Monday ,04 March 2024
Последни:
Home > Останати спортови > Куглање (page 18)

Куглање

Куглање: Вардар без бодови од дуелот со шампионот Макпетрол

87903413_1338319043043089_6068719837843030016_o

Во рамки на  12.коло во  куглана „Мусандра“ Вардар го пречека асолутниот фаворит во Македонската кугларска лига, екипата на КК Макпетрол.  Сосема очекувано сино-жолтите дојдоа до победа против преполовениот вардаров тим. Кај нас поентираше Бранко Митиќ  кој имаше и најдобар скор во црвено-црниот тим со 560 “соборени дрва“. Вардар – Макпетрол 1:7, 6,5:17,5( 3150:3350) 1. Згонц М – Соколовски А 1:3, 533:569 ... Read More »

Куглање: Пелистер минимално го совлада Вардар

kug2

Викендов, екипата на КК Пелисер 1982 од Битола беше домаќин на КК Вардар во меч од 11.коло во Првата Македонска кугларска лига. Битолчани успеаа со минимални 5-3 да дојдат до победа во оваа средба. По одиграни шест дуела беше 3-3, реми двата поена за подобар тимски скор отидоа кај зелено-белите. Тие соборија 3239 „дрва“, а нашите црвено-црни дојдоа до бројот ... Read More »

КК ГТЦ Мусандра го совлада Вардар

kug4

Кугларскиот клуб Вардар гостуваше во меч од 9.коло кај тимот на КК ГТЦ, дуелот кој претходно беше одложен се одигра во четвртокот во кугларницата “Мусандра“ при ГТЦ Скопје. Домаќините беа поуспешни на оваа средба. Во продолжение постигнувањата на овој дуел: Read More »

Куглање: Гиевски во идеалниот тим на 8.коло

gievski-660x330

На официјалната страница на Кугларската федерација на Република Македонија вчера беше поставен билтенот со резултатите и табелите од првото пролетно коло. По крајот на 8.коло во Македонската кугларска лига, Макпетрол е лидер со 15.бода, црвено-црните избија на втората позиција со 12 освоени бодови. Во сегментот топ-6, односно идеалниот тим на првото пролетно коло има по двајца преставници на шампионот Макетрол ... Read More »

Куглање: Одложеното дерби Вардар-ГТЦ ќе се игра во четврток

kug6

 Изминатиот викенд на програмата беше 9.коло во Македонската кугларска лига. Во оваа втора рунда во 2020 година, во дербито требаше да се сретнат двата претенденти за „сребрената“ позиција Вардар и ГТЦ. Сепак овој дуел беше одложен поради веќе позната причина, односно поради фактотот што почина тренерот на црвено-црните, кугларската легенда Димитровски Драги. Овој дуел доби нов термин за одигрување, истиот ... Read More »

Почина тренерот на кугларскиот тим Вардар, Драги Димитровски

df-660x330-660x330

Вчера по кратко боледување, го напушти овој свет и се пресели во вечноста тренерот на кугларскиот клуб Вардар, Драги Димитровски. Неговиот погреб е закажан за утре, четврток 30.јануари. Својот живот му го посвети на овој “мал спорт“ со голема душа. Истиот беше од најуспешните и најдолготрајните кугларски тренери во Македонското куглање. Активен уште од самото основање на македонската кугларска лига, кога беше ... Read More »

Куглање: Вардар изби на 2.позиција, изненадувачки исходи на другите мечеви во МКЛ

kug14

Изминатиот викенд, продолжија возбудувањата во Македонската кугларска лига со одигрувањето на 8.коло.  Пред почетокот на истата на врвот беше Макпетрол со 14 бода. Три тима кој се борат за местото зад него: Вардар, ГТЦ и Пелистер влегоа израмнет скор од по 10.бода. Интересен расплет имаше во ова прелиминарно коло и два неочекувани резултати. Вардар лесно со високи 7-1 ја совлада екипат на ... Read More »

Куглање: Вардар започна со победа во 2020

141

Во рамки на првото коло од пролетниот дел во Македонската кугларска лига, односно во 8.коло од сезоната 2019/2020  тимот на Вардар ја пречека екипата на ЖКК Пелистер. Ние на ова средба со дамите од Битола успеавме, очекувано да дојдеме до победа со високи 7-1. Вардарци дојдоа до 3115 соборени „дрва“.  Најдобри скорови имаа Влатко Гиевски кој заврши со 556 „соборени ... Read More »

Куглање: Распоред за пролетниот дел во МКЛ

dsc_0450

Кугларската пролет започнува денес, на програмата се натпреварите од 8.коло во сезоната 2019/2020 година.  Според планот таа ќе трае до  средината на март.  Вардар заедно со тимовите на битолски КК Пелистер и скопскиот ривал КК ГТЦ се бори за „сребрената“ позиција оваа пролет. За доигрување  остануваат седум кола, распоредот на истите погледнете го во продолжение:   Read More »

Куглање: Вардар во сабота од 10 часот игра против ЖКК Пелистер

51

По крајот на зимската пауза овој викенд следуваат натпреварите во Македонската кугларска лига,  на програмата е првото пролетно, односно 8то коло во сезоната 2019/2020 година. Во ова прво пролетно коло Кугларскиот клуб Вардар ќе игра со тимот од Битола, екипата на ЖКК Пелистер  ТС Холдинг. Натпреварот е закажан за на 25.јануари (сабота) со почеток во 10-00 часот. Истиот ќе се ... Read More »