Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 19)

Куглање

(Фотогалерија) Куглање: Вардар одигра пријателска со ГТЦ

45

Во четвртокот во кугларницата “Мусандра“ екипите на КК Вардар и КК ГТЦ Мусандра одигаа тест-натпревар со цел подобра подготовка за пролетниот дел во Македонската кугларска лига. Почетокот на пролетниот дел во сезоната 2019/2020 во МКЛ е закажан за на 25ти јануари. Read More »

МКЛ започнува на 25.јануари, Вардар во битка за „сребрената“ позиција со Пелистер и ГТЦ

kug9

Идната недела започнува Македонската кугларска лига, МКЛ. Вардар по есенскиот дел заврши на делбата на втората позиција каде има идентични бодови како и тимовите на Пелистер и КК ГТЦ. Трите тима се борат за “сребрената“ позиција, зад суверениот лидер, актуалниот шампион КК Макпетрол. МКЛ, започнува идната недела на 25.јануари Вардар отвара против тимот од Битола, екипата на ЖКК Пелистер.  Драматично е ... Read More »

Кошарка: Провел веќе е во Скопје, во недела ќе има кам-бек

maxresdefault-660x330

КК Вардар го очекува “грчевита“ битка за опстанок оваа пролет, сепак една вест за одлично засилување донесе оптимизам. Една година откако замина повторно во црвено-црниот дрес се враќа, американецот Џуниус Провел. Фантастичниот бек кој во првиот дел од сезоната 2018/19 го носеше дресот на Вардар и одигра одлично. Беше на врвот на сите листи, тој  минатата сезона тој се пресели во ... Read More »

Куглање: Вардар одигра тест-натпревар со ГТЦ

kug

Вчера во кугларницата “Мусандра“ екипите на КК Вардар и КК ГТЦ Мусандра одигаа тест-натпревар со цел подобра подготовка за пролетниот дел во Македонската кугларска лига. Почетокот на пролетниот дел во сезоната 2019/2020 во МКЛ е закажан за на 25ти јануари. Дуелот беше одличен, двата тима  го искористија за влегување во натпреварувачки ритам. Ако ги погледнеме најдобрите шест постигнувања кај двата ... Read More »

Куглање: Вардар утре ги „пали моторите“

kugla

Завршија новогодишните и божиќните празници, голем број на вардарови колективи од утре започнуваат со активности. Еден од нив е кугларскиот клуб „Вардар„ кој утре ќе ги „пали“ моторите. Во кугларницата „Мусандра„ утре, 9.јануари, четврток црвено-црните куглари ќе ги започнат зимските подготовки за вториот дел од сезоната. Пред нас е пролетниот дел од МКЛ, Македонската кугларска лига и Купот на Република ... Read More »

(ФОТО) Кугларите на Вардар настапија во Бачка Топола

На турнирот во Бачка Топола, Србија настапија дузина вардарци. Свој настап имаше претседателот на Вардар, Димитар Димитровски и член на хрватскиот тим КК Метројак. Потоа: Дарко Димитровски, Бранко Митиќ, Љупчо Митиќ, Зоран Ристиќ, Влатко Стојанов и Мартин Митиќ. Read More »

Куглање: Вардарци настапија во Бачка Топола

kugla2

На турнирот во Бачка Топола, Србија настапија дузина вардарци. Свој настап имаше претседателот на Вардар, Димитар Димитровски и член на хрватскиот тим КК Метројак. Потоа: Дарко Димитровски, Бранко Митиќ, Љупчо Митиќ, Зоран Ристиќ, Влатко Стојанов и Мартин Митиќ. Најдобар резултат очекувано имаше Димитар Димитровски кој успеа да дојде до бројката 629 „соборени дрва“. Втор резултат имаше најдобриот поединец на вардаровиот ... Read More »

Куглање: Тодоровски совладан во 1/4-финалето од Државното првенство

5t-540x3301-540x3301-540x330

Викeндов се одигра нова „епизода“ од   Државното поеднечно кугларско првенство. На програма беа дуелите од  четврт-финалето. Истото   одржа  во кугларницата „Мусандра“ во ГТЦ Скопје. Вардар имаше свој претставник кои играа во оваа фаза, Тони Тодоровски.  Вардаровиот куглар овде заврши со настап, по одлично минатите квалификациски две рунди тој ја мина и 1/8-финалната. Во 1/4-финалето се сретна со Манев, забележа пораз со ... Read More »

Куглање: Тодоровски утре настапува во 1/4-финалето

5t-540x3301-540x330

Утре, следни нова фаза на  Државното поеднечно кугларско првенство. На програма се  дуелите од  четврт-финалето. Истото се  одржа  во кугларницата „Мусандра“ во ГТЦ Скопје. Вардар има свој претставник кои играа во оваа фаза, Тони Тодоровски. Ова е распоред за дуелите:   *11.00 Манев – Тодоровски; Донковски – Ајдин *12.00 Анастасов – Трпковски; Јакимовски – Матиќ Read More »

Куглање: Влаќевски со „вонземјански резултат“ 711 на „Приедор Опен 2019“, настап и за вардарецот Миливоевиќ

dzake

Во, Приедор  во една од најновите куглани на балканот во организација на   Кугларски клуб Рудар  се одржа поединечен силен меѓународен турнир, „Приедор Опен 2019“. За нас интересни се настапите на двајца куглари на овој турнир во Република Српска, БиХ.  „Кугларскиот Моцарт“ поранешниот вардарец Бојан Влаќевски настапи и веднаш остави свој „печат“. Веднаш рекордот на кугланата го впиша зад своето име, ... Read More »