Saturday ,25 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 15)

Куглање

(ФОТО) Братски дуел во кугларската лига Вардар(А) против Вардар(Б)

121680412_3536046879779777_824618584457177411_n

Викендов се одигра 1.коло од сезоната 2020/2021 во Македонската кугларска лига. Во саботата историски ден беше  за нашиот Вардар, но и за македонското куглање. Прво коло на МКЛ, прв официјален настап на Б тимот во рамките на лигата, прво клупско братско дерби со А тимот кое беше неизвесно до самиот крај. Read More »

Куглање: Историски првенствен дуел Вардар-А против Вардар-Б

kugla2

Викендов се одигра 1.коло од сезоната 2020/2021 во Македонската кугларска лига. Во саботата историски ден беше  за нашиот Вардар, но и за македонското куглање. Прво коло на МКЛ, прв официјален настап на Б тимот во рамките на лигата, прво клупско братско дерби со А тимот кое беше неизвесно до самиот крај. Б тимот како погон на А тимот докажа дека ... Read More »

За прв пат во кугларската лига, еден тим со две екипи, Вардар пријави и втор тим

kugla0

За прв пат во сениорската конкуренција еден тим пријави две екипи за натпреварување. Вардар ќе има „А“ и „Б“ тим во МКЛ. Црвено-црните со одлучија на овој потег откако во последен момент еден тим се откажа од напреварувањето, станува збор за екипата на 18 Август. Вардар има голем ростер па се одлучи со овој потег да даде шанса да се ... Read More »

Вардар во 1.коло против 18 Август, познат распоредот за кугларската лига

kugla8

Познат е распоредот  за сезоната во  Македонската кугларска лига, Вардар започнува против тимот на КК 19 Август. Првото коло е прдвидено да се одигра на 17.октомври. Ние на воведниот дуел сме гости, во продолжение распоредот за сезоната 2020/2021 година. Read More »

(ФОТО) Кугларскиот клуб Вардар работи под „полна пареа“

kugla1

Кугларскиот клуб Вардар на големо се подготвува за почетокот на сезоната кој е закажан за на 17.октомври. Момците работат вредно во кугланата „Мусандра“ по посебни протоколи поради ковид-19 пандемијата. Во продолжение неколку фотографии од вчерашниот тренинг.   Read More »

Куглањето се враќа на 17-ти идниот месец, Вардар работи активно

kug14

Куглањето се враќа конечно по прекинот во март месец поради пандемијата со Ковид-19. Вардар веќе извесен период се подготвува за предизвиците. Вчера федерацијата излезе со конкретна рамка за продолжувањето во соопштението се вели: Во изминатиов период Извршниот одбор предводен од претседателот на КФМ – Предраг Николиќ имаа интензивни состаноци и на денешниот состанок се донесоа следните заклучоци: Македонската кугларска лига ... Read More »

НБЦ ги откажа сите европски кугларски купови, Вардар само со домашни мечеви

kugla-2

Поради светската пандемија со Ковид-19, НБЦ односно „куќата на куглањето“ со меил ги извести сите тимови кои беа пласирани во европските купови дека нема да се одржат истите. Одлучено е оваа есен, 2020 година воопшто да не се играат кугларските европски настани. Нашиот Вардар, требаше да  настапи како што веќе известивме по петти пат во Европските кугларски купови во шестата ... Read More »

Куглање: Среќен роденден Гиевски Влатко

gievski-660x330

Денес свој роденден прославува, Влатко Гиевски членот на кугларскиот клуб Вардар. Тој на црвено-црниот кугларски колектив се придружи пред  3.година. Славеникот на кој му го честитаме роденденот и оваа сезона ќе биде дел од Вардар, му посакуваме здравје и успех  во новите предизвици со нашиот тим. Среќен роденден Влатко! Read More »

(ФОТО) Во „Мусандра“ кугларите на Вардар се подготвуваат за „европската есен“

99

Веќе помалку од две седмици, поточно од 5.август навака, Кугларскиот клуб Вардар ги реализира летните подготовки. Истите се одвиваат во  кугларницата „Мусандра“ каде ние сме домаќини,  вардарци  започнаа со подготовките за есенските предизвици, не очекуваат мечеви во домашната лига и во Европа. Нашиот тим како што објавивме ќе  биде дел од НБЦ-Купот кој ќе се игра во Апатин, Република Србија.  На истиот  ќе ја преставуваме по ... Read More »

Куглање: Вардарци веќе 10.дена вредно работат на летните подготовки

kug6-660x330

Кугларскиот клуб Вардар летните подготовки ги започна пред дестина дена во кугларницата „Мусандра“. Црвено-црните започнаа со подготовките за есенските предизвици, не очекуваат мечеви во домашната лига и во Европа. Ќе бидеме дел од НБЦ-Купот кој ќе се игра во Апатин, Република Србија, каде ќе ја преставуваме по петти пат во последните шест години нашата земја. Подготовките се одвиваат според новите ... Read More »