот. Нашата клупа на која беа Ристова, Платон и Папуџиева побара тајм-аут во 14.минута до вториот период, ние до тогаш се уште не бев ме ја затресле мрежата на Илаз. Бевме под закана за пасивен напад, капитенот Диневска Бојана покажа дека има големо срце, „исолира“ мина 2ца играчи во 15.минута го постигна првиот гол за нас, намали на 19-20. Вториот гол дојде дури во 20.минута кога Костовиќ намали на 20-21, не се памети меч на овој тим кога за 20.минути имал само два гола на своето конто, одличната игра во одбраната не одржуваше резултатски. Машината за пенали, од својот 5.удар погоди 5.пат, Михаела Стојановска донесе реми 23-23 на 5 нецели минути до крајот на дуелот. Илиќ одбрани клучни удари, Борјана Коцева во нејзин „летачки„ стил погоди за 24-23. Tрпевска погоди потоа за 25-23, па Металург зема минута одмор. Сепак до крајот немаше гол и ние славевме.

243044610_10220262992787175_6312913452337371782_n 242835572_10220262989067082_5354412868677204411_n
Кај нас Стојановска Михаела со 7.гола беше прв стрелец, Трпевска имаше 6 гола, Џатевска Ивана погоди 5 пати. Одлични беа Илиќ и Трајкоска на голот, Андреа сопре 9.топки, а Јована фати 5 удара.