Thursday ,28 September 2023
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање: Вардар(А) со нова победа, му „дише во врат“ на Макпетрол, битката за титула отворена
Куглање: Вардар(А) со нова победа, му „дише во врат“ на Макпетрол, битката за титула отворена

Куглање: Вардар(А) со нова победа, му „дише во врат“ на Макпетрол, битката за титула отворена

Вчера по долго време се одигра дуел на Вардар во Македонската кугларска лига. На програмата беше “братскиот дуел“ помеѓу Вардар(А) и Вардар (Б). Победата ја оствари А-тимот, но она што посебно радува е компактна игра на Вардар А, резултат кој носи силна надеж за дуелот за титула со Макпетрол. Дефинитовно после неколку години „пумпашите“ неможат и нема  прерано да слават титула, ќе треперат се до меѓусебниот дуел со Вардар(А), чии победник ќе стави рака на пехарот.

На напреварот кој се одигра во кугларницата „Мусандра “ во Гратскиот трговски центар, А-тимот на црвено-црните победи со резултат 6-2 (16-08). Она што радува е дека ја минаа бројката од 3300 соборени „дрва“ како екипен резутат. Згонц кај победникот имаше 569, Манев собори 558, а Ристиќ имаше 556.
 
 
Кај поразените на овој дуел од 8.коло во МКЛ,  она што радува е дека беше одличен доскорешниот јуниор, Љупчо Митиќ со 550 “соборени дрва“.
Да напоменем дека во тимот на Вардар(А) недостасуваа квалитетните поединци: Дарко Димитровски, Коста Ристоски и Миле Димковски.