Tuesday ,28 May 2024
Последни:
Home > ЖРК Вардар > Младинки ЖРК Вардар: Ѓорѓиевска неприкосновена кај голманите, Миленкоска прв стрелец
Младинки ЖРК Вардар: Ѓорѓиевска неприкосновена кај голманите, Миленкоска прв стрелец

Младинки ЖРК Вардар: Ѓорѓиевска неприкосновена кај голманите, Миленкоска прв стрелец


Младинките на ЖРК Вардар кои оваа есен ги предводеше Царчев, на него му асистираше Платон која ќе го преземе „кормилото“ од пролет, ја завршија полусезоната како лидери на табелата. Вардаровите младинки заминаа на пауза со максимални 18.бода

Девојките постигнаа 182.погодоци на пет дуели, а на една средба добија бодови со службен резултат 0-10. На ефективно одиграните натпревари имаат одличен просек од над 30.погодици по одиграна средба. Миленоска која е лидер на стрелците кај кадетите го има истиот епитет и кај младинките, таа зад своето име впиша 38.погодока. Зад неа на 2-та и 3-та позиција со идентичен скор се исто така одличните оваа есен, Стефаноска Сара и Борјана Коцева. Крилото на црвено-црните, Бојана Радевска дојде до 22.погодока во есенскиот дел, топ-5 сегментот го комплетира Дона Тодоровска која е на позицијата зад Радевска.

d2

ЛИСТА НА СТРЕЛЦИ

1. Леона Миленкоска 38 гола

2./3. Сара Стефаноска 27 гола

2./3. Борјана Коцева 27 гола

4. Бојана Радевска 22 гола

5. Дона Тодоровска 16 гола

6. Бојана Коцева 15 гола

7. Нина Попова 11 гола

8. Михаела Велјаноска 6 гола

9./10. Нина Милевска 5 гола

9./10. Леона Деметра Франгоскa 5 гола

11. Јана Поповска 4 гола

12./13. Драгана Стојчевска 2 гола

12./13. Сара Симиновска 2 гола

14./15. Бојана Божиновска 1 гол

14./15. Дафина Соколовска 1 гол

Koга сме кај голманите на убедлив лидер е Вероника Ѓорѓиевска, таа имаше пет настапи и “собра“ дури 58.одбрани. Има неверојатен двоцифрен просек од 11,60.одбрани по одигран натпревар во младинската конкуренција. Галачева Марија впиша 23.интервецнии, а шанси добија за настап кај младинките оваа есен и кадетките: Хасаноска и Ѓорѓиева кои имаа свој придонес.

418972571_10224823659680997_1979968500484802219_n

ЛИСТА НА ГОЛМАНСКИ ИНТЕРВЕНЦИИ

1. Вероника Ѓорѓиевска 58 одбрани

2. Марија Галачева 23 одбрани

3. Зорица Хасаноска 6 одбрани

4. Тамара Ѓорѓиева 1 одбрана