Tuesday ,28 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Ристовска Мила прв стрелец кај пионерките на ЖРК Вардар
Ристовска Мила прв стрелец кај пионерките на ЖРК Вардар

Ристовска Мила прв стрелец кај пионерките на ЖРК Вардар

Оваа сезона пионерките на ЖРК Вардар, предводени од Даниела Новеска-Вељаноска на која и помага Ружица Атанасова за прв пат настапуваа во системот на РФМ, сепак имаа перфектна полусезона оваа есен.

Одиграа седум натпревари во Групата-А и остварија исто толку победи, со тоа заминаа на пауза како лидери со максимални 21.бода. Постигнаа 189.погодоци, односно впишаа неверојатни 27.постигнат гол по одигран дуел, треба да напоменеме ова е голем број на голови бидејќи пионерските мечеви се играат по 40.минути ефективна игра. Дури 14 девојки се впишаа во листата на стрелци, лидер е Мила Ристовска со 28.гола. Зад неа е капитенот Сара Ристовска со гол помалце, пикерот Јанева Неда погоди 26.пати. Во Топ-5 делот се најдоа и Јована Павичевиќ и Сара Дамјаноска.

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ:

1.Мила Ристовска 28.гола

2.Сара Ристовска 27.гола

3.Неда Јанева 26.гола

4.Јована Павичевиќ 23.гола

5.Сара Дамјаноска 21.гол

6.Јана Стојановска 16.гола

7.Тодоровска Драгана 15.гола

8.Ања Илијоска 13.гола

9/10.Ангелов Инес 5.гола

9/10.Стефанија Петровска 5.гола

11/12.Тодоровска Бисера 4.гола

11/12.Мила Манева 4.гола

13/14.Херин Ада 1.гол

13/14.Клара Ѓуровска 1.гол