Wednesday ,24 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање! Вардар денес стартува со подготовки
Куглање! Вардар денес стартува со подготовки

Куглање! Вардар денес стартува со подготовки

Моментално во македонското куглање на сила е зимската пауза, истата ќе трае  кратко, бидејќи веќе на 20-ти месецов,  почнува пролетниот дел во Македонската Кугларска лига-МКЛ.

Во сабота  на 20-ти јануари, на програмата е првото пролетно коло односно 6.коло во МКЛ. Оваа сезона таа има шест учесници и според пропозициите ќе се игра трикружно, односно ќе има 15 кола. Напролет ќе има доста мечеви, десет во лигата, и целиот дел во Купот на Македонија. Вардар во 6.коло е домаќин на тимот на КК ГТЦ Мусандра. Истото ќе се игра во кугларницата при   Спорскиот центар “Борис Трајковски“ на 20/01/2017 со почеток во  12-00 часот. Момците со подготовки ќе стартуваат уште денес, на истите ќе одработат серија подготвителни треннзи, а можеен е и тест-дуел во идниот период.