Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 51)

Куглање

Интервју: Дарко Димитровски- Одигравме “машки“, победата со ГТЦ ни ја спаси сезоната, со Империал одиме на сигурно

Пролета тргна тешко за КК Вардар, стартуваа со  два порази од шампионот Макпетрол и од дирекниот конкурент за позицијата “два“ екипата на КК ГТЦ Мусандра. Беше потребно   да се изнајдат сили да се вратат во форма и да ја освојат втората позиција која беше загрозена. Момците влегоа во форма од меч во меч ја подигаа играта па во минатото 13.коло влегоа со ... Read More »

Куглање! Вардар в четврток го пречекува “фенерџијата“ Империал Тобако во меч за потврда на вицешампионската позиција

Пролета тргна тешко за црвено-црните на полусезоната ја загубија една од двете ударни игли Влаќевски кој замина за Хрватска, потоа следуваа два порази од шампионот Макпетрол и од дирекниот конкурент за позицијата два екипата на КК ГТЦ Мусандра. Целта после ова беше да се изнајдат сили да се вратат во форма и да ја освојат втората позиција која беше загрозена. ... Read More »

БРАВО! Вардар во дербито за вицешампионската позиција во кугларската лига го победи ГТЦ

Големо БРАВО  за црвено-црниот кугларски колектив, тие денес беа домаќини на екипата на КК ГТЦ Мусандра во мечот кој беше дуел кој го носеше епитетот “дерби за среброто“.  Двата тима имаа по исто бодови пред овој клучен меч за вицешампионската позиција во Македонската кугларска лига. По кажувањата на тренерот на Вардар, Драги Димитровски во изјавата за нас и по формата ... Read More »

Драги Димитровски- ГТЦ е благ фаворит во дербито, сепак куглањето е непредвидлив спорт, моите момци ќе дадат максимум

Викендов на програмата е 13.коло во МКЛ, во истото нашиот Вардар е домаќин на екипата на КК ГТЦ Мусандра. Двата тима во моментот имаат по еднаков број бодови,  по 16. Натпреварот е  “дерби за вицешампионската позиција“ која е цел на двата тима. Дербито ќе го даде тимот кој ќе заврши на 2.место зад шампионот КК Макпетрол кој веќе ја има “впишано“ ... Read More »

Куглање! Вардар го очекува дерби со ГТЦ за вицешампионската позиција

Викендов на програмата е новото третто коло од 3.круг во Македонксата кугларска лига, или 13.коло во сезоната 2016/2017 година. Во истото црвено-црниот кугларски колектив е домаќин на екипата на КК ГТЦ Мусандра. Двата тима во моментот имаат по еднаков број бодови, односно освоиа по 16 досега. Овој дуел е “дерби за вицешампионската позиција“ која е цел на двата кугларски тима. ... Read More »

Куглање! Вардар минимално поразен во гости кај Хераклеа, Димковски Миле повторно најдобар во Битола

Викенов нашиот црвено-црн кугларски колектив во рамки на 12.коло во Македонската кугларска лига гостуваше во Битола кај екипата на КК Хераклеа. Вардарци во еден тежок меч, со технички проблеми на 3-та стаза со многу прекини беа поразени минимално. Поради проблемите се доигруваа последните 60 кугли од втор блок на две стази. Домаќинот победи со минимални 5:3  на овој дуел, парадоксално ... Read More »

Куглање! Вардарци денес гостуваат в Битола, во ова 12.коло играме со КК Хераклеа

kug

Во Македонската кугларска лига викендов на програмата е новото, 2.коло од треттиот круг во оваа сезона. Црвено-црните кои играат со набиен распоред веќе денес го имаат мечот од ова 12.коло во МКЛ. Вардар ќе гостува во градот Битола кај екипата на КК Хераклеа. Мечот во кугларницата во Битола е закажан со почеток во 11-00 часот. Овој последен круг го отворивме ... Read More »

Куглање! Вардар со победа го отвори 3.круг, убедлив триумф над 18 Август, Поп Крстев прва “игла“

kugla2

Во текот на вчерашниот ден  во кугларницата “Мусандра“ при Градскиот трговски центар-Скопје се одигра  сениорскиот дуел помеѓу нашиот КК Вардар и екипата на КК 18-ти Август 2016. Во овој дуел избраниците на Драги Димитровски беа далеку поуспешни, тие ја оправдаа улогата на фаворит и триумфираа со 7:1. Црвено-црните во сетови однесоа победа со 16:8, вардарци соборија  3243 “дрва“ или 131 повеќе ... Read More »

Куглање! Јуниорите на Вардар дојдоа до нова победа

jun

Вчера во кугларницата “Мусандра“ при Градскиот трговски центар-Скопје пред сениорскиот дуел помеѓу нашиот КК Вардар и екипата на КК 18-ти Август 2016 се одигра дуелот на двете јуниорски екипи. Вардаровата јуниорска надеж успеја да триумфира на ова соочување против  своите врсници. После нив победа однесе со 7-1 и сениорскиот тим на Вардар, за тој дуел поопширно може да прочитате-овде. Црвено-црните ... Read More »

Куглање! Вардар денес го почнува 3.круг во МКЛ како домаќин на КК 18 Август

kug

Минатиот викенд се коплетираше  2.круг во Македонската кугларска лига. Избраниците на Драги Димитровски  по крајот на вториот круг  заврши како второпласиран со 14 бода зад лидерот екипата на шампионот КК Макпетрол која има 20, и пред КК ГТЦ Мусандра која има два помалку односно 12 бода. Денеска црвено-црниот кугларски колектив тргна со последниот трет “чин“ во оваа сезона 2016/2017. Вардарци ... Read More »