Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Рутинска победа за кадетките на ЖРК Вардар против Јехона
Рутинска победа за кадетките на ЖРК Вардар против Јехона

Рутинска победа за кадетките на ЖРК Вардар против Јехона

Рутинска победа за кадетките на ЖРК Вардар, на натпревар од 6.коло против екипата на Јехона. Избраничките на Анжела Платон славеа на домашен терен во соочувањето со Јехона, конечниот резултат гласеше 37:14 (17:8).

Вардарки имаа предност и контрола на играта во текот на целиот натпревар, кој беше отворен со голот на Франгоска, за по 11.минути игра да имаме водство од 7:2, откако противничката мрежа ја погоди Сара Ристовска. Серијата продолжи и при резултат 9:2, за Јехона да го намали резултатот на 9:4. После 20.минути игра резултатот беше 11:5, откако погоди Сара Дамјановска, додека на пет минути пред крајот откако нашиот голман, Тамара Ѓорѓиева одбрани пенал, тоа го награди Ива Соколовска која зголеми на 14:7. После двојна одбрана на Ѓорѓиева, резултатот 17:8 на полувреме го постави Мила Ристовска.

405763864_1044253723321125_283031451944676841_n

На стартот на вториот дел, Дамјановска ни донесе и двоцифрена предност од 18:8. Во второто полувреме, нашиот стратег им даде шанса за настап на сите ракометарки, кои беа на располагање за овој натпревар. Предноста само растеше во наша корист, па така во 50.минута со голот на Соколовска имавме водство од 30:14, за серијата да продолжи и со погодокот на Мила Ристовска да имаме убедливи 34:14. До крајот на натпреварот постигнавме уште нови три гола, за висока победа изразена со 23 гола разлика. Ова е петта победа сезонава за нашите кадетки.

405769686_1044252603321237_8481207923720697062_n

Вардар: Хасаноска, Станковиќ, Стојанова 3, Франгоска 3, Божиновска, Јанева, Дамјановска 5, Павичевиќ 1, С.Ристовска 7, Тодоровска 1, Соколовска 6, Петрова 2, М.Ристовска 4 и Попова 1