Sunday ,14 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 17)

Куглање

На денешен ден 2017: „Давид го победи Голијат“, Вардар со високи 7-1 го фрли Макпетрол на колена за Куп трофеј

sr

На денешен ден пред три години, во 2017 во кугларскиот Куп на Македонија се случи „Давид да го победи Голијат“. Односно нашиот КК Вардар успеа да го совлада фаворитот, тимот со најголем буџет во овој спорт и апсолутниот владател екипата на КК Макпетрол. Одлична тактика на мечот имаше веќе покојниот Драги Димитровски, легендарниот Чичко Драги маестрално ги обмисли паровите и ... Read More »

На денешен ден 2019: Вардаровиот куглар Митиќ Мартин убедливо дојде до титулата “кадетски шампион“

mm

На денешен ден лани, сме известиле дека  Мартин Митиќ младиот надежен куглар на КК Вардар успеа да дојде до пехарот во кадетска конкуренција. За првпат во својата историја црвено-црните имаа кадетски шампион. Во веста за овој успех сме го донеле следново за нашите читатели: Веќе заврши  “Државно кадетско првенство У18“ во машка и женска категорија. Државни прваци се кај дамите,  Тамара Талевска (894 кегли) ... Read More »

На денешен ден 2019: Победа на кугларското СП, Македонија со 8-0 убедлива на дуелот со Естонија, Димитровски на високо ниво

75

На денешен ден 2019, на СП во Чешка македонската кугларска селекција одигра одличен меч. Веста за овој успех изгледаше вака: На Светското првенство во Чешка, нашата кугларска селекција ја совладаа  Естонија со 8:0. Веќе екипата влегува во потребниот ритам, постигнати се солидни резултати и се приближуваме кон 3800 вкупно соборени кегли. Одличен дуел одигра претседателот на Вардар, Димитровски кој беше на ново. ... Read More »

Среќен роденден, Митиќ Мартин кадетски кугларски шампиону

61406488_1854119894689938_6576955743319097344_n1-660x330

Денес свој роденден слави членот на Кугларскиот клуб Вардар,  Митиќ Мартин. Станува збор за кадетскиот шампион на Македонија. Тој одигра одлично и на младинскиот шампионат (У23) каде  дојде до „сребро“ во оваа категорија. СРЕЌЕН РОДЕНДЕН МАРТИН! Read More »

Куглање: Пред точно пола деценија Вардар го освои првиот Куп

vardarfans-pexar

Кугларски Клуб Вардар го освои купот на Македонија пред точно пола деценија. На вчерашен ден пред пет години во кугланата Мусандра  се одржа последното кугларско натпреварување за оваа сезона – Македонскиот кугларски куп, на кој нашиот црвено-црн кугларски колектив беше подобар од  останатите седум кугларски клубови кој патиципираат во кугларската лига на земјава. Вардарци го освоија “Претседателскиот куп-2015 “ од првиот ... Read More »

(ВИДЕО) Од вардаровиот трет кугларски интернационален турнир “8.Септември”

fb_img_1567976173403-660x330-660x330

Во време на  карантиниве ви носиме интересно видео од еден мал спорт.  Изминатата 2019 година, Кугларскиот клуб Вардар успешно го организираше 3-тиот интернационален кугларски турнир ” 8ми Септември”. Во кугларницата “ВИП” при СЦБТ  се одржа собирот на најдобрите балкански тимови. Шампион беше србскиот колектив, КК Белград, вардарци беа втори. Поединечно прв беше Бојан Влаќевски кој настапи за Вардар. ВИДЕО ОД ЦЕЛИОТ НАСТАН: ... Read More »

Пред шест години на денешен ден група ентузијасти го вратија името „Вардар“ на кугларската сцена

kugla

Денес  се навршуваат  6.години откако група ентузијасти, активни куглари и тренер во овој спорт од кој дел од нив дел од поранешниот кугларски клуб Вардар (од с.д.Вардар) решија светото црвено-црно име да го вратат на кугларската мапа. Така повторно да се “роди“ колектив со шесте свети букви ВАРДАР. Со формирањето на КК Вардар 2014 се оствари таа идеја. Клубот во ваков, нов формат ... Read More »

(ВИДЕО) Од вардаровиот трет кугларски интернационален турнир “8.Септември”

fb_img_1567976173403-660x330

Во време на 61.часовен карантин ви носиме интересно видео од еден мал спорт.  Изминатата 2019 година, Кугларскиот клуб Вардар успешно го организираше 3-тиот интернационален кугларски турнир ” 8ми Септември”. Во кугларницата “ВИП” при СЦБТ  се одржа собирот на најдобрите балкански тимови. Шампион беше србскиот колектив, КК Белград, вардарци беа втори. Поединечно прв беше Бојан Влаќевски кој настапи за Вардар. ВИДЕО ... Read More »

Куглање: Вардар во последното коло од МКЛ на „мегдан“ со 18 Август

kug6

Кугларскиот клуб Вардар ќе го одигра оваа недела последниот дуел во Македонската кугларска лига за оваа сезона 2019/2020. Дуелот е закажан за задутре, четврток 12.март. Ние во кугларницата „Мусандра“ во Градскиот трговски центар во Скопје ќе се соочиме со тимот на КК 18 Август. Средбата од ова последно, 14.коло е закажана со почеток во 19-00 часот.  Вардар е фаворит на ... Read More »

Куглање! Вардарецот, Јанковиќ Саша убедлив лидер на топ-6 листата

sasha

Во рамки на 13.коло во кугларницата “Мусандра“, црвено-црниот кугларски колектив ја пречека екипата на ЖКК ГТЦ Мусандра. Во меч во кој ние бевме фавориот дојдовме до победа со резултат 6-2 (3147-2824, 18-6) Саша Јанковиќ, на овој дуел остави посебен впечаток е тоа што прв пат сезонава еден наш куглар ја мина границата „600ка“, инспиративен и квалитетен настап имаше Јанковиќ кој дојде до бројката 601, ... Read More »