Friday ,12 April 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 24)

Куглање

Македонската кугларска лига „побогата“ за два нови члена

34104797_1393157694119496_3029405549591527424_n-660x330

Изминатата недела, Кугларската федерација на Македонија официјано го затвори списокот на учесници во Македонската кугларска лига, МКЛ за сезоната 2019/2020 година. Тие преку соопштение го информираа следното:  После среќните кугларски вести за учество на репрезентацијата на СП после долга пауза, организација на кадетско првенство после предолга пауза, нови среќни вести дека се пријавија две новоформирани женски екипи за новата сезона во ... Read More »

(Видео стрим) Македонија-Фарски Острови 12:00 часот

lllllllll

Избраничките на Јулијана Дамчевска денес ќе се простат со ЕХФ Шампионатот во Литванија, селекцијата на Фарски Острови е наш последен ривал. Ова е дуел за 5-тото место на шампионатот. По победата вчера со еден гол над Косово (31-30) црвено-жолтите изборија можност за настап во овој натпревар. Дуелот се игра во 12-00 часот и од истиот може да погледнете пренос во живо. ... Read More »

Куглање: МКЛ нови две екипи сезонава, Вардар ќе има седум ривала

kugla-660x330-660x3301-660x330

Кугларската федерација на Македонија официјано го затвори списокот на учесници во Македонската кугларска лига, МКЛ. Тие преку соопштение го информираа следното: Вчера, на 19.07.2019 истече рокот за пријавување на екипи кои би земале учество во следната натпреварувачка сезона на МКЛ. После среќните кугларски вести за учество на репрезентацијата на СП после долга пауза, организација на кадетско првенство после предолга пауза, ... Read More »

Куглање: Вардар целосно подготвен за новата сезона

kugla-bitola-2

Заврши преодниот рок во македонскоското куглање, па така Кугларскиот клуб Вардар овој преоден рок се засили со две нови имиња, Ристиќ Зоран и Милош Миливојевиќ.  Од тимот немавме заминувања, овие две засилувања ќе ја зголемат ротацијата во екипата која од клупата ја предводи Драги Димитровски. Целиот ростер за новата натпреварувачка сезона 2019/2020 година изгледа вака: Миле Димковски-Капитен, Дарко Димитровски, Коста Ристески, Марјан Згонц, Влатко Стојановски, ... Read More »

Куглање: Вардар ги започна подготовките за третиот 8-мо Септемвриски турнир

jj-660x330

На и околу  8.септември  кугларскиот клуб Вардар две години по ред беше  домаќин на најсилните екипи од ЕХ Ју просторите во рамки на  првиот и вториот вардаров Интернационален турнир “8-ми септември“.  Турнирот се организира по повод денот на независноста на Република  Македонија. Во изминатите две години учество земаа најсилните екипи од  ЕКС Ју републики: Србија, Хрватска, Словенија, БиХ и Македонија. Веќе црвено-црните ги започнаа подготовките ... Read More »

Среќен роденден Георг Поп-Крстев

0002-526x330-526x330-526x330

Денес свој роденден прославува играчот на Кугларскиот клуб “Вардар“, младиот куглар Георг Поп-Крстев. Ова момче од веќе три сезони е дел од нашиот црвено-црн кугларски колектив.  Тој дојде тивко… и влезе во вардаровите легенди, полани беше играч кој повеќе од 2 години не кугла, но ја прифати подадената рака на тренерот Драги Димитровски  кој насети талент… Година потоа е златното вардарово момче ... Read More »

Регистрационата комисија при КФМ ги потврди сите трансфери помеѓу кои и двата на Вардар

34104797_1393157694119496_3029405549591527424_n

Кугларска федерација на Македонија на својата официјална страница ги потврди сите трансфери овој преоден рок. Па така регистрационата комисија при КФМ ги уважи 4те барања за промена на клуб доставени во преодниот рок.  Двата играчи на Вардар се верификувани, малтене половина од трансферите се дело на црвено-црниот клуб овој летен преоден рок. Потврдени се следните траснфери: 1. Владан Мацановиќ од ГТЦ ... Read More »

Дефиниран целиот ростер на кугларскиот тим Вардар за новата сезона

kugla

Заврши преодниот рок во македонскоското куглање, па така Кугларскиот клуб Вардар овој преоден рок се засили со две нови имиња, Ристиќ Зоран и Милош Миливојевиќ.  Од тимот немавме заминувања, овие две засилувања ќе ја зголемат ротацијата во екипата која од клупата ја предводи Драги Димитровски. Целиот ростер за новата натпреварувачка сезона 2019/2020 година изгледа вака: Миле Димковски-Капитен, Дарко Димитровски, Коста Ристески, Марјан Згонц, Влатко ... Read More »

Ристиќ: Возбуден сум што станав дел од Вардар

aaa

Кугларскиот клуб Вардар овој преоден рок се засили со две нови имиња, Ристиќ Зоран и Милош Миливојевиќ.  Во нашите редови од тимот на КК 18 Август премина Ристиќ, млад куглар кој беше дел од поширокиот список на македонската кугларска репрезентација. Во продолжение ви ги носиме  првите негови впечатоци по преминот во црвено-црниот тим. Тој не запознава и со неговиот кугларски пат досега: Почетоците ... Read More »

Куглање: Вардар по Миливојевиќ, се засили и со Зоран Ристиќ

16427479_1455580331142732_2677795859372811012_n

Кугларскиот клуб Вардар по донесувањето на играч од Хрватска, вчера се засили со уште едно ново име. Станува збор за Ристиќ Зоран кој премина од тимот на КК 18 Август во нашата екипа. Црвено-црните на нивната официјална страница ги потврдија двата нови играчи. Во информацијата се вели следното: Чест ни е да ги обелодениме нашите два нови члена – засилувања ... Read More »