Thursday ,13 December 2018
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 5)

ЖРК Вардар

Како лани “ѕвездените“ така оваа година и младите вардарки, црвено-црниот тим го “бомбардираше“ Овче поле со “40-ка“

45451142_1367753390027861_4425241857475215360_n

По урнекот на минатата сезона кога европските ѕвезди беа дел од ЖРК Вардар, денес и младите наследнички почнаа да “испорачуваат“ 40-ки во Супер лигата. На нас ни гостуваше тимот на Овче Поле, девојките на Симовски, Ристова и Царчев дојдоа до победа со резултат 40-15. Првиот дел започна со серија 3-0 за нас со која на самиот почеток од дуелот се ... Read More »

“Фенерџијата“ Овче Поле ќе гостува кај Вардар, мечот во кој влегуваме како фаворити се игра утре

k

Утре, среда, 7 ноември во рамки на 11.коло во женската Супер лига, девојките на ЖРК Вардар ќе бидат домаќини на тимот од Свети Николе, екипата на Овче Поле. Натпреварот е закажан со почеток во 16:30 часот  и ќе се одигра во мала сала при  СЦ „Јане Сандански“-Скопје, влезот е слободен. Тимот предводен од Симовски, Ристова и Царчев ќе биде домаќин на ... Read More »

Младинките на ЖРК Вардар го “потопија“ Кичево 10, победа в гости со 42 гола позитива, гол-шоу на  Ѓорѓиевска

45335692_1936164633118207_2136059735072309248_n

Денес, во Кичево во рамки на младинската лига, ЖРК Вардар гостуваше кај тимот на РК Кичево 10. Во еден напревар во кој доминиравме во сите аспекти на ракометната игра дојдовме до лесна и висока победа со резултат 48-6 (20-1). Девојките на Симовски, Ристова и Царчев ја задржаа 100% ефект во младинската лига. Првиот дел беше приказна за себе,  домаќинот во ... Read More »

Комплетирано 1.коло од ракометната “Јуниор“ лига во градот Прилеп

45119845_595963914167706_7442802561574240256_n

Во текот на вчерашниот ден се комплетираше 1.коло во ракометната “Јуниор“ лига. Градот Прилеп беше домаќин на останатите четири натпревари, од кои три беа во машка и еден во женска конкуренција. Во машкиот дел се одиграа три натпревари во три различни возрасни генерации. Кај највозрасните, генерација родени 2004/05 година екипата на Карпош Вардар од Куманово го совлада тимот на Филип-Вардар ... Read More »

Прилеп домаќин на Вардар Јуниор лигата

podgotvete-se-za-novi-predizvici-startuva-novata-sezona-na-vardar-junior-ligata-17837

Во Прилеп се игра вториот дел од првото коло од Вардар Јуниор лигата. Ракометната академија Вардар натпреварите ги организира во СЦ Добре Јовановски во Прилеп, в сабота со почеток од 13 часот. Според распоредот се натпреваруваат екипи од Прилеп, Велес, Делчево, Кичево, Охрид и Куманово. * Распоред за натпреварите: saatnica_03.11.20187719.pdf Првиот дел од колото се одигра минатиот викенд во СЦ Јане ... Read More »

Младиот ЖРК Вардар одигра егал дуел со фаворитот Куманово, минимален пораз во финишот кој е само потврда на добрата работа

n31

Некогаш и поразот е победа, особено кога ќе се победиш самиот себе… Младиот тим на Вардар денес покажа дека е збир на храбри девојки кои може на “жежок терен“ со фаворизиран противник, значајно помлади, со серија повредени да се игра “машки“ и во егал скоро до крајот на дуелот. Во женската Супер   лига, во рамки на дербито во 10.коло,  Куманово  ... Read More »

Четири дуели за момците и девојките на РК Вардар, пионерите утре го играат 1.коло

rk-vardar-pioneri

Викендов младите ракометни, машки и женски екипи на ракометниот клуб Вардар ги очекуваат нови предизвици во своите првенства. Пионерите на РК Вардар предводени од Зоран Петковски-Зенга ќе го одиграат првото коло во новата сезона 2018/2019. На програмата кај момците се три натпревари, во продолжение противниците и термините за истите. *Младинци: Струга-Вардар, недела 13-30 (Сала „Нико Нестор“) *Младинци: Вардар Јуниор- Пролет 62  ... Read More »

Сара Миновска: Ние сме Вардар, млади сме, сепак секаде ќе играме храбро и од срце

45290517_553734708402875_5242027857013637120_n

Денес, младиот тим на ЖРК Вардар го очекува “пеколно“ гостување, ние ќе бидеме дел од дербито на 10.коло во женската ракометна  Супер лига. Гостуваме кај тимот на ЖКК Куманово во истоимениот град, екипа која како и нас по првиот круг во суперлигашката конкуренција (9.кола) има 22.бода на своето конто и со која го делиме 2.место на табелата. Досега овој млад тим кој многумина го ... Read More »

ЖРК Вардар во петок гостува кај Куманово во дербито на колото во Супер лигата

n1

Младиот тим на ЖРК Вардар го очекува “пеколно“ гостување, ние ќе бидеме дел од дербито на 10.коло во женската ракометна  Супер лига. Нагости, во петок, 2.ноември одиме кај тимот на ЖКК Куманово во истоимениот град, екипа која како и нас по првиот круг во суперлигашката конкуренција (9.кола) има 22.бода на своето конто и со која го делиме 2.место на табелата. Натпреварот ... Read More »

По завршениот 1.круг во Супер лигата, ЖРК Вардар е во чекор со водечките и далеку поискусните екипи на Металург и Куманово

t1

Со вчерашниот дуел во Битола помеѓу Пелистер и Стружанка се комплетираше 9.коло односно тоа беше последниот натпревар од 1.круг во женската Супер лига. ЖРК Вардар веќе ги “одмери“ по еднаш силите со сите други тимови оваа есен. Девојките кои влегоа потценети пред почетокот изненадија па по оваа прва етапа се на самиот врв со два искусни состави како екипите на ... Read More »