Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 49)

Куглање

Куглањето! Финалето во Купот на дофат, Вардар влегува во реваншот со огромна предност

kugla-660x330

Изминатиот викендов кој е зад нас  на програмата беа  возбудувањата во првите полуфинални натпревари во  Купот на Република Македонија во куглање. Во кугларницата “Мусандра“   се одигра првиот од двата дуела полуфинални дуели помеѓу Вардар и битолска КК Хераклеа. Во истиот црвено-црниот кугларски колектив дојде до убедлива победа со 7-1, со оваа победа вториот натпревар го направивме речеси формалност.  Следниот ... Read More »

Куглање! Двајца вардарци во топ-6 на првата рунда во 1/2-фин. од Купот, Димитровски повторно лидер и овде

dime

Викендов на програмата беа  возбудувањата од Купот на Република Македонија во куглање. Во кугларницата “Мусандра“  која се наоѓа во Градскиот трговски центар Скопје во  саботата се одигра првиот од двата дуела полуфинални дуели помеѓу Вардар и битолска КК Хераклеа. Во истиот црвено-црниот кугларски колектив дојде до убедлива победа со 7-1. Нашите момци соборија 3298 “дрва“ нашиот противник имаше 222 помалку ... Read More »

Куглање! Вардар на чекор до финале во Купот, во првото 1/2-фин. совладана високо Хераклеа, Димитровски Димитар повторно број 1

На сцена во куглањето  стапија возбудувањата од Купот на Република Македонија. Па така изминатиот викенд  во кугларницата “Мусандра“ се одвиваа квалификациите за Купот во куглање. На истите ние бевме првопласирани со што си закажавме дуел со четвратата екипа во истите КК Хераклеа од Битола во полуфиналето.  Според договорот на двата тима полуфиналните две соочувања ќе се играат на наш терен во ... Read More »

Куглање! Вардар во сабота ја пречекува Хераклеа во првиот меч од 1/2-финалето во Купот на Р.М

n6

МКЛ заврши пред половина месец, во кугларскиот македонски “свет“ на сцена стапија возбудувањата од Купот на Република Македонија. Па така изминатиот викенд  во кугларницата “Мусандра“ се одвиваа квалификациите за Купот во куглање. Како што веќе ве известивме и претходно во неколку наврати на  овие третти по ред квалификации откако Вардар едноподруго учествува треттпат земавме учество и третти пат доминиравме. Со ... Read More »

(ФОТО) Доделени сребрените медали на Вардар во јуниорска и сениорска конкуренција освоени во Кугларската лига

n3

Во кугларницата “Мусандра“ викендов се одвиваа квалификациите за Купот на Република Македонија во куглање. На овие третти по ред квалификации откако Вардар едноподруго учествува треттпат земавме учество и третти пат доминиравме, повеќе за ова може да прочитате тука, а воедно доминиравме и во топ-6 изборот за што може да се информирате овде. Пред почетокот на истите беа доделени медалите на ... Read More »

Куглање! Вардарова доминација и во топ-6 листата на Куп квалификациите, браќата Димитровски и Згонц во идеалниот тим

dare2

Викендов во кугларницата “Мусандра“ се одвиваа квалификациите за Купот на Република Македонија во куглање. На овие третти по ред квалификации откако Вардар едноподруго учествува треттпат земавме учество и третти пат доминиравме. Вардарци одиграа феноменално на квалификаците, умешно дигигирани од тренерот Драги Димитровски кој покажа дека знае да ги мотивира повторно за ова натпреварување.  Повторно како лани и полани црвено-црната доминација беше ... Read More »

Куглање! Вардарова доминација во Купот, третта година по ред завршуваме како лидери во квалификациите пред сите

kug

Вчера во кугларницата “Мусандра“ се одвиваа квалификациите за Купот на Република Македонија во куглање. На овие третти по ред квалификации откако Вардар едноподруго учествува треттпат земавме учество и третти пат доминиравме. Повторно како лани и полани црвено-црната доминација беше неминовно, и сите други тимови мораа да се задоволат со местата зад нас. Вардарци одиграа феноменално на квалификаците, умешно дигигирани од ... Read More »

Јуниорите на кугларскиот клуб Вардар ја завршија сезоната на делба на врвот со КК Империл Тобако

jun2

Од оваа сезона поточно од почетокот на пролетната полусезона покрај сениорските тимови екипите во Македонската кугларска лига активираа и јуниорски екипи. Целта на овој проект беше да се создадат нови, млади генерации кои ќе бидат иднината на овој спорт. Покрај другите екипи ваков тим создаде и црвено-црниот кугларски колектив, со што може да кажеме дека сосема успешно одговоривме на на ... Read More »

Куглање! Вардарци утре настапуваат на квалификациите за Купот, познати саатниците

Црвено-црниот кугларски колектив ја заврши регуларната сезона во МКЛ- Македонската кугларска лига како вице-првак со што ја оствари целта. Следна цел е финале во Купот на Република Македонија, прва етапа во реализирање на оваа задача е квалификациониот турнир. Квалификациите се играат утре, 6-ти мај во кугларницата “Мусандра“ во Градскиот трговски центар Скопје.  Првата серија почнува во 10-00 часот, а последната ... Read More »

Куглање! Вардарова доминација во “Поединечно рангирање по победи“, Димитровски лидер-Донковски 4-ти

Со дуелот нагости против шампионот Макпетрол за нас заврши  регуларната сезона во Македонската кугларска лига-МКЛ. Се одиграа вкупно 15.коло, по крајот на истите шампион на земјава повторно е екипата на КК Макпетрол, а КК Вардар  ја остари целта и заврши како второпласиран и повторно е вице-првак. Во категоријата “Поединечно рангирање по Победи“ која ја објави кугларската федерација на земјава црвено-црните момци ... Read More »