Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 54)

Куглање

КУГЛАЊЕ! Вардар победи во јуниорското, Макпетрол во сениорското дерби

Екипното куглање повторно на програмата во земјава. Вчера “пумпашите“  не  пречекаа во дербито   во кугларницата при   Спорскиот центар “Борис Трајковски“ во две категории јуниорска и сениорска. Во категорија на јуниори победа за избраниците на Драги Димитровски, кај сениорите триумф однесе КК Макпетрол. Во јуниорскиот дуел Митиќ Мартин и Љупчо Митиќ го имаа своето “пеколно крштевање“. Така на првиот екипен  натпревар во ... Read More »

(Видео Стрим) Пренос во живо од кугларското дерби Макпетрол-Вардар

Вардарци стартуваат денес со првиот меч во 2017 година  и тоа веднаш дерби, нагости кај шампионот последниве 15 години по ред во МКЛ силната екипа на КК Макпетрол. На програмата е првото пролетно коло односно 6.коло во МКЛ. Оваа сезона таа има шест учесници.  “Пумпашите“ ќе не пречекаат во кугларницата при Спорскиот центар “Борис Трајковски“. Фаворитската улога црвено-црните му ја ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Утре вардарци на “мегдан“ со Макпетрол, јуниорите стартуваат први па следува дербито, од мечот ќе има директен пренос- линк на час пред меч

По краткиот зимски одмор за избраниците на Драги Димитровски, момците од Кугларскиот клуб Вардар  во понеделникот, на  9-ти јануари  тргнаа со зимските подготовки. Првиот тренинг  се одржа во кугларницата “Мусандра“ при Градскиот трговски центар Скопје каде до денес постојано се подготовуваше тимот за почетокот на Македонската кугларска лига-МКЛ. МКЛ за вардарци стартува утре, и тоа веднаш дерби, нагости кај шампионот ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Дарко Димитровски- Активен сум во изминатиот период со цел да му помогнам играчки на клубот, следува интересно дерби со Макпетрол

Во овој текст разговараме со  Дарко Димитровски подпретседател на кугларскиот клуб Вардар и негов играч. Тој е неразделив дел од црвено-црната кугларска приказна. Зад нас  е комплетно есенската сезона, завршија мечевите во првиот круг на Македонската кугларска лига и Светскиот куп во Италија каде што учестуваме. Во продолжение Димитровски  дава оценка за сработеното на овие две клубски натпреварувања и Државното ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Уште една недела до дербито со Макпетрол, вардарци работат под “полна пареа“

620-660x330

Една недела до дербито со Макпетрол, вардарци работат напорно и постојано во овој зимски период подготвувајќи се за стартот на лигата. Тренинзите минуваат добро, тимот и атмосферата се на највисоко можно ниво. На ростерот приклучени се и четири “новајлии“. Сениорите Влаќевски Ламбе и Ѓорѓ Поп Крстев, интересно е што на тимот му пристапуваат двајца млади нови кугларски надежи кои ќе бидат иднината ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Четири нови имиња во Вардар, од нив двајца млади играчи кој ќе играат во јуниорска конкуренција

kuglacccccccccc

Кугларска Федерација на Македонија информира дека за македонските кугларски колективи зимскиот (мини) преоден рок ќе биде времетраење од една недела. Поточно  во периодот од 09.01.2017г до 16.01.2017г. Вардар веќе најавува четири нови имиња во својот состав за овој преоден рок. . Сите четири имаат пристапено во кугларскиот тим Вардар, се очекува неделава да се формализира и официјализира нивната регистрација според ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Драги Димитровски: Финалето меѓу моите играчи беше еден вид новогодишен поклон за мене, подготовките ги стартуваме со многу оптимизам

df-660x330-660x330-660x330

Во следниот текст разговараме со кормиларот на црвено-црниот кугларски колектив Драги Димитровски. Истиот е еден од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на македонската кугларска лига, кога беше играч и тренер на актуелниот многукратен шампион Макпетрол, еден од најзаслужните што овој клуб денес е она што е. Во својата кариера тренер бил на ... Read More »

Куглање! Влаќевски дебитираше за 590, Медвешчак триумфално

1223

Вчера своето деби во хрватската лига го имаше играчот кој мина од Вардар во  Медвешчак Загреб, Бојан Влаќевски. Тој настапи на православен Божиќ првпат за својот нов тим и одигра одлично деби. Медвешчак се сретна со тимот на Железник од Чаково и однесе победа со високи 6-2. Бојан во овој трумф “вгради“ одлични 590 соборени “дрва“.  Тој се враќа назад ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Вардарци ги трошат последните денови од одморот, од понеделник стартуваат подготовките

mkl2-660x330-660x330-660x3301-660x330

Краткиот зимски одмор за избраниците на Драги Димитровски, момците од Кугларскиот клуб Вардар  полека истекува. На вардарци им останаа само овој викенд денес и утре за одмор, од понеделник, 9-ти јануари тие тргаат со зимските подготовки. За понеделник попладне е закажан првиот тренинг кој Димитровски ќе го одржи со совите пулени во кугларницата “Мусандра“ при Градскиот трговски центар Скопје. Месецов почнува ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Влаќевски денес заминува за Загреб, во сабота дебитира за Медвешчак

2018-660x330

Како што ексклузивно ве исвестивме пред една недела  една од ударните игли на кугларскиот клуб Вардар, членот на ударното дуо на црвено-црните Бојан Влаќевски доби екстра понуда која не можеше да се одбие. Него му стигна понуда за трансфер во хрватската прва кугларска лига, од екипата на   Медвешчак од Загреб, која ја прифати. Денес доцна попладне тој ќе замине за ... Read More »