Thursday ,30 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 50)

Куглање

Куглање! Димитровски Димитар повторно “владетел“, тој и оваа сезона има најдобар просек во Македонија

Зад нас е веќе регуларната сезона во Македонската кугларска лига-МКЛ. Сезонава која што заврши изминатата недела, 2016/2017 се играше со шест екипи во трикружен систем односно се одиграа вкупно 15.коло. По крајот на истите шампион на земјава повторно е екипата на КК Макпетрол, а црвено-црниот кугларски колектив ја остари целта и заврши како второпласиран и повторно е вице-првак. По крајот ... Read More »

Среќен роденден Младен Донковски

Денес својот 30-ти роденден го слави членот на кугларскиот клуб Вардар, Младен Донковски.  Тој е член на црвено-црните веќе втора сезона каде дојде од тимот на КК  Империал Тобако. За кратко време стана еден од столбовите на вардаровиот колектив. Редакцијата на Вардар фанс му честита на Младен роденден и му посакува здравје и успеси со Вардар. Среќен роденден Младен! Read More »

Куглање! Макпетрол не совлада во дербито без резултатско значење, браќата Димитровски поентираа, Димитар повторно покажа дека е бр.1 во МКЛ

Вчера  во кугларницата при Спортскиот центар “Борис Трајковски“ во Скопје. се одигра мечот од последното 15.коло во Македонската кугларска лига помеѓу домаќинот КК Макпетрол и нашиот црвено-црн кугларски тим. Натпреварот беше дуел без никакво резултатско значење за двата тима, бидејќи неможеше  да смени ништо на табелата и пред и по неговиот крај ние сме втори, а “пумпашите“ шампиони на МКЛ. Овој ... Read More »

Македонското дерби Вардар-Макпетрол во четврток, истото е меч за престиж бидејќи двата тима веќе ги остварија целите

Македонската кугларска лига веќе е во последната фаза, зад нас  се одиграните 14 коло од 15 колку што има оваа сезона.  Нашата цел на коло до крај веќе е остварена, избраниците на Драги Димитровски имаше зацртано цел да биде “вице-шампион“ на македонското куглање и ја оствариа. Вардарци завршуваат на втората позиција зад шампионот екипата на КК Макпетрол со кој ќе ... Read More »

Куглање! Нови термини за настап во Купот на Македонија за црвено-црните

Во Македонската кугларска лига, МКЛ зад нас се веќе се одиграните 14 коло, а нашата цел на коло до крај веќе е остварена. Вардаровиот кугларски колектив  имаше зацртано цел да биде “вице-шампион“ на македонското куглање и ја оствари. Вардарци завршуваат на втората позиција зад шампионот екипата на КК Макпетрол и пред последното коло кое е чиста формалност. Следен голем предизвик ... Read More »

Куглање! Вардарци ја остварија целта во МКЛ, следен таргет куп финалето

Веќе се одиграни 14 коло во Македонската кугларска лига, а нашата цел на коло до крај веќе е остварена. Црвено-црниот кугларски колектив имаше зацртано цел да биде “вице-шампион“ на македонското куглање и ја оствари. Вардарци завршуваат на втората позиција зад шампионот екипата на КК Макпетрол. Во битка со екипата на КК ГТЦ Мусандра за втората позиција вардрци во клучниот меч ... Read More »

Куглање! Вардарецот Димитар Димитровски во топ-6 иделниот тим во 13-то и 14-то коло во МКЛ

Со одигрувањето на натпреварот помеѓу Макпетрол и Хераклеа се комплетираше 13.коло, по крајот на истото во топ-6 идеалниот состав на колото се најде еден Вардарец. Станува збор за нашиот лидер Димитар Димитровски. Покрај тоа по одигрување на 14.коло (некомплетно) исто така во топ-6 изборот имаше место за истиот наш играч. Во 13.коло   црвено-црниот кугларски  беше домаќини на екипата на КК ... Read More »

Куглање! Одбранета вицешампионската титула, Вардар триумфално со Империал Тобако ТКС

Нашите момци успеаа да ја “заверат“  вицешампионската  титула во Македонската кугларска лига. Во натпреварот кој се одигра вчера на домашен терен во кугларницата “Мусандра“ во Градскиот трговски центар Скопје. Вардарци ја исполнија дефинитивно целата за оваа сезона, на меч пред крајот може да воздивнат целата е остварена. Во мечот вчера со екипата на Империал Тобако ТКС дојдовме до една тешка ... Read More »

Јуниорите на Вардар, кугларските надежи до триумф против врсниците од Империал

Вчера пред сениорскиот дуел помеѓу екипите на кугларскиот клуб Вардар и екипата на КК Империал Тобако ТКС свои меч одиграа и јуниорските екипи на двата колектива. Како и сениорите кои триумфираа (види поопширно) со 5-3 и младите надежи дојдоа до победа во овој дуел. Тие имаат победи во сите дуели досега освен еден пораз. Нашите надежи победија на мечот кој ... Read More »

Куглање! Денес во клучниот меч за потврда на вицешампионската титула ја пречекуваме екипата на КК Империал Тобако ТКС

Денес на програмата е новото коло во Македонската кугларска лига (МКЛ), вардарци ќе бидат домаќини во ова претпоследно 14-то коло од лигашкиот дел. Јуниорскиот состав и сениорскиот предодени од клупата од Драги Димитровски ќе ја пречекаат екипата на КК Империал Тобако ТКС. Вардар е во борба за втората позиција, во минатото коло влеговме во дербито со еднаков број бодови колку ... Read More »