Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 28)

Куглање

(Фотогалерија) Вардарци одиграа новогодишен поединечен клубски турнир

r2

Во  петокот кугларницата “Мусандра” во ГТЦ, Кугларскиот клуб Вардар  го одржи в традиционалниот новогодишен поединечен клубски турнир.  Во  финалето се сретнаа претседателот на клубот, Димитар Димитровски и Коста Ристевски,   Димитровски со 2-0 го совлада својот ривал и дојде до пехарот. Во дуелот за “бронзата“, Влатко Гиевски беше поуспешен од Бранко Митиќ исто така со 2-0 во еден интересен дуел. Во продолжение неколку ... Read More »

Куглање: Димитар Димитровски победник на новогодишниот турнир

r3

Вчера  во кугларницата “Мусандра” во Градскиот трговски центар во Скопје, Кугларскиот клуб Вардар  го одржи веќе традиционалниот новогодишен поединечен клубски турнир.  По одиграните квалификации се одиграа најпрвин 1/4-финални, а потоа и 1/2-финални дуели. Место во најдобрите четири обезбедија Димитровски, Гиевски, Митиќ и Ристовски. Димитровски обезбеди финале со победата над Митиќ, апак Ристевски се квалификуваше во последниот дуел со победата во полуфиналето над ... Read More »

Куглање: Вардар денес ќе одигра новогодишен поединечен клубски турнир

kugla-trening0

Денес во кугларницата “Мусандра” во Градскиот трговски центар во Скопје, Кугларскиот клуб Вардар ќе го одржи веќе традиционалниот новогодишен поединечен клубски турнир. На него ќе земат учество црвено-црните куглари. Истиот е со цел дружба и подобрување на хемијата на тимот, воедно и сумирање на впечатоците на свечената вечера потоа од изминатата сезона. Годинава по настапот во Хрватска на меѓународна сцена, ... Read More »

Куглање: Верувале или не! Настап кој ќе остане во аналите на спортот, Макпетрол играл сам против “никој“ и победил

emotikoni-890x395

Не знаме како да го започнеме овој текст, во Македонската кугларска лига се случи нешто навистина бизарно. Екипата на Макпетрол, која треба да биде пример за овој спорт како шампион направи потег за презир или подобро речено потсмев. Тие “одигра“ сами цело коло, да сами од шест екипи во лигата никој не одиграл, а и тие имале меч против “воздухот“. ... Read More »

Куглање: Вардар со скор од 3440 соборени “дрва“ го заврши Светскиот куп, Поп-Крстев со најдобар резултат

31

Вардарци го завршија својот настап на Светскиот Куп во куглање кој се игра во Запрешиќ, Хрватска. Црвено-црните избраници екипно соборија 3.440 “дрва“ на овој меѓународен кугларски настан. Најдобар скор од сите имаше најмладиот вардарец, Георг Поп-Крстев,  кој единствено имаше резултат со “6ка“, односно собори точно 600 “дрва“. Веднаш зад него беше најискусниот од овој состав Тодоровски Тони со скор од 591, во продолжение постигнатите ... Read More »

(ФОТО) Стојановски и Димитровски последни настапија за црвено-црните на Светскиот куп во Хрватска

14

Вчера, на третиот натпреварувачки ден на Светскиот кугларски куп кој се игра во Запрешиќ, Хрватска последните двајца вардарци ги имаа своите настапи.  Стојановски и Димитровски одиграа на патеките, тие беа последни кои ќе настапат на овој собир. Влатко Стојановски имаше повеќе од солиден настап, тој одигра коректно и зад своето име забележа скор од 587 “чуња“. Дарко Димитровски настапи последен и собори ... Read More »

(Фотогалерија) Куглање: Вчера, Митиќ и Тодоровски настапија на Светскиот куп во Хрватска

5tu

Кугларите на Вардар  ја претставуваат нашата земја, Република Македонија на  Светски Куп. Вчера на овој собир на програмата беше вториот  натпреварувачки ден, на него како и на првиот настап имаа двајца пулени на Димитровски Драги.  Одлично одигра Тодоровски Тони тој настапот го заврши со 591 соборено “дрво”. По него настапи Бранко Митиќ кој успеаја да собори 538 “дрва“. Денес ќе настапат последните двајца момци, Дарко ... Read More »

(Фотогалерија) Гиевски и Поп-Крстев настапија први на Светскиот Куп

32

Вчера во  Запрешиќ, кугларите на Вардар  започнаа со европски предизвик. Тие ја претставуваат нашата земја, Република Македонија на  Светски Куп. На првиот натпреварувачки ден  први настапија  Георг Поп-Крстев кој дојде до бројката од 600 “дрва“ и  Влатко Гиевски кој собори 564, во продолжение неколку фотографии од нивните настапи. Read More »

Куглање: Вардар вчера доцна попладне пристигна во Запрешиќ, денес стартуваме со настапи на “Светскиот куп“

42800867_195119671402490_1670746100664893440_n

Вчера, наутро, црвено-црната експедиција на кугларскиот колектив замина за Хрватска, каде во Запрешиќ ги очекува европски предизвик. Тие ќе ја претставуваат нашата земја, Република Македонија на  Светски Куп. Доцна попладне стигнаа во градот домаќин, по кратката аклиматизација заминаа во кугланата (фото насловна) каде од денес ќе започне Светскиот кугларски куп. Натпреварувањето за нас започнува со настапот на првите играчи, денес во 12 ... Read More »

Кугларите заминаа за Хрватска, Вардар ќе ја претставува Македонија на “Светскиот Куп“

aa-naslov-660x330

Денес црвено-црната експедиција на кугларскиот колектив замина за Хрватска, каде во Запрешиќ ги очекува европски предизвик. Тие ќе ја преставуваат нашата земја Република Македонија на  Светски Куп. Овогодинешниот собир ќе се одржи од денес, се до    06.10. 2018.  Иако Вардар со вицешампионското место во МКЛ доби право да учествува во вториот по квалитет Европа куп, поради изборот на шампионот Макпетрол ... Read More »