Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 53)

Куглање

КУГЛАЊЕ! Вардар тргнува по прв триумф, меч со 18 Август викендов

vardarfans-kuglarite-660x330

Викендов повторно на програмата е ново коло во Македонската кугларска лига по еднонеделна пауза во кугларската елита. Викендов ќе се одигра новото, деветто коло од МКЛ. Нашиот кугларски црвено-црн колектив во ова коло ќе игра како гостин кај екипата на KK 18-ти Август 2016. Црвено-црните ќе атакуваат на прв триумф во новата 2017 година откако беа поразени во двете воведни ... Read More »

Куглање! Пристигна новата опрема со “ребрендираното“ лого на Вардар (ФОТО)

d10

Кугларскиот клуб Вардар пред помалку од недела дена реши да направи “ребренд“ на логото. Како што претходно ве известивме истата е направена со   цел истиот да го модернизираат во чекор со новите трендови, сепак да се зачуваат боите на  изворноста и да доминираат црвено-црната и се разбира неизбежната жолта боја на новиот амблем.  Истиот се наоѓа на златно-жолт штит, ... Read More »

Куглање! Пауза овој викенд во МКЛ, вардарци одиграа екипен натпревар (ФОТО)

008

Викендов има пауза  во Македонската кугларска лига, според планот 9.коло е на програмата идниот викенд на 18-ти фебруари.  Вардар поради одложениот натпревар минатото коло дома со екипата на битолска Хераклеа се најде во ситуација да половина месец биде без натпревари. Сепак таа “дупка“ во натпреварувачкиот ритам ја “пополни“ тренерот Драги Димитровски кој на последниот тренинг им закажа тимски натпревар на ... Read More »

Куглање! Вардар направи измени на логото, новото е прав погодок: модерно и вардарско (ФОТО)

logo-new

Раководството на кугларскиот клуб Вардар се одлучи да изврши одредена промена на амблемот. Таа имаа цел истиот да го модернизираат во чекор со новите трендови, сепак да се зачуваат боите на  изворноста и да доминираат црвено-црната и се разбира неизбежната жолта боја на новиот амблем.  Истиот се наоѓа на златно-жолт штит,  тој  има златна рамка, во внатрешноста  се наоѓаат црвено-црни ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Во сабота ни гостува Хераклеа, која доаѓа како “мелем на раните“ по двата неуспеха по ред за Вардар

vardarfans-291-660x330

Викендов продолжуваат возбудувањата во Македонската кугларска лига, на програмата е треттото пролетно или осмото коло во сезоната 2016/2017. Во истото црвено-црниот кугларски колектив во кугларницата “Мусандра“ во Градскиот трговски центар е домаќин на екипата која доаѓа од Битола тимот на КК Хераклеа. Вардарци според распоредот две кола по ред се домаќини, минатото коло ни гостуваше КК ГТЦ Мусандра сега битолскиот кугларски ... Read More »

КУГЛАЊЕ! ГТЦ триумфираше над Вардар, Донковски одличен, јуниорите до нова победа

kugla

Вчера во кугларницата “Мусандра“ во Градскиот трговски центар се сретнаа екипите на КК Вардар кој беше домаќин, и условно “гостинот“ кугларскиот клуб ГТЦ Мусандра.  Во дербито за втората позиција во кое со по осум бода вледоа двете екипи поуспешен заслужено беше тимот на КК ГТЦ. Тој однесе победа над црвено-црните во овој дуел и ја презема втората позиција од нас. ... Read More »

Куглање! Младен Донковски: Во дербито со ГТЦ не очекува крајно неизвесен, интересен и изедначен дуел

Во следниот текст разговараме со еден од најдобрите поединци во кугларскиот колектив Младен Донковски. Тој во вардаровите редови  премина пред две години. Претходно во својата кариера има настапувано во тимот на КК Империал Тобако. Донковски е играч кој е важен за црвено-црните секогаш е во врвот со своите постигнување, кугларски талентиран, физичките предизпозиции за овој спорт му се одлични, интелигентен ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардар го пречекува ГТЦ во сабота во дербито за вицешампионската позиција

Неделава повторно на програмата се мечеви од македонската кугларска лига во сениорска и јуниорска конкуренција. Во ова второ пролетно коло, кое е седмо коло сезонава во МКЛ црвено-црните се домаќини на двата состава на КК ГТЦ Мусандра. Во сабота во кугларницата “Мусандра“ која се наоѓа во Градскиот трговски центар Скопје ние условно сме “домаќини“ на скопскиот ривал. Први ќе стартуваат ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Димитар Димитровски одржа “кугларски час“ на дербито со Макпетрол и се вивна на лидерското место во топ-6 на 6.коло

Зад нас е првото “пролетно“ коло во македонската кугларска лига во кое Вардар го одигра првиот меч во оваа 2017 година, односно 6-то коло во МКЛ за сезоната 2016/2017 година. Ние гостувавме во кугларницата при Спорскиот центар “Борис Трајковски“ кај шампионот на земјава, КК Макпетрол. Домаќините очекувано дојдоа до победа, тие триумфираа со 7-1 на овој меч. По крајот на ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Доделени пехарот и “среброто“ на Влаќевски и Димитровски за поединечно првенство (ФОТО)

Пред крајот на изминатата 2016 година поточно на 29-ти декември се одигра финалето на Државното поединечно првенство во куглање во кое играа двајца играчи на КК Вардар. Во финалето се сретнаа ударното дуо на црвено-црните Димитровски-Влаќевски. Победник беше Бојан Влаќевски со  589 “дрва“ и освоени 3 сета, “сребрен“ беше  Димитар Димитровски со  580 дрва. Тие претходно во  Државното поединечно првенство ... Read More »