Friday ,14 June 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 22)

Куглање

(ФОТО) Вардарци со солиден настап на „Европа Покал“ во Вараждин

71923484_947743632270388_9031450890657071104_n

После три натпреварувачки дена на „Европа Покал“  во Вараждин, Хрватска, црвено-црните момци од кугларскиот колектив завршија со настапи. Вардарци ја претставуваа земјава на овој европски настап, тие солидно одиграа и ги постигнаа следните резултати: *Георг Поп-Крстев  532 *Бранко Митиќ 535 *Марјан Згонц 536 *Дарко Димитровски 570 *Зоран Ристиќ 513 * Милош Миливоевиќ 611 Екипниот вкупен резултат  е 3297 „соборени  дрва“ ... Read More »

Куглање: Вардар пристигна во Хрватска, каде ќе ја претставува Македонија на “Европскиот Куп“

xc

Kугларскиот клуб „Вардар“  изминатата сезона ја заврши на “бронзената“ позиција во Македонската кугларска лига и во Купот на Република Македонија во куглање. Со тоа обезбедувајќи си пласман во Европа момците на Драги Димитровски ќе ја претставуваат Македонија во “Европскиот Куп“. Шампион во истото натпреварување од лани е тимот на Мертојак од Хрватска, екипа во која настапува претседателот на Вардар, Димитар Димитровски. Токму со ... Read More »

Куглање: Вардар перфектен, дојдовме до три од три по победата над Империјал Тобако

kug

Кугларскиот клуб Вардар има перфектен старт на сезоната, по три кола има исто толку победи во МКЛ. Уште еден неизвесен натпревар зад нас, уште една победа на нашето конто. Империјал Тобако добро го намачи вардаровиот тим, кој се потруди поприлично  за да дојде до тесен триумф од 5:3. КК Империјал Тобако ТКС – КК Вардар 3:5 (9:15; 3118:3181) Никодиновски-Поп Крстев ... Read More »

Куглање: Вардар денес на „мегдан“ со КК Империал Тобако ТКС

kugla2

По две кола во Македонската кугларска лига (МКЛ),  црвено-црните куглари имаат максимални четири бода. Тие забележаа победи во мечевите со ЖКК Пелистер и тимот на КК ГТЦ Мусандра. Овој викенд на програмата е 3.коло од оваа конкуренција. Вардар ќе гостува на екипата на КК Империал Тобако ТКС, мечот се игра денес сабота (28.септември) со почеток во 17-00 часот. Ривалот ќе ... Read More »

Куглање: Вардар го доби дербито со ГТЦ, добра игра на црвено-црните

kugla

Вчера, на домашен терен во кугларницата „Мусандра„ во дербито КК Вардар ја пречека екипата на КК ГТЦ Мусандра. Црвено-црните успеаа да триумфираат на ова дерби, победата дојде со високи, 6-2  или  во сетови 15-9. Вардарци соборија 3191 „дрва“, ривалот дојде до бројката  3128.  Миливоевиќ и Поп-Крстев  стартуваа  како први, одлични одигаа  и поведовме со 2-0, што го предодреди дуелот. Покрај ... Read More »

Куглање: КК ГТЦ следен предизвик за вардарци

69826293_2718122224888530_742183620197744640_n

Кугларскиот клуб Вардар со убедлива победа со максимални 0-8 (5:19; 2784:3149)  ја започна новата сезона во Македонската кугларска лига (МКЛ). Во првото коло во кугларницата „Мусандра“ како гостин беше подобар од тимот на ЖКК Пелистер ТС Холдинг. Следен предизвик е дербито со една од екипите која како и нас атакува на врвот, тимот со кој често сме во битка за вице-шампионската ... Read More »

Куглање: Вардар тргна триумфално во новата сезона

70400831_2726240240743395_7475279334740066304_n

Кугларскиот клуб Вардар ја започна со победа над женската екипа на Пелистер новата сезона 2019/2020 година. Сите беа пријатно изненадени од талентираните пелистерки кои ни откинаа 5 сета, а имаа шанси и за цел поен. ПЕЛИСТЕР ТС ХОЛДИНГ – ВАРДАР 0:8 (5:19; 2784:3149) Георг Поп-Крстев 536 Љ.Митиќ/Б.Митиќ 492 Марјан Згонц 533 Мартин Митиќ 508 Зоран Ристиќ 529 Влатко Стојановски 551 ... Read More »

(ВИДЕО) Вардар успешно го организираше треттиот интернационален кугларски турнир “8.Септември”

fb_img_1567976173403

Кугларскиот клуб Вардар успешно го организираше 3-тиот интернационален кугларски турнир ” 8ми Септември”. Во кугларницата “ВИП” при СЦБТ  се одржа собирот на најдобрите балкански тимови. Шампион беше србскиот колектив, КК Белград, вардарци беа втори. Поединечно прв беше Бојан Влаќевски кој настапи за Вардар. ВИДЕО ОД ЦЕЛИОТ НАСТАН: https://m.youtube.com/watch?feature=youtu.be&v=i9suj7YnIhQ Read More »

КК Белград го одбрани тронот, Влаќевски уште еднаш покажа класа на вардаровиот “8мо септемвриски” кугларски турнир

fb_img_1567976161017

Во кугларницата “ВИП” при СЦ “Борис Трајковски”  во Скопје успешно беше реализиран третиот интернационален кугларски турнир “8.Септември” кој го организира Вардар со покровителство на градот, по повод големиот празник. На истиот имаше екипи од БиХ, Србија, Хрватска, Словенија и Македонија. Кугларското ЕХ ЈУ “крем” беше собран на едно место. Тимот на КК Белград повторно стана шампион по 3 пат. Влаќевски ... Read More »

(Видео Стрим) Од кугларското шоу, интернационален турнир “8-ми септември“

received_379334612964888

Скопје ќе биде центар на балканското куглање во текот на денешниот ден. Многу шампиони, актуелни и поранешни, Куп прваци и најдобриот тим во Европа купот ќе дојдат во Скопје, Вардар на едно место ќе ја собере кугларската ЕХ- ЈУ елита овој септември. Учесници од пет поранешни републики ќе ги одмерат силите во Скопје. Турнирот, трет по ред ќе се игра ... Read More »