Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 68)

Куглање

ΚУГЛАЊЕ! Ваρдаρ ρеди победи, совладан 18 Август со маκсимални 8:0

tus

Вчеρа κуглаρсκиот цρвено – цρн κолеκтив го одигρа мечот од втоρото κоло во Маκедонсκата κуглаρсκа лига. Κκ Ваρдаρ и во втоρото κоло игρаше во гости , наш пρотивниκ беше тимот на Κκ 18 Август. Дуелот се одигρа во κуглаρницата “Мусандρа” и истиот завρши со маκсимална победа за ваρдаρовите κуглаρи со ρезултат 0-8. - Ваρдаρ во досегашниот дел од МΚЛ одигρа ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардарци и во 2.коло гостуваат, овој пат на КК 18 Август, целта е нова победа

zdr

Продолжуваат возбудувањата од Македонската кугларска лига, овој викенд на програмата се мечевите од второто коло. Нашите момци како и во првото коло кога гостуваа во Битола според распоредот и во второто коло гостуваат овој пат кај тимот на КК 18 Август. Вардарци  влегуваат како фаворити во овој меч во кој по квалитетот се очекува да остварат победа. Мечот е закажан ... Read More »

ΚУГЛАЊЕ! Ваρдаρ триумфално низ Битола

vardarfans-kk-660x330

Овој виκенд започна Маκедонсκата κугларсκа лига κоја имаше задоцнет почетоκ поρади реорганизацијата во κуглаρсκата федеρација, κоја сега има ново ρаκоводство. Нашиот цρвено- цρн κуглаρсκи κолеκтив во пρвото κоло од МΚЛ. гостуваше во Битола. Ваρдаρ остваρи убедлива победа κај тимот на ΚΚ Хеρаκлеја-Битола со ρезултат 2-6 (9,5:14,5) 2915:3011. Избρаниците на Драги Димитρовсκи на ова тешκо гостување κај битолчани κои игρаат во една ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Димитровски Дарко во Битола одиме на победа за остварување на целта – освојување сите домашни пехари

dare

Денес почнува новата сезона 2015/16 во македонската кугларска лига која ќе има шест учесници оваа сезона. Избраниците на Драги Димитровски денес во премиерното лигашко коло гостува во Битола кај тимот на КК Хераклеа. Вардарци одат на освојување на првите бодови сезонава во овој исклучително  тежок меч на гостински терен. Младиот куглар, а воедно подпреседател на кугларскиот црвено- црн колектив  Дарко Димитровски за ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Конечно почнува кугларската лига. Вардар викендов гостува во Битола

vardarfans-22uu

Конечно со големо закаснување годинава, викендов ќе почне македонската кугларска лига. После големите реорганизации во Кугларската федерација на Македонија и изгласувањето на новото раководство, почетокот на лигата е закажан за 28 ноември. Годинава лигата ќе брои шест екипи. Нашите момци предводени од искусниот стратег Драги Димитровски оваа сезона ја започнаа со играње на НБЦ-купот во Австрија  каде имаа одличен настап по ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардарецот Влаќевски го освои меѓународниот турнир “13 Ноември“

qa

Иако почетокот на новата кугларска сезона е одложен на неодредено поради незавидната материјална ситуација во која се наоѓа КФМ, кугларите на Вардар не мируваат и засилено се подготвуваат за новата сезона која се очекува да започне секој момент. Доказ за тоа е Бојан Влаќевски, кој убедливо го освои меѓународниот турнир 13 Ноември одржан во кугланата Мусандра под покровителство на град ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардарецот Бојан Влаќевски во топ-10 најдобри на завршениот европски НБЦ-куп

vardarfans 9

Годинешното издание на НБЦ-купот се одржа во Австрија. На овој европски кугларски собир зема учество и нашиот црвено – црн кугларски колектив. За КК Вардар ова беше деби на европска сцена и веднаш добар резултат пласман во првата половина од 24 учесници на истиот, поточно завршивме на 10 место оставајќи зад себе 14 екипи со послаб пласман од нас. Покрај ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар го заврши својот деби настап во Европа, со пласман во првата половина од екипи на НБЦ-купот во Австрија

vardarfans 007

Кугларскиот тим Вардар го заврши дебито за нив на европска сцена со повеќе од солиден пласман на НБЦ- купот во Австрија. Овој европски собир за нашите црвено – црни куглари траеше од 29 септември до 1 октомври. Вистинско искуство за ова екипа беше натпреварувањето во овој куп со тимови кој зад своето име имаа и европски титули од минатото. Пласманот ... Read More »

(ФОТО)КУГЛАЊЕ! Вардарци пристигнаа во Австрија, денес настапуваат на европскиот НБЦ-куп

1

Нашите момци од црвено – црниот кугларски колектив од вчера се во Австрија каде ќе дебитираат денеска на за нив првиот европски предизвик НБЦ-купот, турнир на кој учествуваат поранешни екипи кој се европски шампиони. Во текот на вчерашниот ден нашата делегација се појави на свеченото отварање , вистинска гордост е што на овој европски куп престаник е тимот на Вардар. Вардарци ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Утре последна контролка на вардарци против КК ГТЦ пред заминувањето во Австрија на “НБЦ“-купот

vardarfans hhhhhhhhh

Подготовките за европскиот предизвик и дебито на меѓународна сцена за нашиот црвено – црн кугларски колектив се во самиот финиш. Утре нашите момци ќе ја имаат последната контролка пред заминувањето во Австрија каде ќе се одржи НБЦ-купот. Противник на нашите момци во последната трета контролка е другиот учесник во истото европско натпреварување тимот на КК ГТЦ. Во подготовките веќе еднаш ... Read More »