Monday ,22 October 2018
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 30)

Куглање

Среќен роденден Димитар Димитровски, вардаров “кугларски дијаманту“

Димитровски Димитар

На денешен ден пред 40 години роден е еден од најдобрите македонски куглари, човекот кој последната деценија е убедлив број еден во овој спорт Димитар Димитровски. Тој е човек со визија кој реши пред три години да го врати името Вардар на кугларската мапа. Претседател, иден творец, ударна игла на кугларскиот црвено-црн колектив. Човек кој постојано е на врвот по ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Во сабота меч со Империал Тобако ТКС, шанса на вардарци за 4/4

mkl2-660x330-660x330

Зад нас се веќе четири кола во Македонската кугларска лига, вардарци по поразот во првото коло кога во дербито беа поразени од шампионот КК Макпетрол, нанижаа три последователни победи. На програмата во МКЛ викендов е новото, петто коло. Во тоа коло кое воедно и последно коло од првиот круг во МКЛ се сретнуваме со   КК Империал Тобако ТКС. Годинава ... Read More »

(ФОТО) Влаќевски прво место на меѓународниот 13-то Ноемврски кугларски турнир, другиот вардарец Донковски “бронзен“

Донковски-Димитровски(тренер на Вардар)-Влаќевски

Ни пристигнува убава вест за нашите куглари кои освоија поединечни награди во текот на вчерашниот ден. Оваа недела во МКЛ ќе има пауза поради одигрување на поединечен турнир по повод 13 Ноември денот на ослободување на Скопје од фашистичката окупација. Нашиот кугларски црвено-црн тим  имаше двајца преставнции на овој меѓународен турнир. Станува збор за две имиња кој се во топ-3 по ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Викендов пауза во МКЛ, Донковски и Влаќевски ќе настапат на меѓународниот 13-то ноемвриски турнир по повод денот на ослободување на Скопје

ДОНКОВСКИ(лево)-ВЛАЌЕВСКИ(десно) учесници од КК Вардар

Во македонската кугларска лига се одиграа досега четири кола по кој вардарци со три победи се второпласирани со 6 бода, зад  КК Макпетрол кој има 8 и пред КК ГТЦ Мусандра кој има 4 бода во досегашните кола. Оваа недела во МКЛ ќе има пауза поради одигрување на поединечен турнир по повод 13 Ноември денот на ослободување на Скопје од фашистичката ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Дуото Влаќевски-Димитровски веќе по навика повторно со место во топ-6 и ова коло

dime-vlakje

Изминатиот викендов на програмата беше четвртото коло во Македонската кугларска лига. Вардар во истото по две гостување поред на кој остваривме две победи  беше домаќин на екипата на КК 18 Август 2016. Натпреварот   се одигра во кугларницата “Мусандра“ при Градскиот трговски центар-Скопје. Црвено-црните момци повторно и ова коло триумфираа со високи 7-1 покажувајќи дека се во одлична натпреварувачка форма. ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар лесно со 18 Август, повторно блесок на дуото Влаќевски-Димитровски, грбот им го “чуваше“ Донковски

fotki

Викендов на програмата беше четвртото коло во Македонската кугларска лига, во истото по две гостување поред на кој остваривме две победи  бевме домаќини. На дуелот кој се одигра во кугларницата “Мусандра“ при Градскиот трговски центар-Скопје ја пречекавме екипата на КК 18 Август 2016. Избраниците на Драги Димитровски повторно и ова коло триумфираа со високи 7-1 покажувајќи кој се во македонското ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар атакува утре на 3/3, домаќини сме на КК 18 Август

kugla

Утре ќе се одигра   ново, четврто коло кое викендов е на програмата во Македонската кугларска лига. По два меча едноподруго во гости во ова 4.коло   сме домаќини во кугларницата Мусандра лоцирана во Градскиот трговски центар-Скопје.  Избраниците на Драги Димитровски го пречекуваат  тимот на КК 18 Август 2016. Тие  по досега одиграните  три кола имаат една победа. Мечот во кој ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар триумфално мина низ Битола, Миле Димковски најдобар поединец

kugla-92

Викендов на програмата беше треттото коло во Македонската кугларска лига-МКЛ, во истото црвено-црните куглари гостуваа во градот  Битола. Домаќин  ни беше екипата на КК Хераклеа. Избраниците на Драги Димитровски на овој првенствен дуел остварија висока гостинска победа, која беше изразена со резултат 1-7. Во Битола мечевите се играат во куглана која е доста постара и тешко се постигнуваат врвни резултати, ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар гостува в Битола кај екипата на Хераклеа

vardarfans-81-660x330

Викендов на програмата во Македонската кугларска лига е треттото првенствено коло во сезоната 2016/2017 година. Во истото избраниците на Драги Димитровски ќе гостуваат, ова е наше второ гостување по ред откако во минатото коло гостувавме кај екипата на КК ГТЦ Мусанадра. Во ова третто коло ние сме гости кај екипата на КК Хераклеа. Мечот ќе се игра во градот Битола ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Дуото Влаќевски-Димитровски “досадно одлични“, повторно со место во топ-6 и ова коло

ggggggggggggggggggggggggggggggggggg

Минатиот викенд се одигра   второто коло во Македонската кугларска лига-МКЛ. Кугларскиот клуб Вардар во истото  се сретна со екипата на градскиот ривал КК ГТЦ Мусандра. Избраниците на Драги Димитровски дојдоа до првата победа сезонава, со  резултат 3-5. Вардарци имаа 3407 “соборени дрва“, апак домаќините останаа на 3269 “дрва“. Победивме со 3-5 (9-15 во сетови). Повторно како и по секое минато коло ... Read More »