Saturday ,13 July 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 13)

Куглање

Куглање: Јанковиќ „сребрен“ во топ-6, дури 4 вардарци во тимот на колото

ddd

Викендов во кугланата „Мусандра“ во ГТЦ во дербито Вардар(А) се сретна со тимот на КК ГТЦ Мусандра. Голема и убедлива победа оствари црвено-црниот тим  над директниот ривал за првите 3 места во МКЛ и актуелен вицешампион, ГТЦ Мусандра, во 4-тото коло на МКЛ. Победата дојде со високи 7-1. Одличната игра на црвено-црните кои дојдоа до 3302 „соборени дрва“ се рефлектираше и на топ-6 изборот ... Read More »

Вардар (А) во кугларското дерби подобар од ГТЦ

158854487_4163256633708408_7870994364793098436_o

 Вчера во кугланата „Мусандра“ во ГТЦ во дербито Вардар(А) се сретна со тимот на КК ГТЦ Мусандра. Голема и убедлива победа оствари црвено-црниот тим  над директниот ривал за првите 3 места во МКЛ и актуелен вицешампион ГТЦ Мусандра во 4-тото коло на МКЛ. КК Вардар 2014 А  го совлада   ГТЦ Мусандра  со резултат 7:1, ние имавме  18:6 во сетови. Вардарци ... Read More »

Огромно засилување за Вардар! Коста Манев нов член на кугларскиот тим, среќен роденден

d3

Денес свој роденден прославува најновото име во Кугларскиот тим „Вардар“. Од вчера нов член на црвено-црните е ни помалку ни повеќе легендарниот македонски куглар, Коста Манев. Станува збор за куглар кој голем дел од својата кариера ја мина во Хрватска, земја каде овој спорт е на високо професионално ниво. Потекнува од кугларска фамилија, завидна кариера има и Тодор, неговиот брат и ... Read More »

Куглање: Макпетрол подобар од Вардар-А

fb_img_1613983543436

Вчера во кугланата при Спортскиот центар „Борис Трајковски“ во Скопје, шампионот Макпетрол ја пречека екипата на КК Вардар-А. Сино-жолтите дојдоа до победа на оваа средба со резултат 7:1. Домаќинот освои 15 сета и собори 3403 “дрва“, наспроти 9.сета на црвено-црните кои дојдоа до бројката 3221 како екипен скор. На овој прв пролетен дуел, односно 3.коло од Македонската кугларска лига, фаворитот ... Read More »

Во недела кугларско дерби, Вардар (А)-Макпетрол

kugla2

Викендов започнува пролетниот дел во Македонската кугларска лига. Во првото коло во 2021 година, односно 3.то оваа сезона ќе се одигра дерби. Во истото Вардар-А ќе се соочи со шампионот на земјава, тимот на КК Макптрол. Мечот на кој „пумпашите“ се голем фаворит ќе се игра во Кугланата при СЦ „Борис Трајковски“ во Скопје. Дуелот е закажан за надела, 21.фебруари ... Read More »

Куглање: Митиќ и Тодоровски тренери на вардарци, познати и капитените

3d

Веќе идната недела започнува Македонската кугларска лига, односно нејзиниот пролетен дел. Остануваат дузина кола за одигрување бидејќи оваа есен се одиграа само воведните две кола. Вардарци оваа сезона со цел омасовување на лигата пријавија два тима. Па така во првото пролетно коло, Вардар(А) ќе игра дерби со тимот на шампионот Макпетрол, а пак Вардар (Б) ќе биде слободен. Веќе речиси ... Read More »

Куглање: Вардар(А) одигра контролка со Б-тимот (ФОТО)

fb_img_1612959200986

Кугларите на Вардар се во завршна фаза на подготовките пред почетокот на првенството. Од минатиот месец веќе се во тренанжен процес за пролетните подготовки. Лигата започнува за 10сетина дена. Вардар(А) на мегдан во првото пролетно коло ќе се сретне со екипата на шампионот КК Макпетрол. Б-тимот во воведното пролетно коло е слободен. Вчера двете екипи, во кугларницата „Мусандра“ во Градскиот ... Read More »

(Фотогалерија) Кугларите на Вардар работат под полна пареа

3d

Кугларите на црвено-црниот тим измината недела  започнаа со зимските подготовки, момците  ги стартуваа тренизите во кугланата „Мусандра“ во Градскиот трговски центар. Вардар се подготвува за пролетниот дел од лигата кој всушност е речиси целиот тек на сезоната 2020/2021 година. На есен во МКЛ се одигаа само две кола и беше прекината истата поради влошувањата на пандемијата со Ковид-19 во земјава.  Вардар фанс ... Read More »

Една година без Димитровски Драги, ненадомеслива е загубата за Вардар и мак.куглањето

dr2

Да денешен ден се навршува една година откако  го напушти овој свет и се пресели во вечноста тренерот на кугларскиот клуб Вардар, Драги Димитровски. Тој целиот својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа, тој беше неговиот животен повик. Истиот беше еден од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на ... Read More »

(ФОТО) Кугларите на Вардар ги “запалија моторите“

kugla2

Кугларите на црвено-црниот тим започнаа со зимските подготовки, оваа недела ги стартуваа тренизите во кугланата „Мусандра“ во Градскиот трговски центар. Вардар се подготвува за пролетниот дел од лигата кој всушност е речиси целиот тек на сезоната 2020/2021 година. На есен во МКЛ се одигаа само две кола и беше прекината истата поради влошувањата на пандемијата со Ковид-19 во земјава. Оваа ... Read More »