Saturday ,13 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање > Куглање: Вардар пристигна во Хрватска, каде ќе ја претставува Македонија на “Европскиот Куп“

Куглање: Вардар пристигна во Хрватска, каде ќе ја претставува Македонија на “Европскиот Куп“

xc

Kугларскиот клуб „Вардар“  изминатата сезона ја заврши на “бронзената“ позиција во Македонската кугларска лига и во Купот на Република Македонија во куглање. Со тоа обезбедувајќи си пласман во Европа момците на Драги Димитровски ќе ја претставуваат Македонија во “Европскиот Куп“.

Шампион во истото натпреварување од лани е тимот на Мертојак од Хрватска, екипа во која настапува претседателот на Вардар, Димитар Димитровски. Токму со овој тим  од Сплит ние веќе  одиграме подготвителен тест-дуел во Скопје, а и настапи на нашиот 8.септемвриски интернационален турнир.

Оваа година “Европскиот Куп“  се игра во Вараждин, Хрватска каде црвено-црната експедиција пристигна вчера.  Истиот почнува денес (1.10) и ќе трае до 5.октомври.  Вардарци се спремни за нови битки, атмосферата е на високо ново, момците се мотивирани, ова се ривалите кои не очекуваат:

xc2