Tuesday ,27 February 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 21)

Куглање

Куглање: Вардар есенскиот дел го заврши на делба на 2.позиција

kugla2

Есенскиот дел од МКЛ е зад нас, во лигата која оваа сезона 2019/2020 брои осум тима се одиграа есенските седум кола. Сега  следува заслужена зимска пауза до почетокот на вториот дел од натпреварувањето закажано на 25.01.2020 година. Драматично  е на табелата по овие седум есенски кола.  ГТЦ го доби дуелот против Пелистер со 7:1, Пелистер го победи Вардар со 6:2, а Вардар ... Read More »

Куглање: Вардар со победа замина на зимска пауза, Гиевски со најдобар скор

gievski-660x330-660x330

Во Македонската кугларска лига(МКЛ) со одигрување на седмото коло,  заврши првиот круг од сезоната 2019/2020. Сега следи зимска пауза која ќе биде на сила до втората половина на јануари, во меѓувреме ќе се одиграат поединечните државни првенства. Во последното коло, КК Вардар се сретна со тимот на КК 18 Август, црвено-црните куглари дојдоа до лесна и убедлива победа на оваа ... Read More »

Вардар го совлада ЖКК ГТЦ, Згонц во идеалниот тим на колото

kugla

Вчера во кугларницата “Мусандра“ во Гратскиот трговски центар во Скопје тимот на, ЖКК ГТЦ Мусандра ја пречека екипата на КК Вардар. Очекувано, вардарци дојдоа до победа, сепак дамите на ГТЦ одиграа еден одличен удел. Победата дојде со резултат 7-1, во сетови триумфиравме 19 спрема 5. Вардарци имаа 3121 „соборено дрво“, ривалките дојдоа до бројката 2937. Кај нас искусниот Марјан Згонц ... Read More »

Куглање: Вардар гостува кај ЖКК ГТЦ Мусандра

kugla-660x330

Во рамки на шестото коло од Македонската кугларска лига, МКЛ, екипата на ЖКК ГТЦ Мусандра  ќе го пречека нашиот  КК Вардар. Дуелот е закажан за денес, среда (6.ноември) во 17-00 часот. Вардарци ќе се соочат со дамите од тимот на КК ГТЦ, натпреварот ќе се одигра во кугларницата „Мусандра“ при Градскиот трговски центар во Скопје. Ние тргнавме добро оваа сезона, ... Read More »

Шампионот, Макпетрол очекувано го совлада „комбинираниот“ Вардар

73066465_1228491414025853_8049082266791444480_n

Вчера во рамки на 5.коло од МКЛ, во  куглана „А1 Арена“ шампионот Макпетрол ја пречека екипата на Вардар. Домаќинот дојде до очекувана победа на оваа средба, вардарци играа со „вториот тим“. Во мечот не беа вклучени тројцата стандардни првотимци: Дарко Димитровски, Георг Поп-Крстев и Милош Миливоевиќ. Макпетрол – Вардар 2014 7:1, 15:9, 3426:3154 1. Соколовски А – Митиќ М 4:0, 620:500 2. ... Read More »

Куглање! Вардар гостува кај шампионот Макпетрол

kugla

Во четврток, 24.октомври, црвено-црниот кугларски колектив ќе гостува кај шампионот на Македонија, екипата на КК Макпетрол. Ова е натпревар од 5.коло во Македонската кугларска лига. Домаќинот е голем фаворит за победа на оваа средба, “пумпашите“ влегуваат со максимални осум бода по првите четири кола во овој дуел, со кои се осамени на лидерската позоција. Вардар и Пелистер досега собраа по ... Read More »

Куглање: Вардар во дербито ќе се сретне со Пелистер, дуелот се игра во сабота

kugla-55

По три кола во Македонската кугларска лига два тима се одвоија на врвот на табелата, шампионот Макетрол и нашиот КК Вардар. Двата тима имаат по максимални 6.бода по три рунди. Пред нас овој викенд е 4.коло во МКЛ. Црвено-црните во првите три кола победија со: ЖКК Пелистер, потоа во дербито со КК ГТЦ и ја совладаа екипата на Империал Тобако ... Read More »

(ФОТО) Вардарци со солиден настап на „Европа Покал“ во Вараждин

71923484_947743632270388_9031450890657071104_n

После три натпреварувачки дена на „Европа Покал“  во Вараждин, Хрватска, црвено-црните момци од кугларскиот колектив завршија со настапи. Вардарци ја претставуваа земјава на овој европски настап, тие солидно одиграа и ги постигнаа следните резултати: *Георг Поп-Крстев  532 *Бранко Митиќ 535 *Марјан Згонц 536 *Дарко Димитровски 570 *Зоран Ристиќ 513 * Милош Миливоевиќ 611 Екипниот вкупен резултат  е 3297 „соборени  дрва“ ... Read More »

Куглање: Вардар пристигна во Хрватска, каде ќе ја претставува Македонија на “Европскиот Куп“

xc

Kугларскиот клуб „Вардар“  изминатата сезона ја заврши на “бронзената“ позиција во Македонската кугларска лига и во Купот на Република Македонија во куглање. Со тоа обезбедувајќи си пласман во Европа момците на Драги Димитровски ќе ја претставуваат Македонија во “Европскиот Куп“. Шампион во истото натпреварување од лани е тимот на Мертојак од Хрватска, екипа во која настапува претседателот на Вардар, Димитар Димитровски. Токму со ... Read More »

Куглање: Вардар перфектен, дојдовме до три од три по победата над Империјал Тобако

kug

Кугларскиот клуб Вардар има перфектен старт на сезоната, по три кола има исто толку победи во МКЛ. Уште еден неизвесен натпревар зад нас, уште една победа на нашето конто. Империјал Тобако добро го намачи вардаровиот тим, кој се потруди поприлично  за да дојде до тесен триумф од 5:3. КК Империјал Тобако ТКС – КК Вардар 3:5 (9:15; 3118:3181) Никодиновски-Поп Крстев ... Read More »