Tuesday ,21 May 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 16)

Куглање

Кугларскиот четврти 8.септемвриски меѓународен турнир на Вардар со мали изгледи да се реализира

jj-660x330-660x330

На нешто повеќе од месец до начелно закажаниот четврти меѓународен кугларски турнир организиран од Кугларскиот клуб Вардар висат голем број на „прашалници“ за негово реализирање. Ситуацијата со пандемијата од Ковид-19 очигледно ќе му „пресудат“ на истиот. Вардар изминатите три години правеше спектакуларен кугларски настан, успеваше да ги собери најдобрите клубови од ЕХ Ју просторите на едно место. Шампионите на земјите, ... Read More »

Куглање: Со кам-бекот на Димовски и Поп-Крстев ростерот на Вардар дојде до дури 14 имиња

33-660x330

Куглањето поради пандемијата со корона вирусот во светот, уште во месец март е прекинато, сезоната не се доигра, па  се уважи моменталната табела . По што се поделија местата за настап во Европа и се прогласи првак. Веќе се прават подготовки за новата сезона, 2020/2021 година. Вардар во последните шест години дури пет пат ќе ја преставува Македонија во кугларска ... Read More »

Апатин домаќин на најмасовниот кугларски европски куп-НБЦ Вардар дел од учесниците

kug

Кугларскиот клуб Вардар ќе настапи како што веќе известивме по петти пат во Европските кугларски купови во шестата сезона од неговото фунционирање во овој формат. Годинава ние ќе бидеме дел од НБЦ-купот чии домаќин е соседна Србија. Познат е градот домаќин, кугланата и бројот на учесници на овогодинешното натпреварување. Позната е локацијата на одржување, станува збор за градот Апатин односно ... Read More »

Куглање: Вардар 5 пат во последните 6 години ќе игра во Европа, потврден настапот на НБЦ-Купот

kugla

Кугларскиот клуб Вардар кој петти пат ќе игра во европските клубски натпреварување во последните шест години. Одкако во 2014, семејството Димитровски го врати црвено-црното име на кугларската мапа во Македонија, тие повторно ќе ја преставуваат нашата земја на меѓународен собир. Оваа сезона ќе бидеме дел од НБЦ-купот кој ќе се игра кај нашиот северен сосед, Република Србија. Потврдено е од ... Read More »

Куглање: Вардар ќе ја претставува Македонија во европските купови

kugla2

Кугларскиот клуб Вардар повторно ќе ја претставува Република Македонија во кугларска Европа.  Тоа го потврди кугларската федерација на Македонија на официјалната страница. Во соопштението се вели: Read More »

Среќен роденден Георг Поп-Крстев

0002-526x330-526x330-526x330-526x330

Свој роденден прославува играчот на Кугларскиот клуб “Вардар“, младиот куглар Георг Поп-Крстев. Ова момче од веќе четири сезони е дел од нашиот црвено-црн кугларски колектив.  Тој дојде тивко… и влезе во вардаровите легенди, пред 3 години беше играч кој повеќе од 2 години не кугла, но ја прифати подадената рака на тренерот Драги Димитровски  кој насети талент. Година потоа е златното вардарово момче кое ... Read More »

(ФОТО) Куглање: Инвентивност на хрватите, Димитровски „присуствуваше“ на дербито со банер во природна величина

sp7

Поради пандемијата со Корона вирусот, претседателот на КК Вардар и играч на хрватски Мертојак не можеше да отпатува и да биде дел од големото кугларско дерби. Сепак сплиќани на инвентивен начин успеаа да го „обезбедат“ неговото присуство со постер во природна големина. На страницата на КК Вардар беше објавено следното: -Нашиот претседател успеа да биде присутен во Сплит во ова време ... Read More »

Куглање: Вардар втор по пехари, црвено-црните први државни прваци `93, Макпетрол најдоминантен..

kugla2-540x330

Пред три дена, кугларската федерација на Македонија прогласи крај на првенството, со неодиграно едно коло беа признаени позициите пред прекинот. Па така Макпетрол дојде до новаа титула во лигата. Бидејќи веќе е офилијална истата, Ви носиме преглед на шампионите во македонската машка кугларска лига од почетоците 1992 годидина до денес. Поточно од осамостојувањето до денешен ден. Макпетрол е неприкосновен со 20.титули,  од ... Read More »

КФМ: Нема да има Куп, пласманот на екипите според табелата по 13.кола, Макпетрол шампион

kugla2

Поради Корона вирусот, односно почетокот на рестрикциите не се доигра последното, 14.коло во Македонската кугларска лига. Остана за доигрување и целиот натпреварувачки дел во Купот на Република Македонија. Сепак поради ситуацијата федерацијата вчера одржа состанок на кој се донесоа одлуки. Во информацијата се вели: 3аседаваше Извршниот одбор на КФМ и донесе Одлука едногласно со 6 гласови (Претседател, Потпретседатели ×2, претставник ... Read More »

Поп-Крстев: Вардар за мене е светост, нема поголема привилегија да ги браниш неговите бои

pop3

Дел од  Кугларскиот клуб “Вардар“ е и младиот куглар Георг Поп-Крстев. Ова момче веќе три сезони е дел од нашиот црвено-црн кугларски колектив.  Тој дојде тивко… и влезе во вардаровите легенди, пред три години беше играч кој повеќе од 2 години не кугла, но ја прифати подадената рака на тренерот Драги Димитровски  кој насети талент. Година потоа е златното вардарово момче кое во Куп финалето ... Read More »