Saturday ,22 September 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 3)

ЖРК Вардар

Кадетките на Вардар утре од 11 часот го играат деби колото оваа сезона

263-660x330-660x330

Кадетките на женскиот клуб Вардар оваа сезона ќе се натпреваруваат во Групата-2 која содржи десет тима.  Ние отвараме оваа сезона против тимот на ЖРК Војнисон Вардар од Кичево  како домаќини. Девојките на Анжела Платон и Марија Папуџиева утре ја започнуваат новата натпреварувачка сезона 2018/2019. Дуелот се игра во недела, 2.септември во Спортскиот центар“Јане Сандански“-голема сала со почеток во 11-00 часот.  Правдата на овој дуел ... Read More »

Кети Ангеловска: Стартуваме како најмлада екипа, но со голема желба и напорна работа веруваме дека ќе ја оправдаме довербата на нашите тренери

keti2

Првиот тим на ЖРК Вардар во еден поинаков лик ќе го гледаме во новата натпреварувачка сезона. Како што е познато екипата ќе ја сочинуваат ракометарки кои се генерациски родени “2002„ година, односно играчи кои потекнуваат од младинските екипи на Вардар. Кети Ангеловска е една од ракометарките кои во новата сезона ќе настапува за Вардар, таа е една година во клубот ... Read More »

“Новиот“ ЖРК Вардар го одигра првиот тест-меч, совладан тимот на ЦЕМС со десет гола позитива (ФОТО)

40521494_292165951563291_6026080858522255360_n

Вчера во салата Христо Ботанџиев во Ѓорче Петров се одигра пријателски натпревар помеѓу РК ЦЕМС 2018 и  актуелен првак екипата на ЖРК Вардар. Овој натпревар  заврши со заслужена победа на фаворитот, нашиот црвено-црн тим со 26 – 36( 13-17). Избраничките на Симе Симовски и Драгана Пецевска доминираа во текот на целиот натпревар, во првиот дел постојано бевме на чекор пред ... Read More »

Подмладениот ЖРК Вардар вредно ги одработува летните подготовки во Скопје, идниот викенд стартува лигата

zrk

Подмладениот тим на ЖРК Вардар дваесетина дена ги одработува летните подготовки за новата сезона во женската ракометна конкуренција. Тимот работи во Скопје, претежно со двапати на ден во С.Ц “Јане Сандански“. Оваа сезона тимот е составен од ракометарки родени 2002 година и помлади, кои сега добиваат шанса да се натпреваруваат во сениорска конкуренција, да собираат искуство и да го покажат ... Read More »

Јована Саздовска во новата сезона ќе настапува за Турингер

vardarfans-sazdovska

Поранешната ракометарка на Вардар, Јована Саздовска во новата сезона ќе игра за екипата на Турингер од Германија. Левото крило, една сезона беше дел од црвено-црните, а во новата сезона повторно ќе има можност да настапува во Лигата на Шампионите. Турингер е во група со актуелниот шампион на Европа, Ѓер, потоа Крим за кој настапува уште една поранешна вардарка, се работи ... Read More »

Последен слободен викенд, идниот кадетите и кадетките на РК Вардар го започнуваат првенството

vardarans-sostav-kadeti-mladinci1-660x330

Ова е последен слободен викенд во младинските ракометни лиги, веќе идниот викенд почнуваат натпреварите во женска и машка кадетска конкуренција. Вардар и во двете категории ќе биде домаќин во првото коло на својте ривали. Кадетите на ракометниот клуб Вардар изминатата сезона предодени од Адријана Будимир на доминантен начин се “прошетаа“ до најсјаното одличје во пионерската лига. Тие во кадетската лига беа ... Read More »

Лејно и Лекиќ го одбележаа трансфер периодот во ЛШ, место во ТОП-10 има и за уште две поранешни вардарки

vardarfans-lekic-i-lejno-660x330

Во пресрет на новата натпреварувачка сезона во женската Лига на Шампиони, во која нема да го гледаме Вардар, ЕХФ направи избор на ТОП-10 најдобри трансфери кои го одбележаа летниот период. Токму поранешните вардарки се во центарот на вниманието, односно трансферите на Лејно во Ѓер и Лекиќ во Букурешт се прогласени за најдобри во пресрет на новата сезона. Во ТОП-10 место ... Read More »

Познат составот за пионерската и кадетска женска екипа на Вардар, за новата натпреварувачка сезона

pionerki

Генерацијата на женскиот ракометен клуб Вардар, родени 2004/05 година на 8-ми август ги стартуваше подготовките за новата натпреварувачка сезона. Оваа сезона екипата ќе се натпреварува во пионерската и кадетска лига. Првенството започнува на 8-9 септември. Главен тренер на оваа генерација, која ја сочинуваат ракометарки, кои дел од Академијата на Вардар, останува Анжела Платон, поранешна ракометарка на златната генерација на Кометал ... Read More »

Гичевска од Вардар во Металург

18622573_10209363262586779_7192900105343495272_n

Покрај искусните ракометарки, од редовите на Вардар си заминаа и неколку млади талентирани играчи кои во иднина треба да бидат носители на играта во нашата репрезентација. Левиот бек Леонида Гичевска (20), која важи за еден огромен талент, својата кариера ќе ја продолжи во редовите на ривалот ЖРК Металург. Покрај Гичевска, новајлија во редовите на тимот од Автокоманда е и младата Стефани Софтовска (16), која исто ... Read More »

Како ќе изгледа составот на ЖРК Вардар во новата сезона

vardarfans-sostav

Женскиот ракометен клуб Вардар по пет одиграни сезони во Лигата на Шампионите, започнува ново поглавје во својата историја. Во новата натпреварувачка сезона првиот тим на клубот ќе го сочинуваат играчи од младинските екипи на Вардар, ракометарки кои се родени “2002„ година и помлади. Тимот веќе започна со подготовки во С.Ц. Јане Сандански, кој ќе биде предводен од Симе Симовски, Драгана ... Read More »