Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 56)

Куглање

(Фотогалерија) Дојдоа, видоа, победија… Влаќевски- Димитровски се пласираа во финалето, “макпетролци“ лесен залак во 1/2-фин.

15

Државното поединечно првенство своето  полуфиналето го имаше во кугларницата Мусандра.   Двајцата играчи на Макпетрол влегоа во  соочувањата со нашите Димитар Димитровски и Бојан Влаќевски. Нашите момци дојдоа, видоа и  се пласираа во големото финале. Во сетови Димитровски триумфираше 3-1, тој собори вкупно 631 “дрво“.  Влаќевски тргна со победа во првиот сет и веќе по три сета се пласираше понатака ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Макпетролци го видоа “црвено-црниот пекол“ Влаќевски- Димитровски се пласираа во финалето

dime

Предмалку заврши полуфиналето во кугларницата Мусандра во кое двајцата играчи на Макпетрол во соочувањата со нашите Димитар Димитровски и Бојан Влаќевски го видоа црвено-црниот пекол. Вардарците се пласираа во големото финале на поединечното државно првенство во куглање. Во сетови Димитровски триумфираше 3-1, тој во првиот сет влезе лошо и имаше само 133 “соборени дрва“ веднаш потоа го покажа вистинското лице. ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Познати саатниците за 1/2фин. на Поединечно првенство, Влаќевски-Димитровски во среда од 17часот ќе атакуваат на меѓусебно финале

dime-vlake

Пред нас е полуфиналето на Државното поединечно првенство во куглање, во двата 1/2-финални дуели имаме играчи на КК Вардар кои атакуваат на финале. Ударното вардарово дуо Димитровски-Влаќевски доминираат досега во првите три круга на ова натпреварување. Веќе се познати и терминот и кугларницата во која ќе се одигра оваа предпоследна етапа од натпреварувањето. Според одлучата на кугларската федерација полуфинале  ќе се ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Феноменални лични просеци на Поединечно првенство за вардаровото ударно дуо, Димитровски 638, Влаќевски 628 “соборени дрва“ во пресрет на 1/2-фин. мечеви

dime

Се вжештува атмосверата пред полуфиналето на Државното поединечно првенство во куглање, во двата 1/2-финални дуели имаме играчи на КК Вардар кои атакуваат на финале. Ударното вардарово дуо Димитровски-Влаќевски доминираат досега во првите три круга на ова натпреварување. Нивните просеци се феноменални, далеку над магичната граница “600“. Полуфинале  ќе се одигра на куглана „Мусандра“ во Градскиот трговски центар-Скопје на 21.12.2016година. Димитар Димитровски ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Мириса на “вардарово братско финале“ дуото Влаќевски-Димитровски фаворити во 1/2фин. на Поединечно првенство

dime-vlakje-558x330

Уште кога почнаа првите квалификациски настапи на Државното поединечно првенство, а знаејќи ја нивната форма сезонава во Македонската кугларска лига и квалитетот кој ги краси вардаровото ударно дуо Димитровски-Влаќевски “најавија“ меѓусебно финале на крајот. Двата квалификациски круга тие ги завршија на позициите “еден-два“ со кои си обезбедија повластен распоред понатака во натпреварувањето. Дојде и четвртфиналето во кое Влаќевски Бојан во ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Димитровски доминатно, му се придружи на Влаќевски и тој е полуфиналист на Поединечното првенство (ФОТО)

dime

Вардаровото дуо во 1/4 финалето од државното поединечно првенство  играше со  два играчи од “пумпашите“ .  Најпрвин нашиот куглар, Влаќевски  стана  полуфиналист. Тој порано го одигра својот дуел со Александар Соколовски од екипата на шампионот КК Макпетрол.  Победувајќи 3-1 во “сетови“ тој собори 597 “дрва“,  а неговиот противник од тимот на “пумпашите“ стигна до бројката 550. Вчера на него му ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Влаќевски веќе е полуфиналист, Димитровски настапува во саботното 1/4- финале за Поединечното првенство

vardarfans-121-660x3301-496x330

По завршувањето на двата квалификациски дена од Државно поединечно првенство за Сениори и Јуниори најдобрите осум куглари минаа понатака. Место во најдобриот “октет“ обезбедија и тоа како лидери по двата круга нашите вардарци Димитар Димитровски и Бојан Влаќевски. Место во топ-8 имаат:  двајцата наши црвено-црни момци , пет куглари од шампионот Макпетрол и еден играч на КК ГТЦ Мусандра. Двојките во четвртфиналетоформираа ... Read More »

КУГЛАЊЕ! За нив небото е лимит, Влаќевски-Димитровски лидери во квалификациите за Поединечното првенство, 1/4-фин. го почнуваат како носители (ФОТО)

vlake-dime

Викендов се комплетираше (фото) вториот круг од Државно поединечно првенство за Сениори и Јуниори. По крајот на истото во вториот квалификациски дел на врвот “испливаа“ сосема заслужено имињата на вардаровото ударно дуо Влаќевски-Димитровски. Бојан има неверојатни 670 соборени “дрва“, апак Димитар одлични 637, што беше доволно и во вториот круг да бидат лидери. Покрај нив втор настап имаше и Младен Донковски ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Не, они не се од оваа планета, Влаќевски неверојатни 670, Димитровски 637 во квалификациите за Поеднинечното првенство

vlake-dime

Екипите во македонското куглање го завршија есенскиот дел, тимовите се сега на  зимската пауза. На програмата на Македонската кугларска федерација сега е Државно поединечно првенство за Сениори и Јуниори. Првиот квалификациски ден се играше во  куглана „Мусандра“ при Градскиот трговски центар-Скопје, а дел од вториот квалификациски ден се реализираше во куглана  при СЦ “Борис Трајковски“. На првиот натпреварувачки, квалификациски ден ... Read More »

КУГЛАЊЕ! Димитровски се појави по долга пауза на “Државно поединечно првенство“ и веднаш лидерски пласман, Влаќевски со резултат во топ-3

Димитровски Димитар

Во кугларската Македонска лига на сцена е зимската пауза после крајот на есенскиот дел, по кој вардарци завршија на втората позиција. Сепак рано е за одмор за кугларите во земјава, викендов на програмата во “кугларскиот свет“ беше државно поединечно првенство за Сениори и Јуниори. Во прв настап на истото, натпреварувачите настапија во  куглана „Мусандра“ при Градскиот трговски центар-Скопје. Момците својот ... Read More »