Sunday ,13 October 2019
Последни:
Home > ЖРК Вардар (page 2)

ЖРК Вардар

ЖРК Вардар е фаворит на дуелот со Кузман, мечот закажан за четврток

70992133_1612976162172248_4864099043095085056_n1-660x330

ЖРК Вардар по три кола во женската Супер лига е на врвот со максимални 9.бода, колку што имаат и двата ривала за круната, екипите на Куманово и Металург. По тешкото гостување во кај Стружанка каде победивме со резултат 25-29 со одлична игра во финишот следи релативно лесен противник  на домаше терен. Кај црвено-црните гостува тимот на РК Кузман од населба ... Read More »

(ФОТО) Доделени награди на најдобрите момци и девојки на турнирот „Еден живот, една љубов″

4

Победници на шестиот по ред турнир „Еден живот, една љубов″ во женска категорија е екипата на Делчево Вардар, а кај момците  Бисинов Вардар. Турнирот што е во организација на Ракометната академија Вардар годинава се одржуваше во СЦ „Јане Сандански. По крајот на истиот беа доделени и наградите на најдобрите поединци во двете категории: МОМЦИ: Најдобар стрелец: Давид Јовчевски од Урдаревски Вардар, Најдобар ... Read More »

Среќен роденден капитену, Диневска Бојана

d2

Денес својот 19.роденден го прославува капитенот на ЖРК Вардар, Бојана Диневска. Таа  минатата сезона го предводеше овој млад состав кон финалето во Купот и кон врвот во лигата. Диневска продолжи одлично и оваа сезона, на последниот дуел во саботата кога гостувавме во Струга во моментите кога не ни идеше и кога противникот водеше покажа дека е достојна за капитенската улога. ... Read More »

(Фотогалерија) Завршна церемонија од доделување на трофеи и медали за најдобрите екипи кај генер. 2006/2007 на турнирот „Еден живот, една љубов“

6

Изминатиов викенд во С.Ц. Јане Сандански финишираше првиот дел од 6.издание на младинскиот ракометен турнир “Еден живот, една љубов“ во организација на РК Вардар. Имавме можност да гледаме натпревари во машка и женска конкуренција кај генерацијата родени 2006/07 година. Во женскиот дел првото место му припадна на РК Делчево, додека второто место е за екипата на РК Будимир 1. На ... Read More »

Кај дамите: Делчево шампион, „сребро“ за РК Будимир, Драчево 3.место на турнирот во организација на Вардар

71339040_413048412736066_2658672644139778048_n

Кај дамите на турнирот „Еден живот, една љубов“ победата ја однесе екипата на РК Делчево. Делчевски го освоиа ова 6-то издание. Екипата на РК Будимир беше „сребрена“, 3.место е РК Драчево Вардар. Вака изгледаше конечната табела: 1.Делчево 2.Будимир(1) 3.Драчево 4.Будимир(2) 5.Седмерец Во првата дуел се сретнаа екипите на РК Академија Будимир(1) и РК Академија Будимир(2). Победата ја обезбеди тимот на ... Read More »

Вардарки покажаа дека имаат срца како планина, со пресврт во финишот триумфираа на „жешкото“ гостување кај Стружанка

0000000-2

Вардарки газат безмислосно во Супер лигата, тие дојдоа до 3/3. Денес имаа тежок ден, најпрвин поради технички проблеми нивниот пат до Струга траеше двојно од нормалното, таму ги пречека силен и мотивиран ривал. Против тимот кој секогаш игра одлично дома, Стружанка остваривме победа со пресврт во последните минути. Девојките на Ристова, Црвенковска и Царчев победија со 25-29. Голема борба се ... Read More »

(Фото+Резултати) Одиграна втората половина кај момците и девојките на турнирот „Еден живот, една љубов“

12

Денес во Јане Сандански по првото утринско коло во машка и женска конкуренција се одигра и втората рунда од турнирот „Еден живот, една љубов“. Погледнете ги извештаите од утринските мечеви ( момци и девојки). Во продолжение ви ги носиме резултатите и фотогафии од втората рунда: Машки: Урдаревски Вардар-РК Филип Вардар 14-13 (6-7) РК Будимир Вардар-РК Балтепе Вардар 19-11 (12-4) РК ... Read More »

Лавиците оставаат пустош зад себе, пионерките во дербито го совладаа Куманово со 15 плус во гости

b2-2

Во рамките на 3.коло, пионерките на ЖРК Вардар гостуваа во Куманово кај истоимената екипа. Ние успеавме да забележиме нова победа, повторно убедлива. Вардарки се зацврстија на врвот на табелата со  триумфот од 12-27 на оваа средба. Лавиците, едноставно во пионерска конкуренција се несовладливи, тука сме во серија од 15.победи (12 изминатата сезона кога станавме шампиони и овие три). Првиот дел ... Read More »

Дамите на РК Делчево и РК Будимир тргнаа со победи на турнирот „Еден живот, една љубов-Вардар“

71343765_10215322731323726_746117917615063040_n

Денес во малата сала на С.Ц. Јане Сандански започна 6.издание на младинскиот ракометен турнир „Еден живот, една љубов-Вардар“ организиран од ракометната Академија на црвено-црните на кои се натпреваруваат регионалните школи. Утрово се одигра и првото коло кај дамите во генерација родени 2006/2007. На првата средба дамите на РК Академија Будимир (1) Вардар ја совладаа екипата на РК Драчево со пет ... Read More »

(ФОТО) Петрушевски, тренерот на Вардар Јуниор на децата во К.Вода Вардар им одржа тренинг

trenerot-stojan-petrushevski-od-vardar-junior-na-decata-vo-kisela-voda-vardar-im-otkrivashe_3

Младите ракометари во нашата школа Кисела Вода Вардар имаа невообичаен тренинг. Заедно со тренерот на Вардар Јуниор Стојан Петрушевски, поранешен селектор на сениорската и на младинската репрезентација на Македонија тренираа како големи ракометари. Научија по некоја нова финта, но пред сѐ добро се забавуваа и уживаа во вежбите и игрите кои им ги организираше Петрушевски. Нашиот тренер во Кисела Вода ... Read More »